دکتر علی حجت

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

در زبان فارسی ضرب المثلی وجود دارد که می گویند «همیشه کار را به کاردان بسپارید» . قطعا همه ما این جمله را شنیده ایم و کمابیش با معنی آن آشنا هستیم.
در موضوع پزشکی این نکته بسیار مهم است و باید واقعا دقت کنیم که در مراجعه به پزشک و درمان راه درست را پیش بگیریم و اجازه ندهیم روند درمان مان کند یا اشتباه پیش برود.
خوب می دانیم اولین مرحله برای درمان یک ناهنجاری، تشخیص درست است و این به دست نمی آید مگر با اطلاعات و تخصص کامل یک پزشک.
خیلی مواقع خودمان نیز در عدم درمان صحیح بیماری هایمان مقصر هستیم. به طور مثال در منزل شما اگر یک مشکل برقی وجود داشته باشد سراغ یک آهنگر نمی روید و قطعا به یک تکنسین و تعمیرکار مشکلات برق مراجعه می کنید.

در بیمارستان برای تک تک مشکلات و بیماری ها از بهترین متخصصین استفاده می شود و یکی از آنها جناب آقای دکتر علی حجت، فوق تخصص جراحی پستان است در رشته بسیار جدیدی د رایران فعالیت می کند.
با هم گپ و گفت کوتاهی داشتیم که در زیر آمده است:

جناب آقای دکتر علی حجت از تخصص خودتان برای ما بگویید.

فوق تخصص جراحی پستان هستم. البته باید عرض کنم که این رشته بسیار جدید است و در ایرا ن از سال 1392 توسط پروفسور اسماعیل اکبری استاد بزرگ جراحی ایران در دانشگاه شهید بهشتی پایه گذاری شده است. در این رشته سالانه فقط 2 نفر فارغ التحصیل می شوند و با محاسبه فارغ التحصیلان دانشگاه تهران که به تازگی این رشته را راه اندازی کرده اند در حال حاضر 15-10 نفر فوق تخصص جراحی پستان در سراسر ایران وجود دارد.

چه نیازی به راه اندازی چنین رشته ای در ایران وجود داشت؟

مشکلی که در ایران وجود داشت این بود که این رشته آمیخته شده با رشته های دیگر. جراحان سرطان به نوعی در این رشته دخیل بودند و جراحان پلاستیک به شکلی دیگر. در آمریکا حدود 15 سال است که رشته فوق تخصص جراحی پستان به شکل جداگانه بوجود آمده است و در ایران حدود 6 سال است که این اتفاق افتاده است. جراحان قبلی با تشخیص سرطان و هر مشکل مشابه دیگری در سینه اقدام به برداشتن سینه می کردند و قسمتی از این معضل با جراحی پلاستیک جبران می شد اما با این رشته که به تازگی بوجو دآمده است بعد از مطالعات فراوان و تشخیص های کامل، صرفا تومور مورد نظر برداشته می شود و جراح پستان، همزمان با جراحی و برداشتن تومور، جراحی پلاستیک را نیز انجام می دهد و این دغدغه را در وجود زنان از بین می برد که مشکل ظاهری خاص و عجیبی برای آنها بوجود نخواهد آمد.

در تخصص شما به طور کلی چه مراحلی برای درمان وجود دارد و انجام می شود؟

این رشته به طور کلی از سه بخش تشکیل می شود. بخش اول قسمت درمانی است که به تشخیص تومور های بدخیم و خوش خیم می پردازد و درمان های لازم تجویز می شود. بخش دوم جراحی های زیبایی است که می تواند به درمان مشکلات مادرزادی در سینه زنان بپردازد. برخی مواقع اختلالات ظاهری و مادرزادی در سینه خانم ها وجود دارد و مثلا از بزرگی یا کوچکی نامتعارف رنج می برند که در رشته ما این معضل به سادگی درمان می شود. سومین بخش به جراحی و بازسازی سینه می پردازد و سینه هایی که قبلا با تشخیص پزشک مو رد جراحی قرار گرفته و قسمتی یا تمام یک سینه که برداشته می شود را بازسازی می کند و آن را به شکل قابل قبولی تبدیل می کند و در واقع به دغدغه بسیاری از زنان که مورد جراحی سینه قرار گرفته اند پاسخ می دهد.

دکتر علی حجت

در رشته شما صرفا به تشخیص و درمان سرطان سینه پرداخته می شود؟

قطعا خیر. سینه بیماری های زیادی دارد که بسیاری از آنها اصلا سرطان سینه نیستند و به سادگی و حتی با تجویز دارو درمان می شوند و اصلا کار به جراحی نمی کشد. اما باید تشخیص درست و به موقع باشد. مثلا برخی ترشحات سینه، دردهای سینه، توده های کیستی و .. به راحتی درمان می شوند؛ به شرط اینکه به موقع مراجعه شود و به خوبی تشخیص داده شود. در مادران باردار یا شیرده به دلیل وجود توده های شیری برخی توده ها به سختی تشخیص داده می شوند و وجود چنین تخصصی در بیمارستان که میزبان بسیاری از مادران باردار و شیرده است بسیار ضروری و مفید است. خانم ها بدانند رسیدگی به برخی مشکلات کوچک بهتر از پشت گوش انداختن و ترس از مواجهه با حقیقت است و زمان تشخیص در روند درمان بسیار مهم است. با تشخیص زودهنگام بسیار از مشکلات بزرگ به سادگی رفع و رجوع می شود. در سینه برخی مادران شیرده به دلیل وجود کیست های بزرگ شیری تشخیص مشکلاتی که همزمان وجود دارند تشخیص داده نمی شود. این خانم ها خودشان باید به دردناک بودن سینه، عفونت و … اهمیت قائل شوند و به متخصصین مراجعه کنند. در سینه خانم های حامله، شیرده و … عفونت شایع است و حتی ممکن است باعث تب و لرز شود. ورود باکتری در شیر مادران شیرده بسیار مهم است و باعث می شود حال عمومی آنها خوب نباشد. در صورت مراجعه این خانم ها درمان دارویی و حتی تخلیه ناحیه آبسه چرکی، باعث می شود به سادگی درمان شوند و مشکل بزرگی برای آنها بوجود نیاید.

صحبت خاصی دارید که مطرح نشده باشد؟

می خواهم به تمام زنان سرزمینم عرض کنم که جراحی های سینه و بیماری های سینه امری است بسیار تخصصی و خاص. مطالب پیرامون این موضوع بسیار گسترده و وسیع است. یک فوق تخصصی چندین هزار صفحه مطالعه تخصصی داشته است. بیش از 10 هزار صفحه با کار عملی خاص و جزئیات بسیار زیاد باعث می شود یک فوق تخصص در این زمینه پرورش یابد. اگر قرار باشد بیماری یک مراجعه کننده درمان شود باید تشخیص و اطلاعات اولیه کامل و درست باشد و این کار فقط کار یک فوق تخصص پستان است. از مراجعه بیهوده به تخصص های بی ارتباط و صرف وقت و هزینه که باعث دیر شدن برای برخی درمان ها می شود، جدا خودداری نمایند. به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید.

برای شما آرزوی موفقیت می کنیم.

من هم از شما تشکر می کنم.

 بیشتر بدانید: دکتر علی حجت

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع