بیماری سینه چیست؟

انواع مختلفی از بیماری های سینه در بزرگسالان وجود دارد. بیشتر این بیماری ها خوش خیم هستند و منجر به سرطان نمی شوند. بعضی از آنها حتی به درمان نیز احتیاج ندارند و پس از مدتی بهبود می یابند. بسته به نوع بیماری سینه روش های درمان و تشخیص متفاوت است. بیماری های خوش خیم اختلالات غیر سرطانی سینه است که می توانند در زنان و مردان رخ دهند. انواع زیادی از بیماری های خوش خیم سینه وجود دارد.

بیماری سینه

بیماری سینه | انواع بیماری های پستان

علائم اولیه بیماری سینه

اولین علامت در بیماری های سینه درد است. علاوه بر آن لمس سینه ها و خودآزمایی نیز به خوبی وضعیت سینه را در مراحل اولیه نشان می دهد. توصیه می شود بانوان همواره سینه های خود را خودآزمایی کنند و اگر حالت غیرطبیعی احساس کردند سریع به پزشک برای تشخیص بهتر مراجعه کنند.

دردهای ناشی از سینه

شایع ترین نوع درد سینه با تورم بافت سینه در طول چرخه قاعدگی همراه است. تقریباً همیشه هورمونی است. برخی از خانم های جوان در حدود زمان تخمک گذاری تا آغاز چرخه قاعدگی، درد را تجربه می کنند. این درد ممکن است فقط در یک سینه یا در ناحیه زیر بازو احساس شود. درد می تواند خیلی کم باشد در حدی که به سختی آن را حس کنید یا آنقدر زیاد که حتی لباس پوشیدن را دشوار کند.

علت بیماری های سینه

چند عامل می تواند خطر ابتلا به بیماری های خوش خیم سینه را افزایش دهد:

هورمون درمانی در یائسگی (استفاده از هورمون بعد از یائسگی)

سابقه خانوادگی سرطان سینه یا بیماری خوش خیم سینه

عوامل سبک زندگی در دوران کودکی و نوجوانی

برخی از عوامل شیوه زندگی در دوران کودکی و نوجوانی ممکن است بر خطر ابتلا به شرایط خوش خیم سینه در بزرگسالی تأثیر بگذارد. برخی از عوامل ممکن است خطر را افزایش دهند. به عنوان مثال نوشیدن الکل در نوجوانی ممکن است خطر ابتلا به بیماری خوش خیم سینه را افزایش دهد. سایر عوامل ممکن است خطر را کاهش دهند. به عنوان مثال خوردن غذاهایی که حاوی کاروتنوئیدها هستند مانند خربزه، هویج، سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، آجیل و لوبیا در نوجوانی ممکن است خطر ابتلا به شرایط خوش خیم سینه را کاهش دهد.

همچنین دخترانی که در سن 10 سالگی چاق هستند ممکن است نسبت به دخترانی که در 10 سالگی لاغر هستند خطر کمتری برای بیماری های خوش خیم سینه در بزرگسالی داشته باشند. با این حال چاق بودن در دوران کودکی و نوجوانان توصیه نمی شود زیرا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بسیاری از مشکلات دیگر را در بزرگسالی افزایش می دهد. این مورد هنوز در حال مطالعه است و نظر قطعی در مورد آن وجود ندارد.

انواع بیماری های سینه

بیماری های سینه طیف وسیعی دارند که کیست و فیبروکیستیک ها یک نوع از آن هستند.

کیست

کیسه ای پر از مایع است که در بافت سینه ایجاد می شود. آنها به طور معمول در زنان 35 تا 50 سال دیده می شود اما گاهی در نوجوانان نیز مشاهده می شود. کیست اغلب قبل از دوره قاعدگی بزرگ و حساس و دردناک می شود.

سینه فیبروکیستیک

یک بیماری خوش خیم با میزان زیادی کیست های کوچک در سینه است. بیش از نیمی از خانم ها در برحه ای از زندگی خود به بیماری فیبروکیستیک سینه مبتلا می شوند. بسیاری از خانم های دارای سینه فیبروکیستیک علائم همراه نخواهند داشت. این بیماری می تواند تشخیص سرطان سینه را دشوار کند ولی خود بیمای خطرناک نیست.

فیبروآدنوما

فیبروآدنوما توده های جامد، صاف، سفت و خوش خیم هستند. آنها بیشتر در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی در زنان مشاهده می شود اما در هر سنی ممکن است ایجاد شوند. فیبروآدنوما در زنان آفریقایی آمریکایی دو برابر بیشتر از سایر زنان آمریکایی رخ می دهد. فیبروآدنوما توده های بدون درد است که اندازه آنها متفاوت است و می توانند در هر جایی از بافت سینه رشد کنند.

بیماری سینه

بیماری سینه

آدنوز اسکلروز

اسکلروز آدنوز نوعی بیماری است که شامل رشد بیش از حد بافت ها در سینه است که اغلب منجر به درد سینه می شود. در حالی که این تغییرات در بافت سینه میکروسکوپی است ممکن است در ماموگرافی به عنوان کلسیفیکاسیون ظاهر شود و با توده اشتباه گرفته شود. برای اطمینان از غیر سرطانی بودن اصولا بیوپسی نیز انجام می شود.

هایپرپلازی

هایپرپلازی رشد بیش از حد سلول های سینه است. بیشتر در قسمت داخلی لوبول ها یا مجاری شیر در سینه دیده می شود. 2 نوع هیپرپلازی معمول و غیرعادی وجود دارد که هر دو خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند اما هایپرپلازی آتیپیک این کار را تا حد بیشتری انجام می دهد. برای زنان مبتلا به هایپرپلازی آتیپیک که بیش از 20 درصد خطر ابتلا به سرطان مهاجم سینه را دارند توصیه های ویژه غربالگری سرطان سینه وجود دارد.

پاپیلوما

پاپیلوما توده های  کوچکی است که در مجاری شیر سینه دیده می شوند. معمولاً نزدیک نوک سینه هستند و می توانند باعث ترشح و درد نوک سینه شوند. ممکن است یک توده احساس کنید. بیشتر در زنان 35 سال به بالا مشاهده می شود. پاپیلوما  با جراحی برداشته می شود اما به درمان دیگری احتیاج ندارد. پاپیلوما خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد مگر اینکه سلولهای غیرطبیعی داشته باشد یا در مجاورت محل کارسینوم داکتال باشد.

تومورهای فیلودس

تومورهای فیلودس توده هایی به سرعت در حال رشد هستند که در بافت سینه آغاز می شوند. معمولاً بدون درد هستند. برخی از تومورهای فیلودس با گذشت زمان به آرامی و برخی نیز به سرعت در حال رشد هستند. تومورهای فیلودس می توانند خوش خیم، بدخیم و یا بینابینی باشند. تومورهای فیلودس ممکن است توده ای باشد که احساس شود یا ممکن است به عنوان یک یافته غیر طبیعی در ماموگرافی ظاهر شود. کلمه "phyllodes" به معنی برگ مانند است. این موضوع نشان می دهد سلولهای توموری در زیر میکروسکوپ چگونه دیده می شوند. بیشتر تومورهای فیلودس خوش خیم هستند اما حدود 25 درصد سرطان دارند. تومورهای بدخیم فیلودس ها سرطانهای تهاجمی سینه هستند. آنها کمتر از یک درصد کل سرطان های سینه را تشکیل می دهند.

ماستیتیس

ورم (التهاب) در سینه است که ممکن است دردناک باشد. ممکن است سینه قرمز به نظر برسد و باعث علائم مانند آنفولانزا یا تب شود. معمولاً ناشی از عفونت است. ورم سینه معمولاً در مادران شیرده، در صورت گرفتگی مجرای شیر بروز می کند. ماستیت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. اگر آبسه وجود داشته باشد با سوزن یا با عمل جراحی تخلیه می شود. ورم سینه خطر سرطان سینه را افزایش نمی دهد.

سرطان سینه

سرطان به رشد و تکثیر بیش از اندازه سلول ها گفته می شود و در هر جایی از بدن ممکن است رخ دهد. سرطان سینه یکی از سرطان های پرشیوع است ولی تعداد توده های غیرسرطانی بیشتر از توده های سرطانی است. سرطان سینه اگر به موقع شناسایی شود به راحتی قابل درمان است.

انواع بیماری های سینه در بانوان و آقایان

انواع بیماری های بانوان در مبحث قبل بررسی شد و در مردان نیز چند نوع بیماری سینه وجود دارد که مهم ترین آن ژنیکوماستی است و به دلیل اختلال هورمونی ایجاد می شود و به راحتی قابل درمان است. بیماری دیگر سرطان سینه است که با وجود اینکه بسیار کم در مردان دیده می شود ولی اگر در مراحل نخستین بیماری شناسایی نشود می تواند کشنده باشد.

روش های تشخیص بیماری های سینه

اولین قدم برای تشخیص هر نوع اختلال سینه معاینه جسمی است. بسته به یافته ها پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای کمک به تشخیص انجام دهد. این آزمایشات ممکن است شامل سونوگرافی، ماموگرافی یا بیوپسی باشد. ماموگرافی روشی موثر برای تشخیص سرطان هی سینه ودیگر بیماری ها و اتراق آنها است اما گاهی ماموگرافی هم نمی تواند یک توده را به درستی تشخیص دهد لذا برای این افراد بیوپسی تجویز می شود.  گاهی افراد با شنیدن نام بیوپسی تصور می کند توده سرطانی است در حالی که اینگونه نیست و بیوپسی تنها برای تشخیص بهتر انجام می شود.

روش های درمان بیماری های سینه

گزینه های درمانی موجود بستگی به نوع اختلال سینه دارد. بسیاری از انواع اختلالات سینه نیازی به درمان ندارند. برخی از توده ها ممکن است با جراحی از بین بروند. ممکن است کیست ها با استفاده از یک سوزن بسیار ریز تخلیه شوند. توده های سرطانی نیز بعد از تشخیص توسط جراحی تخلیه می شوند و پس از آن شیمی درمانی و پرتودرمانی برای جلوگیری از بازگشت بیماری انجام می شود. بسیاری از بیماری های سینه اصلا جای نگرانی ندارند و نباید برای آنها استرس زیادی داشت.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع