تاثیرات جراحی زیبایی سینه بر سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه امروزه به دلیل تشخیص زود هنگام و افزایش آگاهی بانوان نسبت به این بیماری می توان بافت سینه را حفظ نمود اما افراد مبتلا به سرطان سینه که ممکن است به دليل تأخير در تشخيص يا درمان، قسمت زیادی از سینه درگیر سلول‌هاي سرطانی می شوند، ازینرو امکان نگه داشتن سينه با این شرایط وجود ندارد و تنها راه قطعي برای درمان، برداشتن کامل سينه است. بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس بیمار و رهایی از افسردگی باز‌سازي سينه برای رهایی از نقص عضو بسیار تاثیر گذار است.

جراحی زیبایی سینه به‌ معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم و رفع نواقص سینه بعد از سرطان سینه است که سال هاست بسیاری از خانم ها بعد از سپری نمودن بیماری سرطان و دستیابی به بهبودی کامل به آن تن داده اند.

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه | درمان سرطان پستان

 

هدف از انجام ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

ترمیم سینه نوعی جراحی است که با هدف شکل ‌دهی مجدد ورفع نواقص و بهبود ظاهر سینه در خانم ها  پس از جراحی ماستکتومی یا برداشتن بافت پستان انجام می‌شود. ترمیم سینه پس از برداشتن پستان بخش لازمی از درمان کلی سرطان سینه برای حفظ روحیات بیمار محسوب می‌شود.

تاثیرات جراحی زیبایی سینه بر سرطان سینه

طبق مطالعات انجام گرفته تاثیرات جراحی زیبایی سینه بر سرطان سینه بسیار مثبت و روز به روز تمایل به انجام این جراحی رو به افزایش است.

از نگرانی های عمده ی خانم های مبتلا به سرطان سینه،  زیبایی سینه و تناسب اندام است. با بررسی هایی که بر روی بیماران مبتلا به سرطان بعد از ماستکتومی انجام گرفت میزان افسردگی بعد از برداشت بافت پستان رو به افزایش است بنابراین پزشکان در تلاش هستند طی عمل سرطان سینه، سینه بیمار را حفظ کنند  و  در مواردی هم که دیگر راهی برای حفظ سینه وجود ندارد، به منظور حضور پر رنگ بانوان در جامعه و خانواده و پیشگیری از افسردگی یا بهبود وضعیت روانی بیماران با انجام جراحی زیبایی سینه این نگرانی خانم ها را برطرف کنند.

انتخاب پروتز معمولا با توجه به پهنای سینه، ارزیابی پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت می ‌گیرد. برخی از افرادی که به‌ دلیل بیماری سرطان پستان مجبور به  انجام جراحی زیبایی سینه هستند، ممکن است نسبت به این عمل احساس خوبی نداشته باشند و تصور کنند که دیگر بدنشان فرم طبیعی خود را از دست داده است. اما معمولا با گذشت زمان و بعد از انجام عمل زیبایی سینه احساس بهتری نسبت به این تغییرات پیدا می‌ کنند و می توانند با اعتماد به نفس کامل در جامعه حضور یابند.

حتی امکان باز‌سازی سينه در خانم هايي که سال‌ها از عمل جراحی آنها گذشته است، نيز وجود دارد. بعضی از بیماران پس از مدتي که سلامتي کامل خود را باز مي‌يابند و احساس مي‌کنند که به زندگي طبيعي بازگشته‌اند به فکر بازسازی سینه مي‌افتند بنابراین امکان جراحی زیبایی سینه بعد از گذشت مدت ها برای آنها وجود دارد.

جراحی سینه

جراحی زیبایی سینه

 

معرفی روش هایی برای ترمیم سینه بعد از بهبود سرطان سینه

- استفاده از پستان مصنوعی

- استفاده از پستان مصنوعی همراه با بافت‌هایی از بدن خود فرد

- استفاده از بافت‌های بدن فرد به تنهایی

زمان مناسب برای ترمیم سینه

سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان بانوان می باشد، روش های مختلفی برای بازسازی سینه پس از سرطان وجود دارد که استفاده از پروتز سینه یکی از روش های بازسازی سینه پس از سرطان است. بنابراین لازم است فرد کاندید طی جلسات مشاوره با جراح مواردی همچون روش‌های مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد برایش مشخص شود.


زمان مناسب برای ترمیم سینه به توسعه ی بيماري سرطان پستان و نوع عمل انجام شده براي بيمار و همچنين نياز يا عدم نياز بيمار به انجام درمان‌هاي اضافي مانند راديوتراپي بستگي دارد. به عنوان مثال در بيمارانی که تمام سينه ی آنها برداشته شده و غدد لنفاوي زير بغل نيز درگير بوده‌اند، پس از  اتمام جراحی انجام راديوتراپي ضروری است، ازینرو بهتر است که ابتدا درمان‌ها به‌طور کامل انجام شود و بعد از مدتي که اثرات اشعه روي پوست بیمار از بين رفت، اقدام به جراحی زیبایی سینه نمود.

براي ترمیم سینه با روش پروتز براي اينکه پوست جاي لازم براي ورود پروتز را پيدا کند، لازم است در ابتدا وسيله‌اي به نام متسع کننده زير پوست و عضله سينه‌ا قرار بگیرد. هر چند روز یکبار مقداري سرم نمکي داخل آن تزريق مي‌شود که موجب افزايش حجم آن و در نتيجه اتساع پوست مي‌شود و پوست جاي کافي براي قرارگيري يک پروتز سینه مناسب را پيدا خواهد کرد. سپس متسع‌کننده در طي يک عمل جراحي کوچک خارج شده و پروتز سینه به جاي آن قرار مي‌گيرد.

 

در بيماراني که پس از عمل جراحي برداشتن سينه، نياز به راديوتراپي ندارند، مي‌توان هم‌زمان با برداشتن سينه مقداري از پوست را نگه داشت و پروتز سینه در محل مناسب جاي داد. به اين روش، روش "باز‌سازی هم‌زمان" يا "بلافاصله" مي‌گويند.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید