بازسازی سینه بعد از سرطان سینه

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بانوان است. عوامل زیادی زمینه‌ساز احتمالی بیماری هستند. امروزه تشخیص و درمان به موقع و زودهنگام باعث شده که سرطان سینه تا حدود زیادی کنترل شود. روش نوین جراحی ماستکتومی نیاز به مهارت خاصی دارد کاربرد اصلی این نوع ماستکتومی بازسازی همزمان پستان با استفاده از پروتز یا اکسپندر یا فلاپ های پوستی عضلانی است. تفاوت این نوع ماستکتومی با ماستکتومی مدیفیه رادیکال حفظ میزان لازم از پوست برای پوشش دادن به پستان بازسازی شده است. در این روش نوک و هاله پستان برداشته می شود.         

سرطان پستان

هدف از بازسازی سینه بعد از سرطان باز گرداندن سلامتی و اصلاح تغییرات ظاهری بدن است. از این روست که امروزه بسياري از زنان مبتلا به سرطان، تحت انجام جراحي محافظه كارانه قرار مي گيرند، بدين معنا كه قسمت عمده بافت پستان حفظ شده و تنها قسمتي از آن برداشته مي شود. اما هنوز هم تعداد قابل توجهي از بيماران تحت عمل ماستكتومي قرار مي گيرند، يعني كل بافت پستان برداشته مي شود. به هر حال اگر شما جزء آن دسته از بيماراني هستيد كه كل پستان آنها برداشته شده است، ممكن است بخواهيد بازسازي سینه براي شما انجام شود يا ممکن است پس از یک مدت طولانی، خود و اطرافيانتان بتدريج به اينكه يك پستان داشته باشيد عادت کرده باشيد و فكر كنيد كه تحمل يك عمل جراحي نسبتا بزرگ ديگر براي بازسازی سینه، ارزش ندارد. اما هنوز بسياري از زنان فكر مي كنند كه نداشتن پستان آنقدر آزاردهنده است كه ترميم آن ارزش تحمل ناراحتي و درد يك عمل جراحي ديگر را دارد.

از گروه زناني كه تمامي پستان آنها به دليل سرطان سینه برداشته شده است، عده قابل توجهي تصميم مي گيرند كه عمل جراحی بازسازي پستان را انجام دهند. براي برخي از اين بيماران بازسازي پستان همزمان با برداشتن پستان و يا به فاصله كوتاهي پس از آن انجام مي شود. اما عده اي ديگر سالها بعد تصميم به بازسازی پستان ها مي گيرند. در سالهاي اخير پيشرفت هاي زيادي در زمينة بازسازی پستان حاصل شده است. اگر چه هرگز پستاني كه بازسازي شده مانند پستان طبيعي نيست، هرگز نمي تواند شير توليد كند و نوك پستان هيچ وقت حس نوك پستان طبيعي را نخواهد داشت ولي با تمام اين مسائل، نتايج جراحی مي تواند بسيار عالي و راضي كننده باشد.

اگر مي خواهيد براي شما بازسازی پستان انجام شود، قبل از انجام جراحي با جراح و انكولوژيست خود صحبت كنيد. بايد بدانيد كه بازسازی سینه عمل نسبتا بزرگي است. برداشتن پستان و بازسازي پستان مي تواند همزمان انجام شود اما در صورتي كه اين عمل بطور مجزا و بعداً انجام شود، انجام آن در هر زماني پس از انجام عمل ماستكتومي قابل انجام است حتي اگر سالها از جراحي ماستكتومي گذشته باشد، اگرچه در اين حالت بهترين زمان براي انجام بازسازی سینه 6-3 ماه پس از اتمام پرتو درمانی و شيمي درماني است.

از نظر نوع جراحي براي بازسازی پستان، دو نوع مختلف بازسازي پستان وجود دارد. در يك روش از بافت بدن خود شما جهت بازسازي استفاده مي شود، يعني بافت از يك قسمت ديگر بدن برداشته مي شود و جايگزين پستان عمل شده مي شود ( اين بافت را «فلاپ» مي نامند). در روش ديگر همين كار با استفاده از بافتهاي مصنوعي يا پروتز سینه انجام مي شود. هر كدام از اين روشها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از نقطه نظر زمان انجام بازسازي پستان نيز مي توان تقسيم بندي جداگانه اي را مورد توجه قرار داد بدين معني كه بازسازي را مي توان در حين عمل اول و همزمان با برداشتن كامل پستان انجام داد و يا در طي عمل جداگانه و پس از اتمام تمام درمان هاي اصلي سرطان سینه به بيمار پيشنهاد كرد.

مدت زمان بازسازی سینه بعد از عمل جراحی

بازسازی سینه بعد از ماستکتومی می تواند به‌طور همزمان با عمل جراحی اول انجام می‌شود که بستگی به وضعیت بیمار، وسعت بیماری و مهارت جراح دارد در غیر اینصورت بعد از گذشت زمان حداقل دو سال از عمل جراحی ماستکتومی که احتمال عود موضعی سرطان کمتر باشد انجام می‌شود.‏ 

چگونگی بازسازی سینه 

معمولا بازسازی سینه برداشته شده یا توسط پروتز یا توسط نسوج سایر قسمت‌های بدن و یا ترکیبی از هر دو روش قابل اجراست.چنانچه سینه برداشته شده رادیوتراپی نشده باشد و پوست کافی باشد می‌توان در یک مرحله پروتز گذاری و در مرحله دیگری که حداقل شش ماه بعد خواهد بود بازسازی نوک سینه را انجام داد. در غیر اینصورت اگر پوست باقیمانده کافی نباشد، لازم است ابتدا با گذاشتن وسیلة گشاد کننده پوست  سایز مناسب را به دست آورد و سپس اقدام به پروتز گذاری و سپس بازسازی نوک سینه را انجام داد.
ولی در کسانی که  برای برداشت سینه رادیوتراپی شده اند به دلیل خشک و سفت شدن پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد در این وضعیت از نسوج سایر قسمت‌های بدن استفاده شود که شامل فلپ‌های عضلانی پوستی از ناحیه شکم  و یا عضله پشتی قفسه سینه است.

بهترين زمان بازسازي سینه كدام است؟

 زماني كه امكان انجام جراحي محافظه كارانه وجود نداشته نباشد و لازم باشد پستان به طور كامل برداشته شود، سعي بر اين است كه همزمان با آن بازسازي انجام گردد زيرا نتايج زيبايي و در اين شرايط بسيار بهتر است. براي بيمار بسيار راحت تر است كه وقتي به هوش مي آيد پستان بازسازي شده را ببيند تا اينكه با جاي خالي يك پستان مواجه باشد، هر چند بداند كه به فاصله كمي پستان بازسازي مي شود. بازسازي همزمان با ماستكتومي مي تواند طول دوره بهبودي را كوتاه کند و نتايج زيبايي بهتری به همراه داشته باشد. ولی در صورت وجود برخی شرایط خاص، لازم است تصميم براي بازسازي سینه را به تأخير بيندازيم.

به عنوان مثال زماني كه بهترين انتخاب براي بازسازي پستان، بازسازي با ايمپلانت بوده و از طرفي احتمال مي دهيم بعد از جراحي نياز به پرتو درماني باشد، بهتر است بازسازي به تأخير افتد زيرا نتايج حاصل از انواع بازسازي بخصوص با ايمپلانت، در اثر راديوتراپي ممکن است مطلوب نباشد.

همچنين وضعيت آن قسمت از پوست كه محل ماستكتومي را مي پوشاند مهم است. زماني كه احتمال مي رود لبه هاي پوست خونرسانی خوبی نداشته باشد، (چون در این شرایط ترميم زخم خوب انجام نخواهد شد و احتمال سياه شدن پوست وجود دارد)، بهتر است بازسازي به تأخير افتد تا پاسخ پوست شما به جراحي مشخص شود یا فرصت كافي به پوست داده شود تا قبل از بازسازي، خود را ترميم نمايد. این شرایط در مواردی همانند بيمارانی که سيگار مي كشند يا مبتلا به ديابت یا برخي بيماريهاي دیگر مثل لوپوس هستند بیشتر به چشم می خورد.

اگر تمايل به بازسازي داريد بهتر است با پزشك خود در اين مورد مشورت كنيد. در هر حال توجه داشته باشيد كه حتي اگر بازسازي همزمان با برداشتن پستان انجام نشود، در هر زماني پس از آن قابل انجام است و نتايج آن هم همانقدر موفقيت آميز است. بهترين زمان براي بازسازي تاخیری سینه مي تواند بر حسب نوع بيماري و شرايط بيمار متفاوت باشد ولي به طور كلي انجام این نوع از بازسازي 12-6 ماه پس از انجام تمام درمانهاي كمكي مانند شيمي درماني و پرتودرماني قابل توصيه است.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع