جراحی زیبایی سینه چیست؟

همه انواع جراحی هایی که به نحوی موجب زیباتر شدن سینه می شوند در دسته جراحی زیبایی سینه قرار دارند. عمل پروتز سینه از همه بیشتر شناخته شده است چرا که با توجه به معیارهای زیبایی شناختی امروزه سینه های بزرگتر زیباتر محسوب می شوند. جراحی های دیگری از جمله کوچک کردن سینه، بازسازی سینه و لیفت سینه وجود دارند که به روش های مختلف برای زیباتر شدن سینه انجام می شوند.

جراحی زیبایی سینه برای چه کسانی مناسب است ؟

بسیاری از افراد از سایز سینه خود راضی نیستند و دوست دارند سینه های بزرگتری داشته باشند بنابراین از این عمل جراحی استفاده می کند. برخی زنان نیز به دلیل سرطان سینه، بافت سینه خود را از دست داده اند و با این عمل جراحی می توانند به حالت طبیعی بازگردند. برخی خانم ها از عدم تقارن سینه خود گلایه دارند که با جراحی زیبایی این تقارن ایجاد می شود. برخی نیز سینه های بزرگی دارند که موجب درد کمر و سنگینی برای آنها می شود که با جراحی کوچک می شود. بیشتر خانم ها بعد از شیردهی دچار افتادگی سینه می شوند که با جراحی لیفت سینه می توان آن را بهبود بخشید.

چه کسانی نباید جراحی زیبایی سینه انجام بدهند؟

از آنجا که انواع مختلفی از جراحی سینه وجود دارد پیشنهاد در مورد آنها نیز متفاوت خواهد بود. برای عمل لیفت سینه بهتر از بعد از مادر شدن و بعد از دوران شیردهی عمل انجام شود چرا که بعد از این دوران دوباره سینه به حالت افتاده خواهد بود و حالت خود را از دست می دهد. برای پروتز سینه برای افراد مشکل خاصی وجود ندارد. کسانی که عمل بازسازی سینه انجام می دهند باید بعد از اتمام دوره شیمی درمانی و پرتودرمانی اقدام برای عمل را آغاز کنند.

Breast cosmetic surgery

انواع جراحی زیبایی سینه

چند عمل جراحی زیبایی روی سینه ها انجام می شود (که به آن ماموپلاستی نیز گفته می شود): بزرگ کردن یا پروتز سینه، کوچک کردن سینه، لیفت سینه و بازسازی سینه. با توجه به نوع مشکل هر فرد علاقه مند به انجام یک نوع از این جراحی ها است.

پروتز سینه

برخی از خانم ها احساس می کنند که سینه های آنها بسیار کوچک است. برخی آرزو دارند بعد از بارداری سینه خود را بزرگ کنند. برخی دیگر تمایل دارند عدم تقارن سینه ها را از بین ببرند.

بزرگ شدن سینه با پروتز انجام می شود که می تواند در زیر یا بالای عضله قفسه سینه قرار گیرد. برش را می توان در زیر بغل (زیر بغل)، آرئولا (ناحیه اطراف نوک سینه) یا چین تحتانی سینه انجام داد. به طور کلی تمام راه های پروتز سینه روش های تهاجمی هستند. برای روشی که برش در زیر بغل ایجاد می شود ممکن است در طول عمل از آندوسکوپ (لوله نازک با دوربین کوچک و نور) استفاده شود. پروتز سینه از یک پوسته سیلیکونی پر شده با آب نمک (محلول نمکی) یا ژل سیلیکونی تشکیل شده است. یک زن با قرار دادن پروتزهای آزمایشی اندازه مورد نظر خود را تعیین می کند. پروتز سینه یک روش نسبتاً ساده است و مانند هر عمل جراحی برخی خطرات پیش بینی می شود.

کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه اغلب در خانم هایی که سینه های بزرگ و سنگین دارند استفاده می شود که به دلیل وزن سینه ناراحتی قابل توجهی از جمله درد گردن، درد کمر و بی حسی یا ضعف را تجربه می کنند. در طی این روش پوست اضافی، چربی و بافت سینه برداشته می شود. بعد از عمل، کوچک شدن سینه می تواند باعث تغییر در احساس سینه و همچنین ناتوانی در شیردهی شود.

بازسازی سینه

جراحی بازسازی سینه اغلب در خانم هایی که تحت عمل ماستکتومی قرار دارند به عنوان درمانی برای سرطان سینه انجام می شود. بازسازی سینه می تواند پس از ماستکتومی صورت بگیرد تا تاثیر روانی این روند کاهش یابد. این روند بازسازی می تواند به فرد کمک کند که دوباره اعتماد به نفس خود را پیدا کند و در دوران بهبودی سرطان احساس بهتری داشته باشد. بازسازی سینه با دو روش انجام می شود. پروتز سینه که در آن از پروتز های سیلیکون یا سالینی برای بهبود سینه استفاده می شود. جراحی اتوپلاستی که در این روش از بافت قسمت دیگری از بدن استفاده می شود. در بعضی موارد جراح ممکن است از ترکیبی از هر دو روش استفاده کند تا یک بازسازی طبیعی تر سینه ها انجام شود. تکنیک های اضافی می تواند به جراح کمک کند تا نوک سینه و اطراف آن را بازسازی کند.

لیفت سینه

در بعضی از خانم ها پوست به اندازه کافی مقاومت نمی کند و وزن سینه را تحمل نکرده و باعث سستی سینه می شود. با این شرایط پوست بیش از حد در مقایسه با بافت سینه وجود دارد. برای بالابردن سینه یا آنچه که به عنوان ماستوپکسی شناخته می شود باید پوست اضافی برداشته شود. این مشکل اصولا با افزایش سن، کاهش وزن و بعد از بارداری به وجود می آید. این عمل گاها و در صورت پیشنهاد بیمار می تواند با عمل پروتز سینه ترکیب شده و هم سینه بزرگتر شود و هم حالت آن به حالت اولیه برگردد.

جراحی زیبایی سینه

مراقبت‌های قبل از جراحی زیبایی سینه

به بیمار توصیه می شود از نیمه شب قبل از عمل از خوردن یا نوشیدن پرهیز کنید. در هفته های قبل از عمل سینه جراح توصیه می کند که سیگار را ترک کنید. استعمال سیگار خطر عوارض را افزایش می دهد و جریان خون در بدن را محدود می کند. این موضوع می تواند بعد از عمل دوره بهبودی را طولانی تر کند. همچنین ممکن است سیگار کشیدن سیستم ایمنی را تضعیف کرده و احتمال ابتلا به عفونت را بالا ببرد.

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی سینه

شایع ترین عوارض جانبی كه بعد از عمل جراحی سینه وجود دارد درد موقتی، تورم، كبودی و احساس سفتی در قفسه سینه برای چند هفته است. نداشتن تعریق پس از بهبودی بسیار مهم است. همچنین توصیه می شود وزن سنگین به هیچ عنوان برداشته نشود و سیگار و الکل تا حد انکان مورد استفاده قرار نگیرند. تغذیه مناسب در این دوران نیز بسبار اهمیت دارد.

محل بریدگی ها برای مدت کوتاهی پس از عمل خون و مایعات ترشح می کند. هر بار باید پانسمان ها را تمیز و خشک کنید. اصولا دو هفته بعد جراحی افراد می توانند به کار خود برگردند ولی تا دو ماه بعد جراحی باید مراقب فعالیت های خود باشند.

جراحی زیبایی سینه در دوران بارداری و شیردهی

با توجه به تغییراتی که در دوران بارداری و شیردهی در بدن رخ می دهد، توصیه می شود همه اعمال جراحی زیبایی سینه بعد از این دوران باشد. در این دوران افتادگی سینه رخ می دهد که نتیجه لیفت سینه را از بین می برد و ممکن است روی روش های دیگر نیز تاثیر داشته باشد. همچنین ممکن است در موارد نادری بعد از عمل پروتز امکان شیردهی وجود نداشته باشد. بنابراین بهترین راهکار عمل جراحی بعد از شیردهی است.

سن مناسب جراحی زیبایی سینه

سینه ها باید قبل از عمل جراحی رشد کنند. برای اکثر خانمها سینه ها تا 18 سالگی کاملا رشد می کنند اگرچه در برخی زودتر و بعضی دیگر دیرتر رشد تکمیل می شود. حتی اگر به نظر می رسد که سینه ها تا 16 سالگی کاملاً رشد کرده است، توصیه می شود قبل از عمل جراحی سینه حداقل تا 18 سال منتظر بمانید. البته عمل جراحی پروتز ژل سیلیکون تا قبل از 22 سالگی انجام نمی شود.

عوارض جراحی زیبایی سینه

مانند هر جراحی دیگری جراحی های زیبایی نیز عوارض خاص خود را دارند که باید به آنها پرداخته شود. در بازسازی سینه، سینه های بازسازی شده دقیقا شبیه به سینه های طبیعی فرد نیستند و یا همان احساس را ندارند. با این حال با گذشت زمان، ممکن است برخی از احساسات بازگردند. در عمل های زیبایی ممکن است تا مدت ها در سینه ها حسی وجود نداشته باشد و حتی این بی حس بودن دائمی باشد. انواع خاصی از پروتز های سینه می تواند با نوعی سرطان نادر به نام لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مرتبط باشد. گاهی به آن لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک همراه با پروتز سینه (BIA-ALCL) گفته می شود. این لنفوم حدود 8 تا 10 سال پس از قرار دادن پروتز ایجاد می شود. این بیماری اغلب با جراحی درمان می شود. بیماری پیشرفته تر نیاز به شیمی درمانی دارد.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید