درمان سرطان سینه و راه های درمان آن

این سوالی هست که این روزها در مواجهه به اسم بیماری سرطان سینه در سر ما شکل میگیرد. با پیشرفت روزانه در زمینه سلامت، درمان سرطان سینه نیز امکان پذیر شده است، درمان سرطان سینه به صورت جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک انجام میگیرد.

حال اینکه پزشک کدام درمان ها را برای بیمار مبتلا به سرطان سینه درنظر گیرد بستگی به شرایطی مانند مرحله سرطان سینه، شخص بیمار، سلامت عمومی بیمار و... دارد. درمان سرطان سینه بسیار موثر است و می­تواند احتمال زنده ماندن بیمار را تا 90 درصد یا بیشتر افزایش دهد، به خصوص اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه | سرطان پستان

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه به دو روش کلی موضعی و سیستمیک صورت میگرد.

جراحی و پرتودرمانی درمان‌های موضعی سرطان سینه میباشند که باعث تخریب و نابودی سرطان سینه میشوند. زمانی که سرطان سینه بدخیم است به نقاط دیگر بدن نیز گسترش می‌یابد. درمان موضعی برای مهار بیماری به مناطق دیگر استفاده میشود.

شیمی درمانی، هورمون درمانی، درمان بیولوژیک از درمان های سیستمیک سرطان سینه می باشند که در این نوع درمان، موادی را وارد جریان خون شخص مبتلا به سرطان میکنند تا سرطان را در تمامی نقاط بدن مهار کرده و نابود سازند.

درمان سیستمیک سرطان سینه در دو صورت انجام میگیرد، در حالت اول قبل از جراحی و پرتودرمانی برای کوچک کردن تومور سرطان و در حالت دوم بعد از درمان سیستمیک برای جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان.

شیوه های درمان سرطان سینه

جراحی سینه

شیوه جراحی برای درمان سرطان سینه رایج ترین شیوه می باشد. پزشک هرکدام از انواع جراحی فواید و خطرات جراحی، شکل ظاهری پس از درمان شما را برایتان کامل توضیح داده، سپس آن ها را باهم مقایسه کرده و بهترین روش جراحی را برای شخص بیمار انتخاب میکند.

جراحی حفظ سینه

در روش جراحی حفظ سینه، درطول جراحی توده سرطان را برداشته اما سینه ها حفظ شده و باقی میمانند. به جراحی حفظ سینه جراحی نگهدارنده سینه، توده برداری، برداشتن قطعه ای سینه، برداشتن ناکامل سینه هم می گویند. پس از جراجی حفظ سینه بیماران اکثرا پرتودرمانی میشند تا اگر احیانا سلول سرطان در سینه باقی مانده است ازبین روند.

جراحی برداشت سینه

در جراحی برداشت سینه، جراح سینه، بافت و غدد لنفاوی زیربغل را برمیدارد. در این روش پس از جراحی برخی از بیماران پرتودرمانی نیز میشوند. مطالعات و تحقیقات به عمل آمده نشان داده شده که میزان موفقیت جراحی حفظ سینه به همراه پرتودرمانی و جراحی برداشت سینه در مراحل اول و دوم سرطان سینه، یکسان میباشد.

پرتودرمانی سینه

پرتودرمانی نقش بسیار مهمی در درمان سرطان سینه دارد. پرتودرمانی و یا رادیوتراپی برای درمان سرطان سینه، از امواج بالا با سطح انرژی بالا برای نابودی سلول های سرطان سینه استفاده میشود. اکثر زنان پس از جراحی حفظ سینه و یا جراحی برداشت سینه بازهم نیاز به پرتودرمانی برای نابودی سلول های سرطان که ممکن است احیانا جا مانده باشد دارند. برخی بیماران نیز برای کوچک کردن و تخریب تومور سرطان سینه قبل از جراحی پرتودرمانی انجام میدهند.

پرتودرمانی به عوامل مختلفی مانند اندازه تومور بستگی دارد.

پرتودرمانی به دو روش پرتودرمانی خارجی و پرتودرمانی به روش کاشت صورت میگیرد.

پرتودرمانی خارجی سینه

در پرتودرمانی خارجی امواج رادیویی از ماشینی خارج از بدن تولید و به بدن میرسد که در کلینیک یا بیمارستان انجام میشود و معمولا 5 روز در هفته و طی چند هفته بنا به تجویز پزشک انجام میشود.

پرتودرمانی به روش کاشت در سینه

این روش پرتودرمانی یا براکی تراپی محفظه های پلاستیکی نازکی حاوی مواد رادیواکتیو داخل سینه قرار داده میشود که طی چند روز بستری در بیمارستان داخل سینه ها میماند و پس از چندروز برای مرخص شدن از بیمارستان این محفظه ها را درمی آورند.

شیمی درمانی سرطان سینه

در شیمی درمانی سرطان سینه دارو های ضد سرطان برای نابودی سلول های سرطانی به صورت قرص یا تزریق وارد جریان خون میشوند و در سراسر بدن انتشار می‌یابند.

برخی از عوارض شیمی درمانی سرطان سینه عفونت، خونریزی، کبودی، ضعف، خستگی، ریزش مو، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال، زخم دهان و لب میشود.

هورمون درمانی سینه

برخی تومورهای پستان برای رشد نیاز به هورمون دارند. هورمون درمانی نمی گذارد سلول های سرطانی هورمون های طبیعی مورد نیاز خود را برای تغذیه دریافت کنند. این هورمون ها استروژن و پروژسترون هستند. اگر تومور پستان گیرندۀ هورمونی داشته باشد، در آزمایشگاه مشخص می شود و در این صورت، باید هورمون درمانی شوید.

هورمون درمانی به صورت مصرف دارو و جراحی میباشد.

درمان سرطان سینه

درمان سرطان پستان | کیست پستان 

مصرف دارو

پزشک در این روش دارویی تجویز میکند که از فعالیت هورمون های طبیعی جلوگیری کند.

جراحی

اگر یائسه نشده باشید پزشک با جراحی تخمدان های شما را در می آورد به این دلیل که منبع اصلی تولید هورمون تخمدان ها است، اگر هم که یائسه شده باشید نیاز به جراحی نیست زیرا در زمان یائسگی تخمدان ها فقط میزان کمی هورمون تولید خواهند کرد.

برخی از عوارض هورمون درمانی گرگرفتگی، ترشح واژن، قاعدگی نا منظم، سردرد، خستگی، تهوع، استفراغ، خشکی یا خارش واژن و.... است.

درمان بیولوژیک سرطان سینه

درمان بیولوژیک سرطان سینه، دستگاه ایمنی بدن را در مقابله با سرطان ایمن می کند. دستگاه ایمنی دفاع بدن در مقابل بیماری ها میباشد پس باید قوی باشد، برخی از زنان که سرطان سینه گسترده دارند درمان بیولوژیکی میشوند که در این روش پادتن "آنتی بادی" در آزمایشگاه ساخته شده و به بیمار تزریق و به سلول های سرطان میرسد. از عوارض این روش میتوان هورمون درمانی تب و لرز، درد، ضعف، تهوع، اسهال، سردرد، سختیه تنفس و...  را نام برد.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع