سن جراحی زیبایی سینه و عوارض آن در دوران شیردهی و بارداری

چندین نوع جراحی زیبایی سینه وجود دارد که هر خانم متناسب با نیاز خود یک مورد را انتخاب می کند. جراحی بزرگ کردن، کوچک کرد و لیفت سینه از جراحی های محبوب زنان است.

سن جراحی زیبایی سینه

سن جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه برای چه کسانی ممکن نیست؟

جراحی سینه برای دختران زیر 18 سال مجاز نیست. برای سایر زنان که مشکل خاصی از لحاظ سلامتی نداشته باشند محدودیت خاصی وجود ندارد.

محدودیت های سنی برای جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه یکی از جراحی های محبوب در عصر حاضر است. مدلینگ به سمت بزرگتر جلوه دادن سینه ها می رود و بسیاری از نوجوانان و جوانان به همین دلیل از سایز سینه های خود راضی نبوده و درخواست عمل های پروتز سینه را دارند. اما نکته ای که بسیار باید به آن توجه شود این است که عمل های زیبایی سینه در افراد زیر 18 سال مجاز نیست و حتی اگر فرد در ای زمینه اصرار داشته باشد باید سینه ها تا سن 18 سالگی رشد کنند و پس از آن می توان عمل های جراحی را انجام داد. بهتر است سعی شود نوجوانان مجاب شوند چرا که لزومی برای این گونه جراحی ها در سنین پایین وجود ندارد. البته اگر پروتزی که برای عمل انتخاب می شود از نوع سیلیکونی باشد زیر 22 سالگی انجام نمی شود.

به جز عمل پروتز عمل های زیبایی دیگری نیز انجام می شوند. به عنوان مثال عمل لیفت سینه که موجب بالا کشیدن سینه و خوش فرم شدن آن می شود نیز در زنان با سنین بالاتر انجام می شود. اصولا این عمل جراحی در سنین بالای 30 سال دیده می شود چرا که تا قبل از این سن افتادگی سینه دیده نمی شود و ضرورتی برای عمل وجود ندارد.

آیا جراحی زیبایی سینه دردوران بارداری مشکل ساز است؟

هنگام بارداری بدن از انواع هورمون ها پر می شود. این هورمون ها باعث تحریک غدد و مجاری شیر شده و سینه ها شروع به رشد می کنند تا همه شیرهای دریافتی را در خود جای دهند. این رشد پوست سینه ها را  گسترش می دهد. بعد از به دنیا آمدن کودک و پایان شیردهی، پوست کشیده شده سعی می کند به حالت عادی برگردد و حجم بافت سینه کمی کاهش یابد. چگونگی پاسخ سینه ها در این شرایط بستگی به میزان کشیده شدن سینه ها و میزان بافت سینه دارد. خبر خوب این است که زنان دارای پروتز سینه تمایل به تغییراتی دارند که شدید نیست زیرا پروتز باعث حفظ حجم در سینه می شود و در دوران بارداری تغییری نمی کند.

برخی از خانم های دارای پروتز سینه متوجه می شوند که پوست آنها کمی بیشتر کشیده می شود. این اتفاق برای همه خانم ها رخ نمی دهد. اما به راحتی با انجام لیفت سینه می توان آن را بهبود بخشید.

سن-جراحی-سینه

جراحی زیبایی سینه

بارداری بلافاصله بعد از جراحی زیبایی سینه مجاز است؟

اگرچه توصیه نمی شود طی چند هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه باردار شوید اما باردار شدن پس از بزرگ شدن سینه نباید تأثیر منفی بر روی جراحی  یا سینه داشته باشد.

آیا جراحی زیبایی سینه در دوران شیردهی خطرناک است؟

یکی از دغدغه های مهم خانم ها بعد از عمل های جراحی زیبایی سینه نگرانی برای شیردادن بچه است. به همه زنانی که می خواهند این جراحی ها را انجام دهند توصیه می شود آن را به بعد از بارداری و شیردهی موکول کنند چرا که در هر صورت ممکن است در این دوران سینه ها تغییراتی کنند و عمل های جراحی دیگری نیاز باشد اما در بیشتر خانم ها این عمل ها مانع از شیر دادن نمی شوند.

پروتزها زیر غدد سینه قرار می گیرند و به هیچ عنوان نمی توانند راه مجاری شیر را ببندند. البته برخی خانم ها به طور کلی ممکن است توانایی شیردهی نداشته باشند و قبل از عمل نیز بچه دار نشده باشند تا در این مورد مطمئن شود. لذا ممکن است این افراد تصور کنند عمل جراحی موجب این مشکل شده است ولی این موضوع درست نیست.

برخی خانم ها نیز نگرانند که سیلیکون از طریق سینه مادر وارد بدن کودک شود که این موضوع نیز اثبات نشده و هیچ مطالعه ای این موضوع را نشان نمی دهد و در شیر مادرانی که پروتز سیلیکونی داشته اند، سیلیکون یافت نشده است.

توصیه می شود عمل لیفت سینه حتما بعد از شیردهی انجام شود چرا که شیردهی خود می تواند از دلایل افتادگی سینه ها باشد و با شیردهی نتیجه جراحی کاملا از بین خواهد رفت.

اعصاب اطراف نوک سینه ها نقش مهمی در شیردهی دارند. احساس شیر خوردن کودک روی سینه باعث افزایش سطح هورمون های پرولاکتین و اکسی توسین می شود. پرولاکتین تولید شیر مادر را تحریک می کند در حالی که اکسی توسین باعث تحریک بیشتر می شود. اگر این اعصاب آسیب ببینند احتمالا شیردهی دچار مشکل می شود. این مشکل ممکن است در عمل کوچک کردن سینه مشاهده شود.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید