سرطان سینه

درجه بندی یا گرید سرطان سینه چیست؟

درجه بندی سرطان سینه روشی است که متخصصان اندازه سرطان سینه را با آن توصیف می کنند اینکه سرطان تا چه اندازه گسترده شده و با چه سرعتی ممکن است رشد کند.
دانستن گرید و یا درجه سرطان به تیم پزشکی کمک می کند تا بهترین درمان را برای شما در نظر بگیرند. درجه بندی سرطان سینه معمولاً بعد از برداشتن تومور پستان توسط جراحی اتفاق می افتد، زیرا یک پاتولوژیست نیاز به آزمایش بافت در آزمایشگاه و بررسی آن در زیر میکروسکوپ دارد.

درجه بندی سرطان سینه

درجه تومور بیانگر این است که سلول ها در چه مرحله ای هستند و سرعت رشد و گسترش آن چگونه است. 
برای شناسایی این چهار درجه یا گرید سرطان سینه، پزشکان از سیستم نامگذاری TNM استفاده می کنند.
T مخفف تومور است و نشان دهنده ی این است که چه مقدار از بافت سینه درگیر سرطان شده است.
N مخفف گره است و مشخص می کند که سرطان تا گره های لنفاوی پیشرفت کرده است یا خیر.
Mمخفف متاستاز است و نشان می دهد که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر؟
سیستمTNM برای نامگذاری انواع سرطان از اعداد نیز استفاده می کند. مرحله سرطان سینه از مرحله 0 (بیماری قبل از تهاجم) تا مرحله چهارم (بیماری متاستاتیک) متغیر است. اعداد از ۰ تا ۴ تعیین می کنند که سرطان چه مقدار پیشرفت کرده است.
مرحله 0؛ نوعی سرطان خوش خیم است به این معنی که سرطان در هیچ جای بدن گسترش نیافته است و سلول های سرطانی در سینه یعنی جایی که در آن شروع به رشد کرده اند، به عنوان سرطان ثابت در منشا مجاری (DCIS) ماندگار شده اند و به این معنی است که سرطان در مجاری شیر باقی می ماند.
تشخیص زود هنگام سرطان سینه در گرید۰ به فرد کمک می کند از معالجه و درمان سریع بهره مند شود. اگر در این مرحله تشخیص و درمان انجام شود، سرطان به نوع بدخیم تبدیل نخواهد شد.
مرحله 1؛ معمولاً به معنی این است که یک سرطان نسبتاً کوچک است که رشد آن کند بوده و احتمال شیوع آن کمتر است. در این درجه سلول های سرطانی به اطراف بافت سینه حمله می کنند. این سرطان دارای دو زیر شاخه  A1  و B1 است.
سرطان سینه مرحلهA1  توموری با قطری به اندازه کمتر از ۲ سانتی متر در داخل سینه است. سرطان سینه مرحله  B1 سرطان بدخیم سینه می باشد به طوری که توموری در سینه وجود ندارد و به جای آن سلولهای سرطانی خوشه مانندی که قطر هر کدام از آن ها بین قطر ۰٫۲ تا ۲ میلیمتر می باشد وجود دارد. خوشه ها ممکن است در گره های لنفاوی نیز ایجاد شوند. و نوع دیگر آن، سرطان سینه به صورت توموری با قطر کوچکتر از ۲ سانتیمتر در سینه رشد می کند. 

 

مرحله 2؛ تومور بزرگتر از مرحله 1 می باش و به معنای گسترش سرطان در بافت های اطراف است اما در بعضی اوقات مرحله 2 بدین معنی است که سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی نزدیک تومور رسیده اند.
سرطان سینه گرید ۲ نیز دارای زیر شاخه هایی با عنوان A2 و B2 است.
سرطان سینه گرید A2 سرطانی بدخیم که رشد تومور در خود سینه وجود ندارد، اما توده های سرطانی با قطر بیش از ۲ میلی متر در حدود ۳ گره لنفاوی زیر بغل و یا گره های لنفاوی نزدیکی استخوان سینه رشد می کنند. و یا یک تومور با قطر کمتر از ۲ سانتی متر در سینه وجود دارد که تا گره های لنفاوی زیربغل گسترش یافته است و یا اینکه تومورهایی با قطر ۲ تا ۵ سانتی متر که تا گره های لنفاوی زیر بغل انتشار نیافته است.
سرطان سینه مرحله B2  سرطانی بدخیم که توموری با قطر ۲ تا ۵ سانتی متر می باشد و همراه با مجموعه ای از سلول های سرطانی در گره های لنفاوی رشد می کند. این سلولهای سرطانی خوشه هایی به اندازه ۰٫۲ تا ۲ میلیمتر تشکیل می دهند. نوع دیگری از آن توموری است با قطر ۲ تا ۵ سانتیمتر و سلول های سرطانی تا گره لنفاوی زیر بغل یا گره های لنفاوی در کنار استخوان سینه انتشار یافته و رشد می کنند. از انواع دیگر آن اندازه تومور بزرگتر از ۵ سانتیمتر است، اما سلولهای سرطانی به گره های لنفاوی زیر بغل گسترش نمی یابند.
مرحله 3؛ معمولاً به معنای سرطان بزرگتر است. ممکن است شروع به گسترش در بافتهای اطراف و غدد لنفاوی اطراف سینه کند. زیر شاخه های سرطان سینه گرید A3، B3 وC3  است.
سرطان سینه نوع A3 یک سرطان سینه بدخیم است به طوری که یا توموری در سینه به وجود نمی آید و یا توموری که با هر اندازه ای رشد می کند و در نهایت در چهار تا نه گره لنفاوی زیر بغل یا گره های لنفاوی کنار استخوان سینه پخش می شود. نوع دیگری از این نوع سرطان فرد مبتلا دارای توموری با قطر بزرگتر از ۵ سانتیمتر و همچنین خوشه هایی از سلول های سرطانی در گره های لنفاوی است و اندازه آن ها بین ۰٫۲ تا ۲ میلیمتر متغیر است. یکی دیگر از سرطان های سینه نوع A3 تومور بزرگتر از ۵ سانتیمتر است و سرطان از یک تا سه گره لنفاوی زیر بغل یا گره های لنفاوی در نزدیکی سینه پخش می شود.
سرطان سینه مرحله B3 سرطان بدخیم سینه با تومور در اندازه های متفاوت  است که تا دیواره قفسه سینه یا پوست سینه گسترش یافته است و باعث ایجاد تورم یا زخم می شود. سرطان همچنین می تواند به ۹ گره لنفاوی زیربغل انتشار یافته و حتی تا گره های لنفاوی کنار سینه گسترش یابد. اگر سرطان به پوست سینه برسد، بیمار ممکن است به سرطان التهابی مبتلا شده باشد و علائمی مانند قرمز شدن پوست سینه ، تورم سینه و بالا رفتن دمای بدن به طور غیرعادی داشته باشد.
سرطان سینه مرحلهC3  سرطان سینه بدخیمی که ممکن است بدون تومور بوده و یا اینکه تومور با اندازه های مختلف داشته باشد و تا دیواره سینه یا پوست سینه کشیده شود . سرطان ممکن است در ۱۰ یا حتی بیشتر از ۱۰ گره لنفاوی زیر بغل منتشر شود . 
مرحله 4؛ پیشرفته ترین مرحله سرطان سینه است که سرطان به اندامهای دیگر بدن گسترش می یابد. به این بیماری سرطان ثانویه یا متاستاتیک نیز گفته می شود.
سرطان در فرد مبتلا به سرطان سینه گرید ۴، نه تنها به گره های لنفاوی مجاور گسترش یافته بلکه گره های لنفاوی دورتر و سایر اندام های بدن مانند ( مغز، استخوان، ریه ها و کبد) را نیز آلوده کرده است.
برای تعیین مقدار پیشرفت و مرحله سرطان سینه، پزشک آزمایشاتی شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و پت اسکن، ام ار ای، اشعه ایکس، ماموگرافی و سونوگرافی را انجام خواهد داد.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان
 

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع