مفهوم ماستکتومی رادیکال تعدیل شده یا اصلاح شده

مفهوم ماستکتومی رادیکال تعدیل شده یا اصلاح شده

یکی از شایع ترین بیماری ها در زنان سرطان است.  درمان شامل انجام جراحی به روش های مختلف است. یکی از روش های رایج جراحی سرطان سینه ماستکتومی رادیکال تعدیل شده می باشد. مفهوم ماستکتومی رادیکال تعدیل شده یا اصلاح شده این است که پزشک ممکن است ماستکتومی رادیکال اصلاح شده را برای سرطان تهاجمی پستان که در بافت سینه گسترش یافته یا احتمال شیوع زیادی در غدد لنفاوی دارد انجام دهد.

پزشکان از ماستکتومی رادیکال اصلاح شده برای درمان سرطان مهاجم پستان که در بافت پستان گسترش یافته است استفاده می کنند. این عمل جراحی می تواند هر نوع سرطان پستان را که بر غدد لنفاوی زیر بغل تأثیر می گذارد، درمان کند. هنگام درمان سرطان سینه، هدف اصلی پزشک از بین بردن سلول های سرطانی و کاهش خطر شیوع سرطان در ضمن حفظ هر چه بیشتر بافت پستان است. ماستکتومی رادیکال اصلاح شده راهی است که یک جراح را به این هدف می رساند.  پزشک این نوع ماستکتومی را برای بررسی غدد لنفاوی انجام می دهد و مشخص می کند آیا سرطان به نواحی فراتر از پستان گسترش یافته است یا خیر.

ماستکتومی رادیکال

ماستکتومی رادیکال تعدیل شده یا اصلاح شده چیست؟

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده رایج¬ترین روش جراحی امروزه است که طی آن کل پستان از جمله پوست ، آئولا ، نوک سینه و اکثر غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می شود ، اما عضله پکتورالیس عمده نجات می یابد. در واقع جراح کاری به عضلات سینه¬ای ندارد و در حد امکان سعی می¬کند تا غدد لنفاوی را تنها در حد کفایت، بیرون بیاورد زیرا برداشت کامل غدد لنفاوی زیربغل، موجب ورم بازو خواهد شد.

تفاوت بین ماستکتومی رادیکال و ماستکتومی رادیکال اصلاح شده چیست؟

در ماستکتومی رادیکال بافت پستان ،نوک سینه ، آنزولا و پوست برداشته می شود اما گره های لنفاوی دست نخورده باقی می ماند. در ماستکتومی رادیکال اصلاح شده کل پستان  از جمله بافت پستان، پوست ،مجاری و نوک سینه و بیشتر غدد لنفاوی زیر بغل حتی بخشی از ماهیچه دیواره سینه نیز ممکن است برداشته شود. این عمل جراحی با هدف حفظ هر چه بیشتر بافت سالم انجام می شود.

در گذشته ماستکتومی رادیکال بسیار رایج بود اما اکنون نادر است. جراحان دریافتند که نسخه اصلاح شده می تواند به همان اندازه ماستکتومی رادیکال مؤثر باشد و عوارض جانبی کمتری نیز به همراه داشته باشد. اگر تومورهای بزرگی وجود داشته باشد که در عضلات دیواره سینه در حال رشد هستند، ممکن است افراد هنوز دچار ماستکتومی رادیکال شوند.

از لحاظ تاریخی ، ماستکتومی رادیکال اصلاح شده روش اصلی درمان سرطان پستان است. از آنجا که درمان سرطان پستان تکامل یافته است، از پستان محافظت بیشتری می شود.

ماستکتومی رادیکال تعدیل شده

ماستکتومی رادیکال

بازسازی سینه بعد از ماستکتومی رادیکال اصلاح شده یا تعدیل شده

جراحی درمان اصلی سرطان پستان است. پزشکان معمولاً از روشهای سیستمیک مانند شیمی درمانی، هورمون درمانی یا پرتودرمانی در کنار عمل جراحی برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی یا کوچک شدن تومورها استفاده می کنند. جراح اغلب می تواند بازسازی پستان را در طی روش ماستکتومی رادیکال اصلاح شده انجام دهد، مگر اینکه شخص بعد از عمل نیاز به پرتودرمانی داشته باشد.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند، اگر فردی بخواهد جراحی بازسازی پستان را انجام دهد، منتظر بماند تا درمان پرتودرمانی را تمام کند. این امر به این دلیل است که اشعه می تواند بهبودی بافت ها را به تأخیر بیندازد.

خطرات و عوارض احتمالی ماستکتومی رادیکال اصلاح شده یا تعدیل شده

مانند هر عمل جراحی دیگر، ماستکتومی های رادیکال اصلاح شده یا تعدیل شده با خطرات و عوارض بالقوه همراه هستند. این موارد می تواند شامل:

خون ریزی

عفونت

درد ، تورم یا حساسیت به محل برش

تورم در بازو

کاهش دامنه حرکت

جای زخم

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع