آیا درد سینه می تواند دلیل سرطان سینه باشد؟ | سرطان سینه می تواند منجر به درد می شود؟

آیا درد سینه می تواند دلیل سرطان سینه باشد؟

امروزه نگرانی بسیاری از خانم ها و سوالی که ممکن است برای بسیاری از خانم ها مطرح باشد این است که ايا سرطان سينه درد دارد؟ سرطان پستان و درد سرطان سینه یکی از بیماری های ترسناک برای ما است بنابراین وقتی در مورد آن می شنویم ممکن است یاد درد و مرگ بیفتیم. 
خبر خوب این است که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه طی چند سال گذشته کاهش یافته است. این احتمالاً به این دلیل است که آگاهی از علائم سرطان سینه، تشخیص به موقع و درمان های بهتری در این روند موثر بوده است. این در شرایطی است که درمان می تواند به شما کمک کند. معاینه سینه و ماموگرافی منظم می تواند در کشف به موقع سرطان های پستان کمک کند.

 

آیا سرطان سینه درد دارد؟

در جواب این سوال که آیا سرطان سینه درد دارد یا خیر؟ باید بگوییم اگرچه بسیاری از خانم های دارای درد در یک یا هر دو سینه ممکن است نگران این موضوع باشند که مبتلا به سرطان پستان هستند، اما درد پستان معمولاً نشانه سرطان نیست و سرطان سینه با درد همراه نیست. اغلب درد سینه در ایام قاعدگی، یا به دلیل تغییرات هورمونی، یا پیش از یائسگی بسیار شایع است.
سرطان پستان عموما به شکل توده خود را نشان می‌دهد؛ اگر توده‌ها خونریزی کنند و عارضه‌ای در آن‌ها ایجاد شود که فرد احساس درد کند، نشان از بروز سرطان دارد.
درد سینه ها که با ترس و نگرانی‌های زیادی برای خانم‌ها از نظر مرتبط بودن این مشکل با بدخیمی‌های پستان همراه است. چنین برداشت نگران‌ کننده در اکثر موارد، اشتباه از آب درمی‌آید. اگر درد سینه، با علامت دیگری همراه نباشد معمولا نشانه بیماری خطرناکی نیست، البته با وجود این که معمولا درد سینه نشانه اولیه سرطان سینه نیست، ولی این موضوع نباید مانع مراجعه به پزشک شود، زیرا ممکن است بیماری مهم دیگری عامل درد سینه‌ها باشد که فقط با معاینه پزشک وبررسی قابل تشخیص است. چرا که اگر درد پستان‌ها دوره‌ای نبوده و منشا درد از جایی غیر از پستان باشد، نواحی احتمالی دیگر درد نیز از سوی پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

چه زمانی درد پستان با سرطان پستان ارتباط دارد؟

ممکن است دچار درد چرخه ای سینه شوید، که در زنان قبل از یائسگی شایع است. با شروع پریود درد سینه معمولاً بهتر می شود. اگر درد سینه با توده یا تغییرات قابل مشاهده در پوست یا نوک پستان همراه است می تواند نگران کننده باشد. آبسه سینه و ورم پستان معمولاً باعث ایجاد توده های دردناک و متورم می شوند و اغلب با التهاب یا قرمزی در اطراف پوست سینه  یا با ترشحات سینه همراه هستند که علائم متمایز دیگری نیز دارد. به ندرت، تومور پستان ممکن است باعث درد شود  اما به طور کلی تومورهای سرطانی دردناک گزارش نمی شوند.

آیا سرطان سینه با درد همراه است؟

سرطان سینه بدخیم | سرطان سینه خوش خیم

اگر درد سینه دارید ...

غده‌های تشکیل‌ شده در سینه معمولاً بدون درد هستند، اما درد سینه یا حساسیت موجود در سینه می‌تواند علامت سرطان سینه باشد. در مراحل اولیه سرطان سینه ممکن است هیچ دردی و یا ناراحتی نداشته باشید. توسط ماموگرافی و آزمایشات منظم سینه، می توانید تغییرات سینه خود را متوجه شوید. خودتان نیز می توانید هر ماه، با انجام تست سرطان سینه در منزل خود را معاینه کنید و تغییرات را بفهمید.
به یاد داشته باشید، بسیاری از برآمدگی ها و کیست ها، خوش خیم می باشند و سرطانی نیستند و به خوبی با درمان مناسب بهبود می یابند. اگر شما هر نشانه غیرطبیعی را در سینه خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه، شانس زندگی فرد را بیشتر می کند.

 بیشتر بدانید: جراحی بازسازی سینه

 

در صورت داشتن درد سینه با این شرایط با پزشک خود ملاقات کنید

درد سینه بیش از دو هفته روزانه ادامه دارد؛
درد در یک ناحیه خاص از پستان شما رخ می دهد؛
به نظر می رسد درد سینه با گذشت زمان بدتر می شود؛
درد سینه در فعالیت های روزانه دخالت می کند؛

 

ارزیابی درد پستان شامل چه مراحلی است؟

معاینه ( معاینه کلینیکی توسط پزشک برای تشخیص درد سینه انجام می شود. بافت پستان و غده های لنفاوی بررسی می شوند و نواحی مرتبطی مانند قلب ریه و قفسه سینه و شکم نیز معاینه می شوند. سابقه ی بیماری ها و مصرف داروها بررسی می شوند و در صورتی که نیاز باشد بررسی های بیشتری نیز ممکن است انجام شود).
  
ماموگرافی ( اگرتوده،کیست، بافت مشکوک یا غیر طبیعی در بافت پستان یافت شود ممکن است پزشک به شما ماموگرافی را توصیه کند. ممکن است با معاینه ی طبیعی نیز پزشک ماموگرافی را توصیه کند چون احتمال دارد بافت غیر طبیعی کوچک باشد و در معاینه مشخص نشود. اگرچه معمولا برای سنین بالای 40 سال این روش توصیه می شود).
  
سونوگرافی (پزشک با توجه به نتیجه ی معاینات از بررسیهای تکمیلی استفاده می کند. سونوگرافی بافت پستان معمولا برای افراد زیر 40 سال که کاندید ماموگرافی نیستند استفاده می شود و ممکن است برای ارزیابی دردنیز درخواست شود).
  
بیوپسی سینه (توده های مشکوک یا بافتهای غیر طبیعی ممکن است نیاز به نمونه برداری داشته یاشند.معمولا برای نمونه برداری به میزان کمی از بافت نیاز است که برای تشخیص به پاتولوژی فرستاده می شود).
  

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید