بازسازی سینه چیست؟

درمان سرطان سینه اغلب شامل برداشتن جزئی یا كلی یک یا هر دو سینه است. این روش ماستکتومی نامیده می شود. بازسازی سینه می تواند پس از ماستکتومی صورت گیرد تا تاثیر روانی این روند کاهش یابد. روند بازسازی سینه می تواند به فرد کمک کند که دوباره اعتماد به نفس خود را پیدا کرده و در دوران بهبودی سرطان احساس بهتری داشته باشد. ماستکتومی یک عمل جراحی است که طی آن یک جراح کل سینه معمولاً از جمله نوک سینه و آرئولا را برمی دارد تا از سرطان سینه را متوقف کند. لامپکتومی برداشتن یک بخش سینه است که حاوی تومور کوچکتر است. در این روش فقط تومور برداشته می شود و بقیه سینه باقی می ماند.

بازسازی سینه چیست و انواع روش های آن

بازسازی سینه | جراحی بازسازی سینه

انواع جراحی بازسازی سینه

اگرچه عوامل بسیاری می توانند به تعیین مناسب ترین نوع بازسازی سینه کمک کنند ولی دو گزینه اصلی برای جراحی وجود دارد:

پروتز سینه که در آن از پروتز های سیلیکون یا سالینی برای بهبود سینه استفاده می شود.

جراحی اتوپلاستی که در این روش از بافت قسمت دیگری از بدن استفاده می شود.

در بعضی موارد جراح ممکن است از ترکیبی از هر دو روش استفاده کند تا یک بازسازی طبیعی سینه ها انجام شود. تکنیک های اضافی می تواند به جراح کمک کند تا نوک سینه و اطراف آن را بازسازی کند.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب روش جراحی بازسازی سینه

نوع بدن فرد: افراد لاغر ممکن است در نقاط دیگر بدن بافت اضافه برای انجام جراحی فلاپ پوستی نداشته باشند بنابراین تنها از روش پروتز استفاده می شود.

  • سلامت کلی
  • سیگار کشیدن
  • محل، شدت و انواع سرطان
  • سایر درمان های سرطانی مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی
  • چه جراحی روی یک یا هر دو سینه ضروری باشد
  • تعداد جراحی هایی که شخص مایل به انجام آن است
  • سرعت بهبودی فرد بعد از عمل

نام های دیگر جراحی بازسازی سینه

بازسازی سینه ممکن است در زمان ماستکتومی یا لامپکتومی انجام شود. به این کار بازسازی فوری گفته می شود. با این حال، بازسازی با تاخیر نیز گزینه ای است. پس از بهبودی ماستکتومی ممکن است فرد اقدام به بازسازی کند.

روش های بازسازی سینه

جراحی پروتز سینه

هنگام بازسازی سینه با پروتز جراح پروتز های سیلیکون یا سالینی را در زیر پوست یا ماهیچه در محل بافت قبلی سینه قرار می دهد. برای اکثر افراد این یک روش دو مرحله است. در مرحله اول، یک جراح پروتز را زیر پوست باقی مانده سینه قرار می دهد. پس از بهبود فرد بعد از جراحی یک جراح به صورت هفتگی محلول نمکی را از طریق پوست به داخل بافت سینه تزریق می کند. این پروتز به تدریج رشد می کند. ممکن است این کار از 6 تا 10 هفته به طول بیانجامد. اگر از پروتز سیلیکونی استفاده کنند که از قبل پر شده است نیاز به انجام این کار نیست.

جراحی فلاپ پوست

در جراحی فلاپ پوست جراح از قسمت دیگری از بدن بافت برداشته و آن را به منظور بازسازی به سینه منتقل می کند. جراح معمولاً این بافت را از شکم خارج می کند. با این وجود ممکن است از نقاط دیگر بدن از جمله باسن یا پشت ران برداشته شود. جراحی فلاپ پوستی بسیار پیچیده است زیرا مستلزم انتقال بافت از ناحیه بدن به قسمت دیگر است. دو روش برای این عمل جراحی وجود دارد:

جراحی فلاپ آزاد free

در جراحی فلپ آزاد یک جراح بافت و رگ های خونی را که گردش خون را برای قرار دادن در سینه فراهم می کند کاملاً از بین می برد. آنها رگ های خونی را به رگ های خونی دیگر در سینه در محل مورد نظر وصل می کنند. این رگ های خونی بسیار کوچک هستند، بنابراین جراح برای دوختن آنها به روشی به نام میکروسکوپی از میکروسکوپ استفاده می کند.

جراحی فلاپ پدیک

در این جراحی یک جراح به طور کامل بافت پیوند شده را از رگهای خونی خود خارج نمی کند. در عوض بافت به بدن متصل است و جراح معمولا آنها را به داخل سینه می چرخاند تا سینه را تشکیل دهد. یک جراح معمولا برای جراحی فلاپ سینه از بافت از شکم یا پشت استفاده می کند.

بازسازی سینه بعد از سرطان سینه

بازسازی سینه عملی است که برای سینه های از دست رفته به دلیل سرطان انجام می شود و پزشک از زمانی آن را انجام می دهد که بافت سرطانی از بدن بیمار خارج شده  و درمان های کمکی نیز انجام شده باشند.

علت انجام جراحی بازسازی سینه

از دست دادن سینه در اثر سرطان برای یک زن بسیار سخت است و اعتماد به نفس فرد از بین می رود. پیشرفت در جراحی پلاستیک به معنای نتایج بهتر در حال حاضر نسبت به گذشته است. این عمل ظاهر را تغییر می دهد اما می تواند فواید روانشناختی نیز داشته باشد. این جراحی می تواند به سلامتی بیمار و خانواده وی کمک کند.

بازسازی سینه برای چه کسانی مناسب است؟

دورنمای طولانی مدت زندگی بدون سینه یا بخشی از آن برای هر زن متفاوت است. انتخاب یک زن لزوما برای دیگری مناسب نخواهد بود. این یک تصمیم شخصی است و اغلب تصمیم گیری ساده ای نیست. می توانید از جراحی بازسازی استفاده کنید. می توانید پدهای بیرونی برای ایجاد حس سینه استفاده کنید یا سعی در تغییر ظاهر خود نداشته باشید.

بازسازی سینه برای چه کسانی مناسب نیست؟

بازسازی سینه برای افرادی که هنوز سرطان سینه ها کاملا درمان نشده و یا در حال طی کردن دوره های شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند مناسب نمی باشد. البته تصمیم این مورد با پزشک است و دلیل آن برای بیمار توضیح داده می شود.

آیا بازسازی سینه جراحی زیبایی است؟

ترمیم سینه یک روش آرایشی محسوب نمی شود. این عمل جراحی ترمیمی است. از آنجا که بخشی از درمان بیماری محسوب می شود قانون می گوید ارائه دهندگان بیمه باید پوشش آن را فراهم کنند.

بهترین زمان برای بازسازی سینه چه زمانی است؟

زمان بندی بر اساس خواسته های بیمار، شرایط پزشکی و درمان سرطان است. ممکن است بازسازی سینه در همان عمل برداشتن سینه انجام شود یا ممکن است بیمار پس از سال ها برای بازسازی سینه مراجعه کند. اگر درمان شیمی درمانی یا پرتودرمان شروع شود، معمولا بازسازی تا زمانی که این درمان ها کامل شوند به تعویق می افتد.

اقدامات قبل و بعد از عمل بازسازی سینه

آماده سازی برای این روش از جمله بیهوشی ممکن است 2 ساعت طول بکشد. پس از شروع کار بازسازی از 1 تا 6 ساعت به طول می انجامد. بعد از عمل قبل از انتقال به اتاق بیمارستان حدود 2 تا 3 ساعت در دوره نقاهت خواهد گذشت.

بازسازی سینه جراحی اساسی است. ممکن است بیمار چند روز را در بیمارستان بگذراند. برای بازسازی کامل سینه ممکن است افراد به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشند. جراحی فلاپ پوستی مدت زمان بهبودی بیشتری نسبت به بازسازی با استفاده از پروتز دارد. هر دو نوع جراحی باعث می شود بیمار تا حداکثر 2 ماه نتواند بیشتر فعالیت های روزانه را انجام دهد. با این وجود تأثیر روانی از دست دادن یک یا هر دو سینه ممکن است بیش از این طول بکشد.

در 2 ماه اول بهبودی از جراحی بازسازی سینه بیمار ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

خستگی، درد، کبودی، تورم یا درد در سینه ها و محلی که از آن در حین عمل جراحی فلاپ پوستی مانند شکم، کمر یا باسن بافت برداشت شده است.

محدودیت در حرکت مانند بالا بردن بازوها

نیاز به لوله تخلیه

در دوره بهبودی پزشک ممکن است داروهای تسکین دهنده درد تجویز کند. همچنین ممکن است برای کاهش تورم توصیه به پوشیدن یک بند سینه الاستیک کند.

از شما خواسته می شود ابتدا برای معاینات منظم برگردید. اگر پروتز موقت داشته باشید به طور متوسط ​​هفته ای یکبار باید محلول نمکی به داخل سینه تزریق شود تا اندازه مورد نظر خود را بدست آورید. هر ماه باید سینه های خود را خودآزمایی کنید و یک ماموگرافی سالانه داشته باشید.

عوارض ترمیم و بازسازی سینه

سینه های بازسازی شده دقیقاً شبیه به سینه های طبیعی فرد نیستند و یا همان احساس را ندارند. با این حال با گذشت زمان، ممکن است برخی از احساسات بازگردند. گاهی ممکن است  به جای احساس درد در جایی که بافت  از آن گرفته شده است احساس بی حسی و سفتی کنید. با گذشت زمان برخی احساسات ممکن است در سینه ها بازگردد. بیشتر زخم ها با گذشت زمان محو می شوند.

بازسازی سینه باعث بازگشت احتمال ابتلا به سرطان نمی شود و به طور کلی در درمان مداخله نمی کند. در صورت بازگشت بیماری، تیم پزشکی می تواند با جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند آن را درمان کند.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع