جراحی لامپکتومی چیست؟

لامپکتومی جراحی برداشتن تومور یا توده غیر سرطانی سینه است. لامپکتومی همچنین شامل از بین بردن مقدار کمی از بافت طبیعی سینه در اطراف یک تومور سرطانی است. نام های دیگر لامپکتومی سینه شامل ماستکتومی جزئی، جراحی محافظت از سینه، جراحی سینه و برداشتن گسترده است. پزشکان از لامپکتومی برای معالجه تومورهای کوچک و زود تشخیص داده شده سرطان سینه در زنان استفاده می کنند. بهبود لامپکتومی برای بیشتر بیماران به آسانی پیش می رود. مدت زمان بهبودی لامپکتومی حدود یک ماه است. لامپکتومی بیشتر بافت سینه را حفظ می کند و به طور کلی شکل و ظاهر سینه را تغییر نمی دهد. در مقابل ماستکتومی برداشتن کل سینه است. لامپکتومی برای سرطان سینه با درمان با اشعه ترکیب می شود. درمان هورمونی یا شیمی درمانی نیز ممکن است توصیه شود.

مزایای جراحی لامپکتومی

این جراحی برای کسانی که بسیار نگران از دست دادن سینه هستند مفید است چرا که بافت سینه برداشته نمی شود. برای افرادی که توده های کوچک و نزدیک به همی دارند استفاده می شود که می توان با جراحی بدون نیاز به تخلیه کامل سینه آن را انجام داد. در مراحل اول و دوم سرطان می توان از این روش استفاده کرد که هنوز بیماری به همه سینه گسترش نیافته است. همچنین جراحان پلاستیک می توانند در طول لامپکتومی، جراحی بازسازی سینه که به عنوان عمل جراحی توکوپلاستیک نیز شناخته می شود، انجام دهند.

انواع روش های جراحی لامپکتومی

این عمل جراحی با ایجاد یک شکاف در سینه ایجاد می شود و از طریق آن توده از بدن خارج می شود. زنان مبتلا به سرطان مهاجم سینه به طور معمول دارای یک یا چند غده لنفاوی هستند که در طی لامپکتومی از ناحیه زیر بغل گرفته می شوند. این گره ها به نام گره های ساندینل اولین گره های لنفاوی هستند که سلول های سرطانی در صورت ترک سینه از آن عبور می کنند. جراح همچنین ممکن است غده های لنفاوی را نیز خارج کند تا  آنها را برای میزان گسترش توده بررسی کند. این جراحی با کمک اشعه انجام می شود و به همین دلیل در خانم های باردار انجام نمی شود.

لامپکتومی سینه

جراحی لامپکتومی

بذر رادیواکتیو چیست؟

استفاده از بذر رادیو اکتیو روشی است که برای یافتن و از بین بردن سرطان های کوچک سینه که در ماموگرافی یا سونوگرافی تشخیص داده می شوند اما توسط جراح در معاینه سینه قابل احساس نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

این عمل می تواند تا یک هفته قبل از لامپکتومی شما انجام شود. رادیولوژیست بذر رادیواکتیو را که به اندازه یک دانه برنج  است در سینه قرار می دهد تا محل دقیق سرطان را مشخص کند. دانه کاشته شده حاوی مقدار کمی اشعه است که به جراح کمک می کند تا در زمان جراحی با استفاده از دستگاه تشخیص اشعه دستی، توده را پیدا کند. در طی لامپکتومی بذر توسط جراح خارج می شود.

اقدامات قبل از جراحی لامپکتومی

انجام آزمایشات قبل از عمل طبق دستورالعمل: آزمایش بسته به سن، وضعیت سلامتی و روش جراحی متفاوت خواهد بود. آزمایش قبل از عمل ممکن است شامل یک ماموگرافی، بیوپسی توده سینه، اشعه ایکس سینه، EKG (الکتروکاردیوگرام)، آزمایش خون و سایر آزمایشات در صورت لزوم باشد.

کاهش وزن اضافی قبل از عمل از طریق برنامه غذایی سالم و برنامه ورزشی

در صورت خوردن یا نوشیدن نزدیک به شروع عمل ممکن است عمل جراحی شما لغو شود

ترک سیگار: حتی ترک تنها چند روز می تواند مفید باشد و به روند بهبودی کمک می کند.

مصرف یا قطع داروها دقیقاً مطابق دستورالعمل: این توصیه ممکن است شامل عدم مصرف آسپرین، ایبوپروفن و رقیق کننده خون نیز باشد.

جراحی لامپکتومی سینه

عوارض جراحی لامپکتومی

اقدامات بعد از جراحی لامپکتومی

اکثر توده ها به روشهای ساده جراحی می شوند که  روز جراحی به خانه می روید. در بعضی موارد مدت کوتاهی در بیمارستان بستری می شوید. ممکن است در محل جراحی خود یک لوله کوچک در قفسه سینه داشته باشید که به کیسه های کوچک وصل می شود که مایعات می توانند تخلیه شوند. پزشک ظرف مدت یک هفته لوله را خارج می کند. در این مدت، باید چندین بار در روز تخلیه شود. بهبودی بعد از عمل یک روند تدریجی است. زمان بهبودی بسته به روش، نوع بیهوشی، سلامت عمومی، سن و سایر عوامل متفاوت است. بهبودی کامل تا یک ماه طول می کشد.

لامپکتومی می تواند به درمان تومور غیر سرطانی سینه یا سرطان سینه در مراحل اولیه کمک کند. سینه تحت درمان گاهی از نظر اندازه یا شکل از سینه دیگر متفاوت است. کمی طول می کشد تا سینه با ظاهر جدید تنظیم شود.

عوارض جراحی لامپکتومی

مانند همه جراحی ها، لامپکتومی شامل خطرات و عوارض احتمالی است. عوارض ممکن است در بعضی موارد جدی باشند و می توانند در حین جراحی یا بهبودی ایجاد شوند.

خطرات عمومی جراحی

واکنش بیهوشی مانند یک واکنش آلرژیک و مشکلات تنفسی

خونریزی که می تواند منجر به شوک شود

لخته خون

عفونت

عوارض بالقوه لامپکتومی

آسیب به اندام های مجاور مانند غدد لنفاوی و ریه ها

تفاوت در اندازه سینه بعد از رفع برآمدگی یک توده

باز شدن یا عفونت برش خارجی

با رعایت برنامه درمانی خود می توانید خطر بروز برخی از عوارض را کاهش دهید:

محدودیت های رژیم غذایی و شیوه زندگی و توصیه های آن قبل از عمل و هنگام بهبودی. این توصیه شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و سایر روشهای توانبخشی است.

در صورت شیردهی یا بارداری به پزشک خود اطلاع دهید

در صورت مشاهده خونریزی، تب، افزایش درد یا قرمزی زخم، تورم به پزشک اطلاع دهید.

مصرف داروها دقیقا مطابق دستورالعمل باشد

در صورت بروز هرگونه آلرژی به اعضای تیم مراقبت خود بگویید

لامپکتومی مجدد چیست؟

لامپکتومی مجدد به عمل جراحی دوم که هنگامی که نتایج آسیب شناسی آنها برای بافت سالم اطراف تومور که در طی لامپکتومی برداشته می شود مثبت است، انجام می شود. برداشتن مجدد یعنی جراح مجدداً با هدف گرفتن حاشیه ای که عاری از سرطان باشد، محل جراحی را باز می کند تا حاشیه اضافی از بافت را نیز از بین ببرد. گاهی اوقات این عمل "پاکسازی حاشیه ها" نامیده می شود.

بعد از جراحی لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند؟

در بسیاری موارد لامپکتومی باعث ایجاد جای زخم یا تغییر در سینه می شود. اگر عمل جراحی بیشتر درگیر باشد روش های مختلفی برای بهبود ظاهر سینه وجود دارد. گزینه ها شامل لیفت سینه، ترمیم مجدد بافت و در بعضی موارد جراحی پلاستیک زیبایی روی سینه انجام می شود تا ظاهر سینه مناسب باشد.

آیا بعد از لامپکتومی به درمان اضافی نیاز است؟

پزشکان به طور معمول توصیه می کنند که زنان زیر 70 سال که تصمیم به لامپکتومی دارند باید پرتودرمانی شوند. این امر به منظور از بین بردن سلولهای سرطانی سینه است که پس از عمل باقی می مانند و برای جلوگیری از بازگشت سرطان انجام می شود.

دکتر علی حجت | فوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید