چه کسانی میتوانند عمل پروتز سینه را انجام بدهند؟

همه افرادی که تمایل دارند می توانند پروتز سینه را انجام دهند. بسیاری از افراد از سایز سینه خود راضی نیستند و یا تقارنی در سینه های خود نمی بینند. این افراد می توانند کاندیداهایی برای انجام عمل پروتز سینه باشند. عدم تقارن سینه ها و همچنین سینه های کوچک می تواند اعتماد به نفس افراد را پایین بیاورد. این عمل جراحی به راحتی می تواند مشکل این افراد را حل کند.

آیا محدودیت سنی برای پروتز سینه وجود دارد؟

بهترین سن برای کاشت سینه کاملا به شرایط بستگی دارد. زنان در هر سنی به دلایل مختلف پروتز سینه را انجام دهند. نوجوانان می توانند عمل بزرگ شدن سینه را انجام دهند اما مهم است بدانید که سینه ها باید قبل از عمل جراحی رشد کنند. برای اکثر خانمها سینه ها تا 18 سالگی کاملا رشد می کنند اگرچه در برخی زودتر و بعضی دیگر دیرتر رشد تکمیل می شود. حتی اگر به نظر می رسد که سینه ها تا 16 سالگی کاملاً رشد کرده است، توصیه می شود قبل از عمل جراحی پروتز سینه حداقل تا 18 سال منتظر بمانید.

پروتز سینه

شیردهی و پروتز سینه

حداقل سن توصیه شده برای پروتزسینه توسط FDA:

18 سال برای پروتز سالینی

22 سال برای پروتز سیلیکون

انگیزه های افراد در سنین مختلف برای عمل جراحی متفاوت است. به عنوان مثال دختران جوان تمایل دارند سینه های بزرگتری داشته باشند تا زیباتر به نظر برسند چون به عنوان یک معیار زیبایی شناخته می شود ولی در زنان با سنین بالاتر تمایل دارند حجم سینه از دست رفته بعد از بارداری و شیردهی را برگردانند و سینه های بهتری داشته باشند.

آیا پروتز سینه در دوران شیردهی خطرناک است؟

بیشتر زنان با پروتز سینه قادر به تغذیه با شیر مادر هستند اگرچه چند مورد استثنا وجود دارد. اینکه آیا شما قادر به شیر دادن هستید بستگی به وضعیت اصلی سینه ها قبل از عمل و احتمالاً نوع برش مورد استفاده دارد. پروتز سینه ممکن است بر میزان تولیدی شیر مادر تأثیر بگذارد. اما در برخی تأمین شیر به هیچ وجه تحت تأثیر قرار نمی گیرد. پروتز ها معمولا در پشت غدد شیر یا زیر ماهیچه های قفسه سینه قرار می گیرند که این امر تاثیری در تأمین شیر ندارد. با این وجود محل و عمق برش مورد استفاده برای جراحی ممکن است بر توانایی در شیردهی تأثیر بگذارد.

اعصاب اطراف نوک سینه ها نقش مهمی در شیردهی دارند. احساس شیر خوردن کودک روی سینه باعث افزایش سطح هورمون های پرولاکتین و اکسی توسین می شود. پرولاکتین تولید شیر مادر را تحریک می کند در حالی که اکسی توسین باعث تحریک بیشتر می شود. وقتی این اعصاب آسیب می بینند، احساس کاهش می یابد و در نتیجه شیردهی با مشکل مواجه می شود. برش هایی که زیر سینه یا از طریق زیر بغل ایجاد می شوند کمتر در شیردهی اختلال ایجاد می کنند.

بیشتر خانم ها قادر به شیر دادن با پروتز هستند. اگر در زمینه نگران هستید در مورد نگرانی های خود با پزشک یا مشاور شیردهی خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید که کودک می تواند از هر مقدار شیر مادر که قادر به تولید آن هستید بهره مند شود و در صورت نیاز مکمل فرمولا نیز گزینه خوبی برای جبران کمبود شیر است.

شیردهی و پروتز سینه

پروتز سینه در دوران حاملگی

شیردهی موجب از بین رفتن پروتز می شود؟

ممکن است نگران تأثیر شیر دادن بر روی پروتزها باشید. طبیعی است که سینه ها در دوران بارداری و بعد از شیر دادن از لحاظ شکل و اندازه تغییر کند. تغذیه با شیر مادر روی پروتز تأثیر نمی گذارد و تنها اندازه و شکل سینه ها ممکن است متفاوت باشد. پروتزها هیچ نقشی در شیردهی ندارند که در اثر شیردهی تخریب شوند.

آیا شیردهی با پروتز ایمن است؟

براساس مراکز کنترل بیماری و پیشگیری اخیرا هیچگونه گزارش بالینی در مورد مشکلات نوزادان مادران با پروتز سیلیکون گزارش نشده است. هیچ روشی برای تشخیص دقیق سطح سیلیکون در شیر مادر وجود ندارد ولی داده های موجود تا به حال اثری از سیلیکون در شیر مادر ندیده اند. هیچ مدرکی مبنی بر افزایش خطر نقص در تولد نوزادان متولد شده با پروتز های سینه وجود ندارد.

در اوایل دهه 1990 گزارشی از نشت ژل سیلیکون به داخل بدن وجود داشت و برخی از زنان ادعا می کردند اختلالات خود ایمنی و بافت همبند آنها مربوط به پروتزهای آنها است. در نتیجه پروتز های سیلیکون در سال 1992 از بازار خارج شد. در همین زمان ترس از اینکه شیر مادر با پروتز های سیلیکون می تواند کودک را به خطر بیندازد ایجاد شد. از آن زمان مطالعات نشان داده اند که مولکول های سیلیکون برای عبور به مجاری شیر و بافت غده سینه خیلی بزرگ هستند. علاوه بر این FDA مطالعات بی شماری را انجام داده است که ترشح پروتز ژل سیلیکون امکان ندارد. در نتیجه در سال 2006 دوباره پروتزهای سیلیکونی به بازار بازگشتند.

ایا پروتز سینه دردوران حاملگی باعث مشکل میشود؟

اگر بعد از بزرگ شدن سینه باردار شوید ممکن است تغییراتی در ظاهر کلی سینه خود مشاهده کنید که البته بستگی به میزان بافت سینه دارد. بافت سینه با بارداری بزرگتر می شود. اگر بافت سینه بسیار کمی دارید کمتر تحت تاثیر بارداری قرار می گیرد ولی سینه هایی که بزرگتر بوده اند ممکن است بیشتر تحت تاثیر باشند. در کل پروتز در بارداری مشکلی ایجاد نمی کند ولی ممکن است شکل سینه در دوران بارداری تغییر کند که می توان بعدا با کمک لیفت سینه آن را اصلاح کرد.

توصیه می شود اگر قصد بچه دار شدن دارید عمل پروتز خود را به بعد از آن موکول کنید چون در دوران بارداری و شیردهی سینه می تواند تحت تاثیر قرار گرفته و حالت خود را از دست بدهد و شاید نیاز باشد بعد از این دوران نیز یک عمل ترمیمی انجام دهید.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید