جراحی سینه سوم راه های درمان آن

در بعضی از خانم‌ها توده‌ای به صورت چربی آویزان در ناحیه زیر بغل وجود دارد که اصطلاحاً آن را سینه سوم، سینه فرعی یا سینه اضافه می نامند. جراحی سینه سوم  بسته به مشکلاتی که برای بیمار ایجاد می کند نیازمند جراحی خواهد بود. سینه اضافه می تواند دردناک باشد و این نگرانی را به دنبال دارد که ناشی از بزرگ شدن غدد لنفاوی باشد یا اینکه ظاهری ناخوشایند ایجاد کند. سینه سوم گاهی یک‌طرفه و گاهی دوطرفه است و ممکن است اندازه آن در طرف راست و چپ با هم تفاوت داشته باشد.

جراحی سینه سوم

جراحی سینه سوم|راه های درمان آن

علت رشد سینه سوم چیست؟

تا زمانی که غدد پستانی فعال نشود، نسج سینه فرعی رشد نمی کند و به‌صورت یک غده کوچک چربی زیر بغل باشد و فرد متوجه حضور آن نشود. فقط در زمان هایی که  وزن بالا می رود یا طی دوران بارداری و شیر دهی، به دلیل تحریک و بزرگ شدن غدد پستانی سینه اضافه خود را آشکار می سازد. بیشتر برآمدگی ها بی ضرر هستند و در اثر رشد غیرطبیعی بافت های موجود در این ناحیه بوجود می آیند. این اشخاص از نظر سلامتی مانند بافت پستان باید تحت مراقبت های معاینه پستان و ماموگرافی باشند.

 عارضه ی سینه ی سوم می تواند ناشی از یک اختلال ساختاری باشد که طی آن نسج پستان که مخروطی شکل است تا ناحیه زیر بغل ادامه دارد. از آنجا که در گودی زیر بغل نسج نرمی که روی این استطاله پستان را بپوشاند وجود ندارد، دراین ناحیه به شکل یک توده یا تورم نمایان می شود. وجود سینه فرعی  در مواردی هم ناشی از یک اختلال تکاملی مادرزادی می باشد که علاوه بر نسج پستان اصلی نسج پستان در ناحیه زیر بغل  هم از دوره جنینی تشکیل شده و باقی مانده است. با شروع دوره ی بلوغ و رشد پستان و یا در دوران بارداری و شیر دهی این نسج فرعی خود را به شکل یک توده یا تورم نشان می دهد.این تورم می تواند با تغییرات دوره عادت ماهانه کم و زیاد شود و همچنین در دورانی مانند حاملگی و شیردهی، نسج پستان دچار افزایش اندازه می شود.

تشخیص توده در سینه سوم

سینه سوم دارای اندازه های متفاوتی است و در تمام خانم ها به یک اندازه نیست.خانم های مبتلا لازم است در طی معاینات ماهانه توسط خود ناحیه ی زیر بغل را معاینه کنند و اگر داخل آن توده ای لمس شد به پزشک جهت معاینه ی دقیق تر و بررسی مراجعه کنند.

تشخیص سینه سوم با معاینه قابل تشخیص است، در مواردی هم ممکن است پزشک برای بررسی های بیشتر از تست های رادیولوژیک مانند سونوگرافی استفاده کند. در صورت تایید تشخیص توده ممکن است نیاز به بررسی بیشتر و از جمله نمونه برداری از توده وجود داشته باشد.

درمان سینه اضافه یا سینه سوم

سینه سوم  در حالت عادی اگر مشکل ساز نباشد نیاز به درمان ندارد  و معمولاً بعد از کاهش وزن یا اتمام دوره بارداری و شیردهی کوچک می شود. اگر شکل ظاهری آن برای فرد ناراحت کننده باشد و ظاهری کاملاً نمایان دارد و یا احساس پری و توده زیر بغل یا درد آن مزاحم زندگی روزمره وی باشد می توان با صلاحدید پزشک با استفاده از لیپوساکشن و یا برداشتن توده با جراحی آن را بر طرف نمود. چنانچه سینه سوم مشکوک به توده نبوده و ماهیت بدخیم نداشته باشد توصیه می شود بعد از پایان بارداری و پس از اتمام کامل دوره شیر دهی و حتی چند ماه پس از آن به تعویق بیفتد زیرا با خاتمه شیردهی در موارد زیادی تورم سینه اضافه نیز کاهش یافته و حتی ممکن است انجام جراحی را منتفی سازد.

 همه چیز راجب جراحی سینه سوم

در موارد ضعیف که پوست اضافه چندان زیاد نباشد لیپوساکشن به تنهایی مشکل را رفع می کند ولی گاهی که پوست اضافه و بافت غددی زیادی وجود دارد باید توسط جراحی برداشته شود.

به منظور جراحی سینه سوم ، پزشک جراح ، با یک برش کوچک در زیر بغل ، اقدام به برداشتن پوست و چربی اضافه می کند و جای زخم را بخیه خواهد زد. تمیز نگهداشتن جای زخم در ناحیه ی زیر بغل به دلیل ترشح عرق و رویش مو از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین  معمولا یک الی دو ماه بهبودی طول خواهد کشید و در این دوران فرد باید کاملا با مراقبت و رعایت نظافت زیر بغل ، فرآیند بهبودی را تسریع نماید . جراحی برداشتن پستان اضافه جراحی سختی نیست ولی باید با دقت زیادی و به وسیله جراح ماهرانجام شود تا غدد لنفاوی و اعصاب زیر بغل آسیب نبینند. بیمار نباید نگران جای جراحی هم باشد چون جراح متبحر می‌تواند طوری برش را در محل مناسب بزند که کمتر جای آن در معرض دید قرار بگیرد.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع