ترمیم پستان بعد از جراحت

ترمیم سینه پس از عمل برداشتن سینه یا جراحات وارد شده بر سینه برای بازسازی یا بازگردانی سینه که تمام یا بخشی از ان با جراحی برداشته شده یا بدشکل شده است قابل انجام است.در واقع ترمیم سینه به دلایل مختلفی توسط افراد انجام می شود.

علل مختلفی وجود دارند که موجب می شوند تا بانوان مجبور باشند قسمتی و یا تمام سینه خود را تخلیه کنند؛ از دست دادن سینه ها موجب می شود تا فرد از نظر ظاهری تفاوت هایی را با دیگران داشته باشد؛ این امر موجب بروز برخی اختلالات به ویژه افسردگی و از بین رفتن اعتماد به نفس در فرد می شود. در این موارد استفاده از جراحی ترمیمی سینه بهترین روش درمان است. البته جراحی ترمیمی سینه به منظور زیبایی هم انجام می شود. هدف از بازسازی پستان باز گرداندن سلامتی و اصلاح تغییرات ظاهری بدن است. امروزه ترمیم سینه‌ ای که در اثر حادثه و بیماری و به ویژه سرطان سینه آسیب دیده است، امید را در زنان برای ترمیم این عارضه زنده کرده است.

جراحی ترمیمی سینه راهی برای رهایی از مشکلات در این افراد می باشد که امروزه کاربرد بسیاری دارد و علم پزشکی نیز پیشرفت های چشمگیری در این زمینه داشته است و کمک می کند تا فرد زیبایی ظاهری و طبیعی خود را به دست آورد. اگر مي خواهيد براي شما بازسازي پستان انجام شود، قبل از انجام جراحي با جراح و انكولوژيست خود صحبت كنيد.

ترمیم پستان

برای ترمیم پستان روش های زیر متداول است:

  • باز‌سازی پستان با پروتز سینه
  • استفاده از پستان مصنوعی
  • استفاده از پستان مصنوعی همراه با بافت‌هایی از بدن خود فرد
  • استفاده از بافت‌های بدن فرد به تنهایی

باز‌سازی پستان با پروتز سینه

ايمپلانت ها يا پروتزهای پستانی در واقع به شكل كيسه هايی از جنس سيليكون هستند كه داخل آن می تواند مایع سرم نمكی و يا ژل سيليكون استريل باشد.براي ترمیم سینه در اين بيماران  براي اينکه پوست جاي لازم براي جايگيري پروتز را پيدا کند، ابتدا وسيله‌اي به نام "متسع کننده" را زير پوست و عضله سينه‌اي قرار مي‌دهيم. اين وسيله مثل بادکنکي است که در ابتدا کاملاً خالي است و هر چند روز مقداري سرم نمکي داخل آن تزريق مي‌شود که باعث افزايش حجم آن و در نتيجه اتساع پوست مي‌شود و پوست جاي کافي براي قرارگيري يک پروتز سینه مناسب را پيدا خواهد کرد. سپس متسع‌ کننده در طي يک عمل جراحي کوچک خارج شده و پروتز سینه به جاي آن قرار مي‌گيرد.

 بازسازی پستان

ترمیم سینه با استفاده از پستان مصنوعی

انواع پستان مصنوعی در بیمارانی کاربرد دارد که نمی‌توانند از بافت‌های طبیعی بدن خود استفاده نمایند یا کسانی که نمی‌خواهند اثر بخیه در جای دیگری از بدن آن‌ها یعنی در محلی که قرار است از آنجا بافت برداری صورت گیرد، به وجود آید. این روش در بیمارانی که پرتودرمانی روی قفسه سینه داشته‌اند روش مناسبی نمی‌باشد، زیرا پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است. ترمیم پستان با استفاده از کاشت پستان مصنوعی در خانم‌هایی که پستان‌های کوچک‌تری دارند، مناسب‌تر است، زیرا در پستان‌های بزرگ به سختی می‌توان فضای درون پستان را پس از عمل جراحی، فقط با پستان مصنوعی پر کرد.

ترمیم پستان به روش استفاده از پستان مصنوعی همراه با بافت‌هایی از بدن

پستان مصنوعی همیشه به تنهایی برای ایجاد برآمدگی پستان کفایت نمی‌کند، به ویژه اگر روی قفسه سینه به اندازه کافی پوست وجود نداشته باشد. در این حالت بافت سالمی از محل دیگری در بدن می‌تواند برای پوشش این قسمت استفاده شود. بافت استفاده شده معمولا لایه‌ای از پوست و عضله قسمت خلفی قفسه سینه می‌باشد. این عضله در حالی که عروق به آن متصل هستند از عقب به جلو آورده می‌شود تا فضای خالی حاصل از برداشت پستان پر شود. پستان مصنوعی در زیر این عضله قرار می‌گیرد.

ترمیم سینه فقط با استفاده از بافت‌های بدن

یکی از فواید این روش، این است که پستان ترمیم‌ یافته، طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. دو نوع از بافت‌های بدن شامل عضله صاف شکم و عضله پشت قفسه سینه برای این ترمیم استفاده می‌شوند. در روش استفاده از عضله صاف شکمی، پوست، عضله و بافت چربی از قسمت پایینی شکم به سینه منتقل می‌شوند تا پستانی جدید ایجاد شود. در خانم‌های دارای پستان کوچک، روش استفاده از عضله پشت قفسه سینه به عنوان یک جایگزین مطرح می‌باشد. تکه بزرگی از پوست، عضله و بافت چربی جهت بازسازی و ترمیم پستان جدید مورد نیاز است.

يکي از روش‌هاي خيلي خوبي که براي بازسازی سينه وجود دارد، استفاده از نسج خود بيمار است؛ مثلا استفاده از پوست و چربي شکم (در قسمت پايين ناف)، يا پوست و چربي ناحيه پهلو. در اين روش‌ها، نسج لازم را به ميزان کافي از شکم يا پهلو برداشته و به محل خالي سينه منتقل مي‌کنند و عروق آن را نيز پيوند مي‌زنند.

نحوه بازسازی سینه

ایجاد برآمدگی سینه

نخستین مرحله ایجاد برآمدگی به شکل سینه است. این برآمدگی با استفاده از بافت دیگر بخش‌های بدن یا با پروتز سینه به وجود می‌ آید.

تقارن سینه

پس از ایجاد برآمدگی نوبت به تقارن سینه می‌ رسد. برجستگی بافتی ایجاد شده در عمل اول برای به وجود آمدن تقارن شکل داده و پیکرتراشی می‌شود و یا این که در صورت لزوم عمل لیفت یا کوچک کردن سینه روی پستان سالم انجام می‌ شود. مرحله دوم معمولاً ۶ هفته پس از عمل اول برنامه‌ریزی می‌شود.

بازسازی نوک پستان

بازسازی نوک پستان و هاله دور سینه پس از پرداختن به شکل و تقارن سینه‌ها شروع می‌ شود. نوک پستان معمولاً با پیچاندن یا تا کردن و دستکاری پوست روی برآمده‌ترین بخش سینه شکل داده می‌ شود. ترمیم نوک پستان عملی سرپایی است و با توجه به تکنیک به کار برده شده گاهی در کنار ترمیم هاله دور سینه انجام می‌شود.

بازسازی هاله دور سینه

آخرین مرحله بازسازی سینه ترمیم هاله دور سینه است. تاتو یکی از روش‌هایی است که در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی های مرتبط با سینه برای نشان دادن نتیجه نهایی نیاز به زمان دارند به همین دلیل پس از گذشت یک الی دو روز ، اظهار نظری در ارتباط با نتیجه نداشته باشید .برای مشاهده نتیجه حاصل از جراحی ترمیم سینه باید تا اتمام دوره نقاهت صبرکنید در نتیجه صبور باشید.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع