با عوارض ماستکتومی بیشتر آشنا شوید

از میان خانم های مبتلا به سرطان سینه درمان بیماری سرطان با جراحی ماستکتومی امکانپذیر است. در جراحی ماستکتومی اساس کار به این صورت است که بافت های سرطانی را برمی دارند. تمام تلاش جراح در جهت  کاهش عوارض ماستکتومی و حذف بافت های سرطانی بیمار است. ماستکتومی می تواند گزینه درمانی برای بسیاری از انواع سرطان سینه باشد.. در بعضی موارد ، افرادی که ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان باشند، این عمل را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام می دهند.

ماستکتومی

سرطان سینه | جراحی سینه

هدف از انجام جراحی ماستکتومی

در صورتی که سرطان پستان داشته باشید یا در خطر بالای ابتلا به آن قرار داشته باشید، ماستکتومی برای برداشتن تمامی بافت پستان انجام می شود. ممکن است ماستکومی در یک پستان (یک طرفه) و یا هر دو پستان (دوطرفه) انجام شود.

جراحی ماستکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. مدت زمان انجام جراحی به این که چه میزان از بافت و عضلات سینه باید برداشته شوند بستگی دارد. در این جراحی لازم است ابتدا بافت سینه به بطور کلی جدا شوند؛ سپس جراح معالج با توجه به پیشروی بافت سرطانی شروع به برداشتن بافت های آلوده می کند که بسته به پیشروی حتی ممکن است آسیب به بافت های اطراف هم سرایت کرده باشد که لازم است برداشته شوند.

عوارض ناشی از جراحی ماستکتومی

جراحی ماستکتومی که شامل بیهوشی و برداشتن بافت سینه است همانند سایر جراحی های دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد که عبارتند از

مشکلات شایع ناشی از بیهوشی از جمله گیجی، استفراغ و..

احساس درد در ناحیه شانه و محل جراحی

احساس گرفتگی در  ناحیه ی شانه

احتمال عفونت

ایجاد زخم، تاول یا سایر مشکلات پوستی در محل جراحی

احساس سوزن سوزن شدن یا گز گز در سینه یا زیر بازو  

آسیب به اعصاب کمر، بازو و دیواره قفسه سینه

خونریزی

عدم وجود حس یا حس تغییر یافته در سینه های بازسازی شده یا قفسه ی سینه

تشکیل بافت اسکار سفت در محل جراحی

آب آوردن ناحیه ی جراحی شده یا سروم

تورم بازو بعد از جراحی

جمع شدن خون یا مایعات در زیر پوست محل جراحی

بی‌حسی، درد سوزش دار و تیر کشنده یا خارش غیرقابل‌ تحمل در ناحیه ی جراحی.

ماستکتومی

عوارض ماستکتومی

لنفدوم (Lymphedema) به وجود آمدن تورم و التهاب، به دلیل جمع شدن مایعات، در زیر بغل و بازوها می باشد که در صورت عدم درمان، پیش رونده می باشد و می تواند به ناتوانی و اختلال در کیفیت زندگی بیمار منجر شود.

آسیب نوروواسکولار صدمه به شبکه براکیال از عوارض نادر جراحی پستان می باشد. به کار بردن تکنیک صحیح جراحی توسط جراح و توجه به آناتومی محل جراحی از بروز این عوارض جلوگیري می کند.

بی حسی به خصوص در زیر بغل در صورت برداشتن غده های لنفاوی، در بعضی از بیماران احساس بی حسی در قسمت داخلی بازو ایجاد می شود و می توان به بیمار اطمینان داد که به مرور زمان این عارضه برطرف خواهد شد. آسیب به عصب توراکودورسال در مواردي که به علت درگیري غدد لنفاوي چسبندگی شدید در زیر بغل ایجاد شده باشد، اتفاق می افتد. صدمه به این عصب منجر به ناتوانی در حرکات مفصل شانه می شود.

پس از عمل جراحی سرطان پستان، برخی از زنان در دیواره قفسه سینه، زیر بغل و بازو، درد عصبی (نوروپاتی) دارند که با گذشت زمان از بین نمی‌رود. این سندرم درد پس از ماستکتومی (PMPS) نامیده می‌شود.

برداشتن بافت پستان از بخش زیرین آرئول گاهی اوقات می تواند موجب اختلال جریان خون آرئول و نیپل شود، (نکروزیس) که در این شرایط بافت نوک پستان آسیب خواهد دید. نکروز آرئول و نیپل در شرایطی که ماستکتومی توسط جراح ماهر انجام شود شایع نیست.

جراحی زیبایی سینه

عوارض ماستکتومی چیست

 بیشتر بدانید: جراحی زیبایی سینه

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید