کیست سینه چیست؟

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سینه، سینه فیبروکیستیک یا همان کیست سینه است .کیست سینه که شایع ترین بیماری پستان ها در زنان میباشد خوش‌خیم و غیرسرطانی بوده و با پیدایش غیر طبیعی توده های منفرد و یا متعدد در داخل نسج یک و یا هردو پستان مشخص میشود. این توده ها اغلب دو طرفه و دردناک بوده و افزایش سایز و تشدید درد در بیماران مبتلا معمولا بطور دوره ای در مرحله قبل از شروع خونریزی قاعدگی اتفاق می افتد.

کیست سینه

کیست سینه

علائم کیست سینه

علائم کیست سینه به طور اختصار عبارتند از:

  • ورم
  • حساس‌شدن سینه‌ها
  • درد
  • ضخیم‌شدن بافت
  • وجود توده در یک یا هر دو سینه هنگام لمس

از علائم کیست سینه است.

علل ایجاد کیست سینه

 علت اصلی کیست سینه، تغییراتِ ماهانه در سطوح استروژن و پروژسترون است. ترشح بیش از حد هورمون استروژن، دلیل اصلی ایجاد کیست سینه ها است. این مشکل به طور عمده زنان را در سن بارداری یا بین 30 تا 50 سالگی درگیر می‌کند. سیستم لنفاوی مایعات را از بافت پستان جمع آوری کرده و به خارج از سینه‌ها حمل می‌کند. هنگامی که افزایشی در محتوای سیال رخ می‌دهد، آن‌ها تمایل به تجمع در بعضی از نقاط پستان پیدا می‌کنند. بافت فیبری خاصی آن‌ها را احاطه می‌کند و در نتیجه تشکیل کیست سینه، می دهند.

معاینات و درمان کیست سینه

پزشک شما می‌تواند با انجام معاینه‌ی سینه، بیماری سینه فیبروکیستیک (کیست سینه) را تشخیص دهد. همچنین ممکن است که برای بررسی دقیق‌تر تغییرات سینه‌ی شما، سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI تجویز کند. 
رژيم غذايي، اضطراب و هيجان بي مورد در تشديد دردهاي کیست سینه موثر و شدت درد متفاوت است كه عواملي چون مصرف مواد محرك كافئين دار از جمله كاكائو، نوشابه هاي گازدار، و قهوه در رژيم غذايي و مواجه با استرس و اضطراب مي تواند اين درد را افزايش دهند.
 بنابراين ضروري است كه در درمان زنان مبتلا به کیست سینه به آنها اطمينان داده شود مشكلي وجود ندارد و اين يك عارضه عادي و قابل درمان است كه اين اطمينان بخشي تا حدودي، از استرس بيمار مي كاهد.
 در صورتي كه بيمار براي كاهش درد نياز به مصرف دارو داشته باشد، با تجويز تركيبات ويتامين اي مي توان آن را تسكين داد.
 درمان جراحي در اين بيماران معمولانياز نيست، مگر در مواردي كه شدت درد بيمار زياد باشد و پزشك مجبور شود قسمتي از ناحيه اي كه کیست سینه دردناک در آن قرار دارد خارج كند و البته جراحي بسيار نادر اتفاق مي افتد و درصد انگشت شماري فقط اين راه را دارند و اكثرا به درمان هاي ابتدايي و داروئي پاسخ مي دهند.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع