شیردهی و سرطان سینه را بیشتر بشناسید

سرطان پستان یکی از اصلی ترین سرطان هایی که بیشتر خانم های 30 تا 45 سال به آن مبتلا می شوند. وراثت و انتخاب های سبک زندگی دو عامل اصلی برای وقوع سرطان پستان است.

شیردهی تاثیر فراوانی برای پیشگیری از سرطان سینه دارد.این تاثیر به دلیل تغییر عملکرد هورمون های داخلی خانم ها می باشد. با اینکه خانم های باردار نیز ممکن است در خطر سرطان پستان باشند اما شیردهی می تواند جان یک خانم را نجات دهد.

شیردهی و سرطان سینه

شیردهی|سرطان سینه

 این حقیقت که خانم های شیرده کمتر در خطر سرطان پستان قرار می گیرند کاملا ثابت شده است و این به دلایلی به شرح زیر مربوط است:
شیردهی مرتب منجر به کاهش تعداد چرخه قاعدگی می شود. که موجب کاهش سطح استروژن می شود.         
خانم هایی که از کودک خود مراقبت می کنند، زندگی سالم تری دارند و بیشتر به تغذیه خود اهمیت می دهند، از خوردن غذاهای نا سالم پرهیز می کنند و به سمت موادی مانند سیگار و الکل نیز نمی روند.          
سلول های پستانی که شیر تولید می کنند قوی تر هستند و در دوره های بعدی کمتر در خطر تبدیل به سلول های سرطانی قرار می گیرند.      
خانم هایی که بیش از یکسال به فرزندشان شیر می دهند کمتر به سرطان پستان حساس هستند.

مهمترین نکته این است که باردار شدن عامل بروز سرطان سینه به شمار نمی‌آید، اما در دوران حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی در بدن می‌تواند پیشروی سرطان سینه را سرعت بخشد. در دوران بارداری سینه‌ها بر اساس یک فرآیند طبیعی سفت‌تر از قبل می‌شوند و به همین دلیل تشخیص وجود توده‌های سرطانی در سینه کار دشواری خواهد بود. از این رو به طور معمول زمانی، سرطان سینه تشخیص داده می‌شود که تومورهای سرطانی رشد قابل توجهی کرده و به مرحله‌ای رسیده‌اند که شاید درمان آنها اندکی سخت و دیر شده باشد.

احتمال ابتلا به سرطان سینه در چه خانم هایی بیشتر است؟

خانم هایی که اولین فرزندشان را قبل از 25 سالگی به دنیا می آورند، بیشتر در خطر سرطان پستان قرار دارند.
خانم هایی که قبل از 25 سالگی کمتر از 4 فرزند دارند، بیشتر در خطر سرطان پستان هستند.         
داشتن فرزند بیشتر بدن خانم ها را از عوامل تحریک کننده سرطان محافظت می کند و دلیلش هم تغییر عملکرد هورمون ها است.   
خانم هایی که بعد از 25 سالگی اولین فرزند خود را بدنیا می آورند در مقایسه با آنهایی که هنوز بچه دار نشده اند کمتر در خطر سرطان پستان هستند.           
شیردهی بدن را در برابر دو نوع تومور بدخیم کشنده محافظت می کند، مهم هم نیست چه زمانی آن خانم بچه بدنیا آورده باشد.

شیردهی با سرطان پستان

اگر در طول بارداری تشخیص داده شده باشد که مبتلا به سرطان پستان هستید، باید درباره شیردادن به کودک در حالی که تحت درمان هستید بدانید. چنین مواردی را باید بدانید:   
اگر پس از دوران بارداری در حال انجام آزمایش برای سرطان سینه هستید شیردهی مشکلی ندارد. این آزمایش ها عبارتند از ماموگرافی، اسکن CAT، اشعه ایکس، ام آر آی یا بافت برداری.  
اگر برای درمان باید تحت ایزوتوپ رادیواکتیو یا شیمی درمانی قرار بگیرید شیردهی باید متوقف شود.           
اگر پرتو درمانی می کنید گاهی می توانید شیردهی هم داشته باشید. به خاطر قرار گیری سینه در معرض پرتو مقدار تولید شیر کم می شود.   
اگر با شیمی درمانی دارو نیز مصرف می کنید، بسیار مهم است که قبل از شروع مجدد شیردهی این داروها به کلی از سیستم بدنتان خارج شده باشند.
اگر با ماستکتومی یکی از سینه ها تا قسمتی یا کامل برداشته شده بود، همچنان با پستان دیگر می توانید به کودک خود شیر دهید.    
بسیار مهم است که درمان سرطان پستان به محض تشخیصش شروع شود. مهم نیست که باردار یا شیرده هستید، تحت درمان سرطان قرار گرفتن باید تبدیل به اولویتتان شود. ممکن است بسته به پیشرفت سرطانتان پزشک این انتخاب را به شما بدهد تا درمان را عقب بیاندازید.

بهترین توصیه به زنان باردار این است که همواره توسط پزشک معاینه شوند. در طول انجام این معاینات، پزشک به درک کاملی از شرایط مادر و جنین دست می یابد و در صورت آغاز فرآیند ابتلا به بیماری، تشخیص آن در زمان خوبی صورت می گیرد و در نتیجه سرطان به راحتی نیز درمان می شود.

ماموگرافی

زنان باردار در طول دورن حاملگی از این تکنیک تشخیصی استفاده می‌کنند اما شاید برای تشخیص سرطان پستان چندان تأثیرگذار نباشد زیرا سینه‌ها دارای بافت حجیمی هستند و به همین خاطر تشخیص توده‌های سرطانی احتمالی توسط ماموگرافی کار ساده‌ای نخواهد بود. بهتر است از ماموگرافی سه بعدی به عنوان گزینه‌ای مؤثرتر در تشخیص سرطان سینه در بارداری استفاده شود. 

جراحی سرطان سینه در بارداری

انجام جراحی در طول دوران بارداری معمولاً خطری برای سلامت مادر و جنین ندارد. اگر تشخیص ابتلا به سرطان سینه در مراحل اولیه پیشرفت آن صورت گیرد، پزشک توصیه می‌کند که با انجام عمل جراحی و برداشتن توده‌های مشکوک و یا حتی کل سینه، اثری از سرطان سینه در زن باردار باقی نماند.     

اگر تشخیص سرطان سینه در سه ماهه نخست یا دوم بارداری باشد، عمل ماستکتومی پیشنهاد پزشک خواهد بود اما اگر تشخیص در سه ماهه پایانی صورت گیرد لامپتامی توصیه می‌شود. و بعد از زایمان پرتودرمانی شروع می شود درصورتی که تشخیص داده شود باید از شیمی درمانی هم استفاده گردد، معمولا پزشک تا پایان سه ماهه نخست حاملگی صبر کرده تا شانس وارد آمدن صدمات جدی به جنین کاهش یابد.  در موارد پیشرفته از سرطان تلفیقی از دو تکنیک جراحی و شیمی درمانی به طور همزمان استفاده می‌شود که در این صورت خطر بیشتری سلامت جنین را تهدید می‌کند. هورمون درمانی به هیچ وجه نباید در دوره بارداری انجام شود.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع