دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی سینه چه مدت است؟

جراحی پروتز سینه جهت تغییر سایز سینه و فرم دهی به آن بسیار پرطرفدار است. پروتز های سیلیکونی و آب نمکی  از انواع پروتز های سینه هستند و در دو نوع گرد و قطره اشکی وجود دارند. دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی سینه دورانی طلایی محسوب می شود تا با رعایت دستورالعمل ها بیمار هم به نتیجه ی دلخواه برسد و هم اینکه از عوارض پروتز سینه در امان بماند.

بعد از جراحی زیبایی سینه به بیمار دستورالعمل هایی قبل از مرخص شدن داده می شود و بیمار ملزم به رعایت آنها می باشد. مهم ترین این توصیه ها نحوه رسیدگی به زخم های ناشی از برش جراحی، چگونگی مراقبت از سینه ها، مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک به طور منظم و تعیین زمان مراجعه ی بعدی با جراح سینه می باشد.

پروتز سینه

جراحی پروتز سینه | جراحی زیبایی سینه

 

دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی سینه

در همان روز جراحی بهتر است راه رفتن را شروع کنید، آهسته قدم زدن باعث کاهش تورم و لخته شدن در پاها خواهد شد.

داروهای تجویزی تسکین دهنده ی درد و کاهش دهنده ی عفونت  پزشک معالج را نیز به موقع و به دقت مصرف نماید . و به خوبی روز پس از جراحی استراحت کنید.

در دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی سینه درد در ناحیه ی برش جراحی و احساس فشار بر روی قفسه ی سینه در چند روز اول پس از جراحی وجود دارد، در صورت عدم تحمل درد می توانید از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنید.

زمان استحمام معمولاً در روز دوم بعد از جراحی است البته لازم است که توصیه ی جراح را برای تعیین روز استحمام جدی بگیرید. حمام کردن نباید بیش از 15-10 دقیقه طول بکشد و دمای آب می بایست کمتر از 50-40 درجه سانتیگراد باشد.

چند روز اول پس انجام عمل زیبایی پروتز سینه، درد در ناحیه ی برش جراحی و فشار بر روی قفسه ی سینه وجود دارد که قابل تحمل بوده و در صورت نیاز از داروهای مسکن تجویزی باید استفاده نمود.

هفته اول بعد از جراحی سینه، فعالیت کمتری در منزل داشته باشید.

به مدت 48 ساعت بعد از جراحی مایعات بنوشید از جمله سوپ، آب آناناس، آب پرتقال، آب کرفس و ویتامین ث . برای صرف غذا سوپ میل کنید. از خوردن غذاهای پرحجم پرهیز کنید رژیم غذایی می بایست شامل مایعات فراوان، غذای سبک که ایجاد نفخ نکند و مواد غذایی حاوی پروتئین و ویتامین ‌باشد و از خوردن غذای چرب پرهیز کنید.

یک تا دو هفته پس از انجام جراحی پروتز سینه بسته به شرایط جسمی بیمار می توان به محل کار بازگشت ولی لازم است از انجام فعالیت های سنگین، خم و راست شدن زیادی و فعالیت های کششی شدید خود داری کنید.

حراحی زیبایی سینه

جراحی سینه

 

در دو هفته اول از انجام فعالیت هایی که منجر به افزایش ضربان قلب می شود پرهیز کنید. افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون می تواند باعث بروز ورم و حتی خون ریزی شود.

یک تا ۲ هفته پس از جراحی پروتز سینه در صورتی که حرکات کامل در تمام جهات شانه و بازوها را بدست نیاورده اید ، از رانندگی باید پرهیز کرد.

در دوران نقاهت پروتز سینه پیاده روی به طور آهسته فعالیتی است که به شما توصیه می گردد.

دو هفته پس از عمل، وضعیت جسمی فرد تا حدودی نرمال شده وانرژی به فرد باز خواهد گشت.

سه تا چهار هفته پس از پروتز سینه، توانایی ورزش کردن در فرد ایجاد خواهد شد،البته به شرطی که فرد احساس درد در شانه ها و قفسه ی سینه نداشته باشد. اما بهتر است بعد از 6 هفته با صلاح دید پزشک فعالیت های ورزشی خود را به طور کامل از سر بگیرید.

تا ۶ هفته از برداشتن اجسام ۲ تا ۵ کیلویی باید خودداری نمود.

بدون مشورت با پزشک، هیچ دارویی مصرف نکنید.

برقراری رابطه جنسی یک ماه بعد از جراحی پروتز سینه مشکلی ندارد .

محل برش جراحی را خشک کنید و به مدت دو هفته خشک نگهش دارید.

در صورت عدم اجابت مزاج، با پزشک خود تماس بگیرید.

جراحی پروتز سینه

برای کاهش ورم به مدت یک هفته به هیچ عنوان خم نشوید و در زمان استراحت حتما از یک بالش کوچک برای زیرزانوها و زیر سر استفاده کنید و برای بلند شدن ابتدا به پهلو شده و سپس بلند شوید. فقط به پشت بخوابید و چنانچه بیدار بودید، می‌توانید کمی به پهلوها جابجا شوید.

لازم است محل زخمِ برش ناشی از جراحی با بتادین تمیز و سپس خشک شود. سپس پماد را روی زخم مالیده و سوتین تمیز بپوشید. لازم است به مدت 5 روز، محل برش با بتادین شستشو داده شود. بعد از گذشت 5 روز تنها محل زخم را با پماد چرب کنید.

در روزهای اول، برای حمام کردن از کسی کمک بگیرید. استحمام یک روز در میان به بهبودی سریع زخم‌‌ها کمک می کند.

در صورت داشتن پانسمان چسبی در اطراف پستان، در مورد نحوه و زمان استفاده از آن با جراح صحبت کنید.

هنگام سرفه و عطسه کردن، طوری که به عضلات سینه فشار وارد نشود این کار را انجام دهید.

پس از عمل جراحی سینه، یک سوتین (پستان بند) مخصوص خواهید داشت که در صورت صلاحدید پزشک به یک کش برای بستن بر روی سینه نیاز خواهد بود. برای باز نمودن سوتین حین دوش گرفتن، از جراح خود سوال کنید. فقط در حالت خوابیده هر 6-4 ساعت سوتین را باز کرده و بعد از 30-20 دقیقه مجدداً آن را ببندید.

در دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی سینه مشروبات الکلی ننوشید. مشروب با داروهای بیهوشی که هنوز در بدن وجود دارد، واکنش نامطلوب ایجاد می‌کند.

 بیشتر بدانید: روش های جراحی سینه

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید