چگونگی تشخیص سرطان سینه در منزل

تشخیص سرطان سینه در منزل به تنهایی یک روش مهم برای پی بردن سریع به سرطان پستان محسوب می شود. به عقیده ی پزشکان اقدام به انجام ماهانه ی تست سرطان سينه در منزل در کنار سایر روش های غربالگری می تواند شانس تشخیص به موقع را افزایش دهد.

با گذشت سالها، بحث در مورد اینکه چقدر تست سرطان سينه در منزل در تشخیص زودرس سرطان پستان و افزایش احتمال زنده ماندن وجود دارد، بحث شده است. طبق بررسی های مرکز سرطان، خودآزمایی پستان در تشخیص علائم سرطان سینه یک ابزار غربالگری مفید در تشخیص سرطان سینه در منزل است، به خصوص هنگامی که در ترکیب با معاینات بدنی منظم توسط پزشک، ماموگرافی، و در برخی موارد سونوگرافی و یا MRI استفاده می شود. هر یک از این ابزارهای غربالگری به روشی متفاوت عمل می کنند و نقاط قوت و ضعف دارند. تست سرطان سينه در منزل ابزاری مناسب و بدون هزینه است که می توانید به طور مرتب و در هر سنی از آن استفاده کنید. ما توصیه می کنیم که همه خانم ها به طور منظم خودآزمایی سینه را به عنوان بخشی از استراتژی کلی راه تشخیص سرطان سینه در منزل در نظر بگیرند.

 تشخیص سرطان سینه

سرطان سینه

تست سرطان سینه در منزل درپنج مرحله

بهترین راه تشخيص سرطان سينه در منزل از طریق لمس و مقایسه سینه در زمانی است که سینه‌ها سفت و دردناک نباشند (ترجیحا بعد از پایان عادت ماهانه). 
حالت طبیعی پستان خود را به یاد داشته باشید تا تغییرات ماهانه آن را متوجه شوید. ساده ترین راه برای لمس سینه زمانی است که پوست خیس و لغزنده یا صابونی است.
مرحله اول: دست به کمر بایستید و به سینه های خود در آینه با شانه های مستقیم توجه کنید.

در اینجا آنچه باید به دنبال آن باشید:
سینه هایی که اندازه، شکل و رنگ آنها طبیعی است و تورمی در ناحیه سینه دیده نمی شود.

اگر هر یک از تغییرات زیر را مشاهده کردید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
•    برآمدگی، تو رفتگی، تغییر رنگ پوست سینه ، پوسته شدن پوست سینه، پوسته ریزی در نوک
•    تغییر موقعیت نوک سینه
•    قرمزی، درد، راش (کهیر پوستی با خارش) یا تورم

مرحله دوم: اکنون بازوهای خود را به بالای سر ببرید و به دنبال همان تغییرات باشید. سپس از یک سمت به سمت دیگر بچرخید و با دقت پستان ها و زیر بغل را مورد بررسی قرار دهید.

مرحله سوم: در حالی که جلو آینه هستید، به دنبال هرگونه علائم از ترشحات سینه باشید. نوک سینه را به آرامی فشار دهید تا از بودن یا نبودن ترشحات نوک سینه مطلع شوید.

مرحله چهارم: در مرحله بعد، سینه های خود را در حالی که دراز کشیده اید لمس کنید، درحالتی که یک بالش زیر شانه راست قرار دارد به پشت دراز بکشید و بازوی راست خود را زیر سرتان قرار دهید.
 با استفاده از دست راست خود، سینه سمت چپ و سپس با دست چپ خود سینه سمت راست را معاینه کنید. از نرمه‌ی سه انگشت میانی برای لمس سینه استفاده کنید و انگشتان را به صورت دایره ای رو سینه حرکت دهید، حرکات دورانی را طوری که همپوشانی داشته باشند انجام دهید تا بافت پستان را کامل حس کنید. می توانید از نوک سینه شروع کنید.
فشار دست را جهت بهترین نحوه‌ی معاینه تنظیم کنید. وجود یک حاشیه‌ی سفت در انحنای تحتانی هر پستان طبیعی محسوب می‌شود. اگر مطمئن نیستید که چه میزان فشار نرمال است با مربی بهداشت و یا پزشک یا پرستار خود صحبت کرده و روش آن‌ها را تقلید نمائید.

مرحله پنجم: در آخر، سینه های خود را در حمام در حالی که می ایستید یا می نشینید و بدنتان خیس است، لمس کنید، یک دستتان را بالا ببرید، و با دست دیگر سینه و زیر بغل را معاینه کنید و همین کار را برای سینه و زیر بغل دیگرتان انجام دهید. با استفاده از همان حرکات دست که در مرحله 4 شرح داده شده است، کل سینه خود را معاینه کنید. در زمان بررسی باید کل پستان را مورد بررسی قرار دهید و حتی بخش هایی از بالای پستان و پایین را که شامل استخوان ترقوه و دنده ها است را هم بررسی نمایید.

پس از اینکه تمامی مراحل فوق را انجام دادید بهتر است، یک بار دیگر در مقابل آینه کف دست هایتان را بر روی باسن قرار دهید و اندکی به باسن فشار دهید، این نحوه ایستادن سبب می شود که عضلات سینه بهتر دیده شود، شما با انجام این کار اندازه و شکل سینه ها را می توانید بررسی نمایید و یا در صورتی که لکه وجود داشته باشد، آن را ملاحظه و جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

اگر توده ای پیدا کردید چه کاری انجام دهید؟

اگر فکر می کنید توده ای در پستان دارید یا متوجه ی تغییرات غیرعادی در سینه شدید وحشت نکنید. در صورت مشاهده توده یا تغییر پستان که نگران کننده است به ویژه در مورد تغییراتی که بیش از یک چرخه کامل قاعدگی به طول می انجامد یا بزرگتر یا برجسته تر به نظر می رسد جهت بررسی های دقیق تر توده های موجود در سینه به پزشک مراجعه کنید.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع