خودآزمایی سینه برای تشیخص سرطان سینه| مراحل خودآزمایی سینه ها برای تشخیص سرطان سینه

خودآزمایی سینه برای تشیخص سرطان سینه

معاینه سینه یا بررسی منظم سینه ها به تنهایی یک روش مهم برای یافتن سریع سرطان سینه می باشد، در حالی که هیچ آزمایشی وجود ندارد که سرطان سینه را زود تشخیص دهد، پزشکان معتقداند که انجام خودآزمایی پستان در کنار سایر روشهای غربالگری می تواند شانس تشخیص زودرس را افزایش دهد.تمام زنان بالای 20 سال باید 3-2 روز پس از اتمام عادت ماهیانه، پستانها را معاینه کنند.هر گونه تغییری در وضعیت پستانها در مراحل نگاه کردن و لمس، بایستی توسط پزشک بررسی شود.
پزشکان هنوز معتقداند که خودآزمایی سینه یک ابزار غربالگری مفید و مهم است ، به خصوص هنگامی که در ترکیب با معاینات بدنی منظم توسط پزشک ، ماموگرافی ، و در برخی موارد سونوگرافی ویا MRI استفاده می شود. هر یک از این ابزارهای غربالگری به روشی متفاوت عمل می کنند و نقاط قوت و ضعف دارند. خودآزمایی سینه ابزاری مناسب و بدون هزینه است که می توانید به طور مرتب و در هر سنی از آن استفاده کنید. ما توصیه می کنیم که همه خانمها به طور منظم خودآزمایی خود را به عنوان بخشی از استراتژی کلی غربالگری تشیخص علائم سرطان پستان انجام دهند.

سرطان سینه | سرطان پستان

انجام خودآزمایی پستان

خودآزمایی سینه پنج مرحله دارد که عبارتند از:
مرحله 1: با نگاه کردن به سینه های خود در آینه به طوری که مستقیم روبروی آینه ایستاده اید و بازوها را در اطراف بدن خود نگه داشته اید، شروع کنید.
آنچه که در این مرحله باید درجستجوی آن باشید:
سینه هایی که اندازه ، شکل و رنگ آنها معمولی و یکسان است.
سینه ها باید یک اندازه و بدون تغییر شکل یا تورم باشند و اگر هر یک از تغییرات زیر را مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید:
برآمدگی ، پوست پوست شدن و یا زخم روی پوست سینه مدت دار، پوست پرتقالی شدن پوست سینه، تغییر موقعیت نوک سینه و یا فرورفتگی نوک سینه، زخم نوک سینه مدت دار، قرمزی ، درد ، راش یا تورم.
مرحله 2: اکنون دستهای خود را کنار سرتان و به طور مستقیم بالا ببرید و به دنبال همان تغییرات باشید.
مرحله 3: در حالی که جلوی آینه ایستاده اید ، به دنبال ترشح مایع از یک یا هر دو نوک سینه باشید، این مایع می تواند یک مایع خون آبه ، شیری یا زرد رنگ باشد.
مرحله 4: بهتر است دراز بکشید برای معاینه پستان راست یک بالش کوچک زیر شانه چپ و دست چپ را زیر سر قرار دهید. شانه شما بایستی به اندازه ای بالا رود که پستان چپ در وسط قفسه سینه قرار گیرد و به هیچ سمتی انحراف نداشته باشد. با استفاده از دست راست خود سینه سمت چپ و سپس با دست چپ خود را برای لمس سینه سمت راست خود اقدام کنید. با بهتر است از قسمت انتهایی بند آخر 3 انگشت میانی دستها و نه نوک انگشتان استفاده کرد. 
کل سینه ها را از بالا به پایین ، از یک طرف به دیگری و از زیر بغل گرفته تا گودی زیر بغل را معاینه کنید.
از الگویی پیروی کنید تا مطمئن شوید که کل سینه را معاینه کرده اید. می توانید از نوک سینه شروع کنید، در حلقه های بزرگتر و بزرگتر حرکت می کنید تا اینکه به لبه بیرونی پستان برسید. حتماً همه بافتهای سینه های خود لمس کنید. برای پوست و بافت بالای سینه ، از فشار سبک استفاده کنید و از فشار متوسط برای بافتی که در وسط سینه است و درنهایت از فشار محکم برای بافت های عمیق در زیر سینه قراردارند، استفاده کنید. پس از اینکه تمام پستان را معاینه کردید، دنباله پستان را در ناحیه زیر بغل و سپس گودی زیر بغل را از نظر وجود توده پستانی یا زیربغلی بررسی کنید. سپس پستان مقابل را به همین شیوه لمس کنید.
مرحله 5: در آخر، سینه های خود را در حالی که  نشسته اید، معاینه کنید. برای بسیاری از خانم ها ساده ترین راه برای لمس سینه ها زمانی است که پوست آنها خیس و لغزنده است بنابریان آنها می توانند در حین استحمام این کار را انجام دهند. در این حالت پوست پستان لغزنده و اصطحکاک در لمس کمتر است و معاینه پستانها راحت تر انجام می شود. اگر سینه های شما کوچک هستند با این روش ابتدا یک دست را روی سر بگذارید و با دست مقابل پستان آن سمت را لمس کنید. اگر سینه های شما بزرگ هستند بهتر است پستان را بایک دست نگاه داشته و با دست دیگر آن را معاینه کنید.
در انتهای معاینه  و خودآزمایی سینه، نوک پستان را مانند حالت دوشیدن فشار مختصری بدهید تا در صورت وجود ترشح، آن را پیدا کنید.

 

اگر توده ای را لمس کردیم، چکار کنیم؟ 

اگر فکر می کنید توده ای در سینه ی خود احساس کردید، وحشت نکنید. در برخی از قسمت های سینه یا اکثر خانم ها توده هایی وجود دارند  که بیشتر آنها توده های خوش خیم هستند. از دلایل احتمالی وجود این توده های غیر سرطانی سینه، می توان به تغییرات هورمونی و یا آسیب دیدگی اشاره کرد.
در صورت مشاهده توده ی جدید یا تغییرات پستان از تماس با پزشک خود دریغ نکنید. اگر پریود هستید، بهتر است تا بعد از اتمام آن صبر کنید احتمال دارد که توده یا تغییر پستان بر اثر تغییرات هورمونی بوده و به خودی خود ناپدید شود. اما اگر توده باقی مانده بود حتما به پزشک مراجعه کنید، سونوگرافی معمولاً اولین یا تنها آزمایش تصویربرداری است که برای ارزیابی توده در خانم های زیر 30 سال، باردار یا شیرده هستند ، استفاده می شود. در صورت نیاز به آزمایش بیشتر ، پزشک شما ممکن است MRI و یا بیوپسی توصیه کند. 
عادت کنید که سینه های خود را ماهیانه و بعد از دوره پریودی مورد بررسی قرار دهید، هر چه بیشتر به بررسی سینه های بپردازید در مورد آنها بیشتر یاد خواهید گرفت و راحت تر تغییرات آن را احساس می کنید. 

 

دکتر علی حجت | فوق تخصص جراحی سینه
 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید