عمل جراحی یک معالجه استاندارد سرطان سینه است، اما در بیشتر جراحی ها سینه ها برداشته شده و بعد از عمل حس خوبی برای زنلن ندارد. اما با پیشرفت تکنولوژی روش هایی وجود دارند گه می توانند این مشکل را حل کنند. امروزه بسیاری از خانم ها می توانند از عمل جراحی آنكوپلاستی بهره مند شوند كه فرم طبیعی را به سینه می دهد  تا بیماران بعد از عمل بتوانند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

انکوپلاستیک چیست

جراحی آنکوپلاستیک برداشتن تومور (لامپکتومی) است که بلافاصله با بازسازی سینه انجام می شود که ادغام جراحی پلاستیک در جراحی سرطان سینه است. تا هم کیفیت زندگی و هم زیبایی سینه حفظ شود بدون اینکه کنترل بیماری را به خطر بیاندازد. این جراحی شامل سه عمل برداشتن تومور، بازسازی سینه و تقارن با سینه دیگر است. مجدداً نوک سینه و آرئولا ترمیم می شود و ظاهر طبیعی را به شکل سینه باز می گرداند. سینه مقابل نیز برای ایجاد تقارن اصلاح خواهد شد. هدف این عمل از بین بردن سرطان و به حداقل رساندن اثرات ناخواسته عمل جراحی است و به بیماران کمک می کند تا از نظر جسمی و عاطفی بهبود یابند.

درمان سرطان سینه با انکوپلاسنیک

جراحی آنکوپلاستیک

چگونگی جراحی انکوپلاستیک

در زمان لامپکتومی انکولوژیست تومور و غدد لنفاوی را از بین می برد. جراح پلاستیک عمل کاهش سایز سینه ها یا لیفت دو طرفه سینه را انجام می دهد و همچنین باعث تغییر در سینه طبیعی می شود. این روشها بطور کلی شامل برش در اطراف نوک سینه و آرئولا، برش عمودی از نوک سینه تا چین تحتانی سینه و برش افقی در برابر سینه است.

گاهی حفظ خون برای نوک سینه در حین عمل دشوار است. در این موارد "پیوند نوک سینه" تنها روشی است که ممکن است نوک سینه حفظ شود. این امر شامل از بین بردن نوک سینه و تعویض آن روی سینه مشابه پس از کامل شدن یا کاهش سایز سینه است. مضرات پیوند نوک سینه بی حسی ناشی از نوک سینه و ناتوانی در شیردهی است. اگر جراح احساس كند كه نوک سینه به روش دیگری بهبود نمی یابد این روش فقط به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا جراحی انکوپلاستیک

در این عمل، جراحی سرطان سینه و عمل جراحی پلاستیک یکی پس از دیگری انجام می شود. انجام این کار چندین مزیت دارد:

بیمار تنها به یک عمل جراحی نیاز دارد. اجازه می دهد مقدار بیشتری از بافت از بین برود که می تواند برای تومورهای بزرگتر مفید باشد. ایجاد سینه های متقارن را آسان تر می کند. قبل از پرتودرمانی انجام می شود و به بیماران کمک می کند تا از عوارض احتمالی قرار گرفتن در معرض زخم های جراحی در معرض اشعه جلوگیری کنند. از استرس و هزینه یک عمل جراحی دوم جلوگیری می شود. بلافاصله پس از عمل سینه ها متقارن خواهند بود و همچنین مشکلات سینه های بزرگ یا افتادگی نیز می تواند همزمان بهبود یابد. فشار وزن را از سینه های بزرگ قبلی کاهش یافته و پرتودرمانی را آسان تر و مؤثرتر می کند.

سرطان سینه درمان می شود در حالی که به بیماران این فرصت را می دهد تا بعد از عمل اعتماد به نفس و احساس خود را حفظ کنند. علاوه بر این جراحی پلاستیک که به عنوان بخشی از درمان سرطان سینه انجام می شود تحت پوشش بیمه قرار دارد.

این روش را به گونه ای انجام می دهند که زخم ها تقریبا قابل توجه نباشند و برای بسیاری از بیماران نوک سینه و بافت اطراف آن برای داشتن ظاهری طبیعی تر دست نخورده می مانند.

انواع تکنیک‌های انکوپلاستیک

بسیاری از تکنیک های مختلف آنکوپلاستیکی بسته به ویژگی های سرطان، سلامت بیمار و نتیجه مطلوب آنها وجود دارد. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

Local Advancement Flap

با لامپکتومی تومور و بخش کمی از بافت اطراف آن برداشته می شود. با این حال بسته به اندازه و محل تومور این عمل می تواند باعث تغییر شکل سینه شود. در عوض یک فلپ پیشرفته به جراحان اجازه می دهد بعد از برداشتن تومور بافتی که باقی مانده است را نگه دارند و از آن برای بازسازی ظاهر اصلی سینه استفاده کنند. این تکنیک هیچ گونه عیب و نقص اضافی باقی نمی گذارد.

کوچک کردن دو طرفه سینه

هنگامی که لامپکتومی فقط بر روی یک سینه انجام می شود می تواند اندازه آن را کاهش داده و شکل آن را تغییر دهد. کوچک کردن دو طرفه سینه با تغییر اندازه و شکل سینه دیگر این مشکل را حل می کند. این روش فواید زیادی دارد. با عملکرد روی سینه دیگر مقدار بیشتری از بافت برداشته می شود. در صورت بزرگ بودن تومور و نیاز به بافت اضافی این تکنیک می تواند مفید باشد. اصلاح سینه دیگر نیز به ایجاد تقارن هر دو سینه کمک خواهد کرد.

لیفت دو طرفه (ماستوپکسی)

لیفت سینه دو طرفه یا ماستوپکسی شکل کمتر دیده شده کوچک کردن دو طرفه سینه است. این جراحی گزینه خوبی برای زنانی است که نمی خواهند شکل اصلی سینه خود را بطور قابل توجهی تغییر کند. به جای برداشتن مقدار زیادی از بافت از هر دو سینه تنها بافتی که مشکل دارد از سینه اصلی و همچنین مقدار قابل مقایسه ای در سینه دیگر برداشته می شود. این روش می تواند با روشهای زیبایی دیگری مانند جابجایی نوک سینه همراه باشد تا سینه ها به صورت متقارن تر شوند.

ماستکتومی با صرفه جویی پوست

برای بیماران مبتلا به سرطان سینه مرحله پیشرفته ممکن است یک ماستکتومی کامل لازم باشد. در صورت بروز این حالت سیه کاملا برداشته می شود و پوست باقی مانده می تواند به بیمار در حفظ ظاهر سینه کمک کند. در این روش پوست سینه از جمله نوک سینه و آرئولا برداشته می شود. سپس بافت سینه از طریق همان برش خارج می شود. پس از آن جراح سینه را با استفاده از پوست برداشته شده نوک سینه و آرئولا ترمیم می كند. انجام این کار به آنها اجازه می دهد تا شکل و ظاهر اصلی سینه را حفظ کنند.

مزایای جراحی انکوپلاستیک

جراحی درمانی آنکوپلاستیک

چه کسی واجد شرایط جراحی انکوپلاستیک است؟

تنوع تکنیک های آنکوپلاستیک به این معنی است که می توان آنها را برای طیف وسیعی از انواع سینه استفاده کرد. با این حال بیمارانی که به عمل جراحی آنکوپلاستیک علاقه دارند تا اندازه سینه خود را کاهش دهند، به احتمال زیاد به سینه های به اندازه کافی بزرگ نیاز دارند تا این روش ها روی آنها انجام شود. ممکن است خانم هایی که سینه های کوچک دارند و یا کسانی که چندین لامپکتومی داشته اند واجد شرایط جراحی آنکوپلاستیک نباشند. بهترین کاندیداها زنانی هستند که می توانند با روشهای محافظت از سینه (لامپکتومی) و کوچک کردن سینه یا لیفت سینه (ماستوپکسی) درمان شوند. این خانم ها به اندازه کافی بافت سینه دارند که مجدداً تغذیه می شوند.

اقدامات قبل از جراحی انکوپلاستیک

برنامه ریزی از قبل و با مشورت با جراح سرطان و جراح پلاستیک شما به خوبی آغاز می شود. از آنجا که شما و تیم جراحی قبل از عمل اکثر تصمیمات را گرفته اید، جراح پلاستیک دقیقاً می داند چه کاری انجام خواهد شد و آماده انجام است.

اقدامات بعد از جراحی انکوپلاستیک

ممکن است این جراحی سرپایی باشد یا احتمالاً یک شب در بیمارستان نیاز دارید. بیشتر بیماران روز عمل با حداقل درد به خانه می روند. زنانی که به عنوان بخشی از عمل جراحی آنکوپلاستیک، کوچک کردن سینه دارند ممکن است درد بیشتری را تجربه کنند زیرا این عمل گسترده تر است. زمان بهبودی شش هفته است اما بیشتر افراد معمولا احساس بهتری دارند و قادرند در سه تا چهار هفته به کار خود برگردند. چند روز سینه درد می کند اما به سرعت بهبود می یابد. در صورت لزوم داروی ضد درد برای بیمار تجویز می شود. بخیه های عمل  بعد از چند روز برداشته می شوند.

عوارض جراحی آنکوپلاستیک

هر جراحی دارای خطرات از جمله خونریزی، عفونت و عوارض بیهوشی است اما در این جراحی این موارد نادر است. گاها نوک سینه و آئرولا در طول عمل جراحی خون کافی ندارند که معمولاً ناشی از محل لامپکتومی تومور است. در چنین مواردی ممکن است یک پیوند نوک سینه انجام شود که با برداشتن و دوباره کاشت نوک سینه در محل جدید آن انجام می شود. این امر باعث بی حسی و ناتوانی نوک سینه در شیردهی نوزاد می شود. تیم جراحی خود از قبل درباره این احتمال صحبت می کنند تا بتوانید در صورت بروز آن تصمیم آگاهانه بگیرید.

درمان سرطان سینه با انکوپلاستیک

انکوپلاستی ترکیبی از یک عمل جراحی سرطان (انکو) و جراحی پلاستیک است. هدف این است که با ترمیم بافت سینه بیمار وی یک سینه کاملا طبیعی بدون استفاده از پروتز داشته باشد.. این روش برای زنان مبتلا به سرطان سینه پیشرفت عمده ای محسوب می شود. سالها پیش تمام بیماران با هدف کاهش خطر عود سرطان سینه ماستکتومی می شدند و کل سینه برداشته می شد. البته آنکوپلاستی یک جراحی ترمیمی است و جهت بهبود سرطان انجام نمی شود بلکه در ترکیب با یک عمل جراحی برای سرطان استفاده می شود.

دکترعلی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید