جراحی ترمیم پروتز سینه چیست؟

عمل جراحی ترمیم پروتز سینه ممکن است شامل برداشتن پروتز سینه یا جایگزینی پروتز باشد. جراح معاینه اولیه را برای تعیین علت عوارض انجام می دهد. هدف از جراحی ترمیم رفع مشکلاتی است که در طی یا بعد از جراحی سینه رخ داده که بر کیفیت زندگی یا سلامتی تأثیر می گذارد.

ترمیم پروتز سینه

چگونه متوجه شویم به ترمیم پروتز سینه احتیاج داریم؟

افرادی که عمل پروتز سینه را انجام داده اند برای پیگیری باید به پزشک مراجعه کنند تا اگر مشکلی بود به موقع کشف و اصلاح شود. اصولا در صورتی که برای پروتز سینه مشکلی ایجاد شده باشد با علائمی همراه است. علائم یک عارضه بعد از پروتز سینه می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد سینه یا ناراحتی

افزایش سفتی سینه جراحی شده

تغییر در شکل، اندازه یا موقعیت سینه

پروتز سینه در وضعیت صحیحی نیست

توده یا ناحیه سفتی در سینه

عوارض جراحی پروتز سینه

پروتز سینه معمولاً یک عمر دوام نمی آورد. زنانی که پروتز سینه انجام داده اند، معمولاً به دلیل عارضه بعضی مواقع یک یا چند عمل جراحی نیاز دارند. هرچه مدت زمان پروتز بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض آنها بیشتر می شود. البته بخاطر داشته باشید که پروتزها تاریخ انقضا ندارند و نیازی به تعویض آنها نیست مگر اینکه مشکلی داشته باشید.

برخی از عوارضی که منجر به جراحی اضافی می شود عبارتند از:

جابجایی پروتز

انقباض کپسولار

عفونت در سینه

پارگی پروتز

عوارضی که ممکن است با پروتز سینه یا انواع دیگر عمل های جراحی سینه ایجاد شود.

زمان جراحی ترمیم پروتز سینه

جراحی ممکن است بعد از یک عمل جراحی اولیه یا سال ها بعد اتفاق بیفتد. در بعضی موارد، جراح پلاستیک ممکن است توصیه کند چند ماه پس از جراحی اولیه صبر کنید تا نقصی که باعث ایجاد مشکل شده است به مرور زمان بهبود یابد. طبیعی است که در هنگام بهبودی بافت، برخی از مشکلات مانند تورم، چروک شدن، عدم تقارن یا مشکلات جزئی دیگر در ظاهر سینه ها ایجاد شود. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا سینه به حالت نرمال در آید و در تمام این مدت مشکلاتی وجود خواهند داشت.

ترمیم پروتز

در طول عمل جراحی ترمیم پروتز سینه چه اتفاقی می افتد؟

در طی معاینه اولیه ترمیم پروتز سینه جراح علت مشکل را مشخص و توصیه می کند که چگونه عمل انجام شود. اگر جابه جایی پروتز دارید، ممکن است توصیه شود به جای برداشتن یا تعویض پروتز، ترمیم پروتز انجام شود و از نظر جسمی پروتز ها را معاینه کرده و در جای خود قرار دهد. اگر عوارض ناشی از قرارگیری نادرست پروتز دارید، ممکن است توصیه شود پروتز برداشته و احتمالاً با پروتز های جدید جایگزین شود.

در هنگام ترمیم پروتز از بی حسی عمومی استفاده می شود. ترمیم پروتز ممکن است به زمان کمتری نسبت به تعویض پروتز نیاز داشته باشد زیرا مراحل کمتری در آن وجود دارد، اما اکثر جراحی های ثانویه سینه کمتر از یک ساعت طول می کشد. اکثر بیماران بعد از عمل جراحی ترمیم پروتز سینه، سه تا 24 ساعت تحت نظر قرار خواهند گرفت. بیماران بعد از عمل دو تا سه روز در حالت استراحت در رختخواب خواهند بود و ممکن است طی یک یا دو هفته به محل کار خود برگردند. از تمرینات شدید و بلند کردن اجسام سنگین باید به مدت چهار تا شش هفته اجتناب شود.

انواع روش های ترمیم پروتز سینه

گزینه های ترمیم پروتز سینه با توجه به عوارضی که در پروتز ها دیده می شود، متفاوت است. عوارض ممکن است از نظر اندازه، شکل، بافت و یا جای قرارگیری پروتز اولیه ایجاد شود. انتخاب نوع صحیح پروتز سینه، شکل و بافت مناسب و تکنیک مناسب قرار دادن آن همه عوامل مهم در جلوگیری از نیاز به عمل جراحی برداشتن پروتز سینه است.

پروتزهای نمکی در مقابل سیلیکون

اگر از نتایج جراحی اصلی پروتز سینه خود راضی نیستید، انتخاب نوع دیگری از پروتز ممکن است اثربخش باشد. زنانی که برای عمل جراحی تعویض پروتز سینه بین پروتز های سیلیکون و نمکی تصمیم می گیرند، باید پس از در نظر گرفتن خطرات و مزایای هرکدام و اهداف زیبایی خود تصمیم آگاهانه بگیرند. بسیاری از خانم ها سیلیکون را به پروتز های نمکی ترجیح می دهند زیرا بیشتر شبیه سینه های طبیعی هستند و احساس بهتری نسبت به آنها خواهند داشت.

نشت پروتزهای سیلیکونی

خانم هایی که به دنبال پارگی پروتزهای سیلیکونی نیاز به عمل جراحی تعویض پروتز سینه دارند باید سریعا جراحی شوند، زیرا در صورت پخش شدن سیلیکون در بدن ممکن است خطرناک باشد. در حالی که در حال حاضر مطالعات در مورد خطرات نشت سیلیکون در بدن اطلاعات دقیقی نشان نمی دهند، اما هنگامی که سیلیکون نشت شده به بدن جذب شود به اندام ها و غدد لنفاوی رفته و برداشتن آن غیرممکن است. از آنجا که ژل ضخیم پروتزهای سیلیکون به آرامی نشت می کند ممکن است ماه ها یا سالها طول بکشد تا یک زن متوجه تغییر در شکل یا اندازه سینه خود شود. به همین دلیل یک زن با پروتز سیلیکون باید هر ساله  MRI را انجام دهد تا در صورت نشت سیلیکون به موقع متوجه آن شوند. گذشته از خطرات احتمالی مرتبط با نشت سیلیکون پروتزها بی خطر بوده و بیشتر بیمارانی که پروتز سیلیکونی را انتخاب کرده اند از نتایج آن راضی هستند.

پارگی پروتزهای نمکی

پروتز نمکی یکی دیگر از گزینه های طبیعی برای جایگزینی پروتز است و در صورت بروز مشکل، جایگزینی آسانتر از پروتزهای سیلیکون است. هنگام پارگی پروتز های نمکی، مایعات به سرعت نشت می کنند و باعث می شوند که مواد آن به همه جای بدن نفوذ کند. در صورت بروز نشت پروتزهای نمکی خطری برای سلامتی ندارند، مگر در موارد نادری که نمک به باکتری آلوده شود. مهمترین ایراد پروتزهای نمکی این است که بیشتر از پروتز سینه ژل سیلیکون موج دار شدن را نشان می دهند. این امر به ویژه در مورد خانم هایی که بافت سینه کمتری برای پوشش پروتز دارند صادق است.

پروتز گرد در مقابل قطره اشکی

قبل از ترمیم پروتز سینه اگر جایگزینی برای پروتز انتخاب می کنید، باید در مورد شکل جدید پروتز خود تصمیم بگیرید. پروتز های گرد برای سینه اکثر خانم ها طبیعی به نظر می رسند و گزینه ارجح هستند. خانم هایی که به دلیل چین و چروک پروتز نیاز به تجویز پروتز سینه دارند در صورت انتخاب جایگزین، به احتمال زیاد نیاز به پروتز گرد صاف دارند. خانمهایی که به پروتز اشکی آناتومیک احتیاج دارند، معمولا کسانی هستند که بافت سینه بسیار کمی دارند و برای آنها پروتز گرد غیر طبیعی است.

پروتزهای کوچک در مقابل پروتزهای بزرگ

اندازه در مورد ترمیم پروتز سینه اهمیت دارد و انتخاب اندازه اشتباه در اولین عمل اغلب دلیل ترمیم یا تعویض پروتز سینه است. پزشک می تواند در مورد اندازه ای که متناسب با سایر بدن شما است بهترین گزینه را توصیه کند. انتخاب پروتز سینه با اندازه محافظه کارانه، معمولا منجر به عوارض کمتر و احتمالا عدم نیاز به ترمیم در پروتز سینه می شود. اگرچه برخی از خانم ها اگر هنوز احساس کنند که سینه های آنها خیلی کوچک است، ممکن است تصمیم به تغییر پروتز بگیرند. انتخاب پروتز سینه بزرگ، خطر عوارض بالاتری را ایجاد می کند که ممکن است نیاز به ترمیم یا جایگزینی پروتز سینه داشته باشند. برخی از خانم ها همچنین ممکن است سینه های بزرگ جدید خود را در فعالیت های روزمره یا ظاهری، غیر طبیعی ببینند که ممکن است باعث افزایش عمل ثانویه سینه برای کوچک کردن آن شود.

خطرات جراحی ترمیم پروتز سینه

بطور کلی خطرات جراحی ترمیم پروتز همان خطرات جراحی اولیه است. به عنوان مثال، خطرات ممکن است شامل عفونت در ناحیه عمل جراحی، زخم غیر منتظره، مشکلات بیهوشی و مشکلات ترمیم زخم مانند هماتوم (جمع شدن خون در یک زخم جراحی) یا جمع شدن مایع شفاف در زخم جراحی باشد.

اگر مبتلا به دیابت، مشکلات گردش خون، اختلال خونریزی یا سیگاری هستید، ممکن است دوره بهبودی و دوره نقاهت شما از افراد عادی بیشتر طول بکشد. به افراد سیگاری اغلب توصیه می شود قبل از انجام عمل جراحی ترمیم تا حد ممکن از استفاده از تمام محصولات حاوی نیکوتین خودداری کنند.

اگر در گذشته چندین عمل جراحی سینه انجام داده باشید که باعث ایجاد جای زخم، نازک شدن پوست یا آسیب های دیگر به بافت سینه می شود ممکن است در صورت داشتن جراحی های ترمیم بیشتر در معرض خطر عوارض ناشی از جراحی ها قرار بگیرید.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید