پروتزسینه و اختلالات آن در بارداری

پروتز سینه، نوعی جراحی زیبایی رایج و  پرطرفدار در بین خانم ها  می باشد. هدف از انجام جراحی پروتز سینه بنا به تقاضای بیمار یا  شرایط بیماران مبتلا به سرطان سینه متفاوت است. پروتزسینه واختلالات آن دربارداری در مورد اغلب زنانی که تصمیم به عمل جراحی سینه دارند، این نگرانی وجود دارد که آیا می توانند بعد از جراحی زیبایی سینه باردار شوند. می توان گفت جای هیچ نگرانی وجود ندارد. در واقع بیشتر پروتزهای پستان از ژل سیلیکونی نرم ساخته  می شوند  تا شبیه به شکل طبیعی سینه یا بخشی ازآن باشند.

پروتز سینه در بارداری

انواع پروتز های سینه دارای اشکال و سایز های متفاوتی هستند که بنا به شرایط، درخواست بیمار  و  پیشنهاد پزشک برای افزایش اندازه و بهبود شکل سینه ها انتخاب می شوند. در واقع ساخت این پروتز ها به گونه ای است که علاوه بر ایجاد ظاهری طبیعی، هیچ گونه اختلالی در عملکرد طبیعی سینه ایجاد نکند و  سلامت سینه شما را مختل نمی کند.

عمل پروتز سینه برای چه کسانی ضرورت دارد؟

•افراد مبتلا به سرطان سینه که تمام یا بخشی از سینه‌ی خود را به دلیل بیماری از دست داده‌اند.

•خانم هایی که به طور مادرزادی سینه‌های نا‌متقارن با شکل غیر‌طبیعی دارند.

•خانم‌هایی که به‌ دلیل نقص مادرزادی تنها یک سینه دارند.

•زنانی که به دلایل هورمونی یا ژنتیکی یا لاغری بیش ‌ازحد و سوءتغذیه سینه‌های کوچکی دارند.

•زنانی که به‌خاطر بالا رفتن سن،سپری کردن دوران بارداری و شیردهی بافت سینه‌شان تحلیل رفته و کوچک شده است یا به‌خاطر کاهش وزن شدید دچار افتادگی سینه شده‌اند.

بررسی تاثیرات پروتز سینه بر بارداری

پروتزسینه و اختلالات آن در بارداری به هیچ عنوان قابل توجیه نیست چرا که انواع پروتز های سینه در دوران بارداری مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند

و سلامتی خودتان و فرزندتان را  از جانب پروتزها هیچ خطری تهدید نخواهد کرد و حضور پروتز ، به هیچ عنوان دخالتی در بارداری ایجاد نخواهد کرد،  تمام تغییراتی که در یک سینه ی عادی طی بارداری رخ می دهد متوجه  خانم های باردار با پروتز سینه  نیز خواهد شد. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، تحریک غدد و مجرای شیری، ظاهر، اندازه و پوست سینه ها دستخوش تغییرات خواهند شد. بنابراین حتی با وجود پروتز در سینه ها در طول بارداری، همان تغییرات در سینه رخ می دهد و این اتفاق تاثیری روی پروتز نمی‌گذارد.

بزرگ شدن بافت سینه و کشیدگی پوست بعد از اتمام دوران بارداری و شیر دهی مجدداً به حالت اولیه ی خود بر می گردد و بعد از حاملگی و پایان شیردهی بافت سینه کوچک و جمع خواهد شد. ولی حجم پروتز سینه طی بارداری و شیردهی به همان اندازه باقی خواهد ماند.

البته برخي از بانوان از شل ‌شدگي پوست اطراف پروتز طي بارداري و شیر دهی و توقف شير دادن شاکي هستند در صورت بروز چنین مشکلاتی گاهی لازم است عمل ‌هاي جراحي اصلاحي توسط جراح پلاستيک انجام شود.

به بیانی دیگر می توان گفت با وجود اینکه پروتز سینه در زمان بارداری هم می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مثل فشار و انقباض سینه ها شود، اما نمی تواند مشکلات خاص و غیر عادی را به همراه داشته باشد.سایز سینه ها در زمان بارداری به طور طبیعی افزایش پیدا می کند،که به این پدیده تراکم خون (engorgement) می گویند که به هیج وجه ربطی به خود پروتز سینه ندارد.

در واقع جراحی زیبایی سینه با این هدف انجام می شود که بافت سینه، غدد و مجرا در آن آسیب نبینند که بعد ها فرد را دچار مشکلات جدی کند. درانجام عمل زیبایی سینه و کاشت پروتزجراح به هیچ‌وجه وارد بافت سینه نمی‌شود و پروتز را پشت بافت سینه یا پشت عضله قفسه سینه قرار می دهد.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع