سرطان سینه خوش خیم و بیماری های مرتبط با آن

سرطان سینه خوش خیم به رشد غیرمعمول توده یا بروز سایر تغییرات در بافت پستان اطلاق می شود که سرطانی نیستند اما لازم است هرگونه تغییرات غیر طبیعی پستان بررسی شود. سرطان خوش خیم پستان حتی از سرطان بد خیم سینه شایع تر است به گونه ای که بسیاری از تغییرات خوش خیم بافت پستان به راحتی با درمان های دارویی و جراحی های ساده بهبود می یابند. 
ابتلا به

می تواند در ابتدا ترسناک باشد زیرا علائم سرطان سينه خوش خيم اغلب از علائم ناشی از سرطان بدخیم پستان تقلید می کنند به گونه ای که ممکن است توده ای در سینه خود احساس و یا شاهد ترشحات از نوک سینه  باشید، حتی ممکن است ماموگرافی شما چیزی را که نیاز به آزمایش بیشتر دارد نشان دهد. سرطان سینه خوش خیم

علائم سرطان سينه خوش خیم

انواع مختلفی از علائم سرطان خوش خیم پستان وجود دارد که ممکن است تغییرات بافت سینه  روی بافت غده تأثیر بگذارند،(سیستم لوبول ها و مجاری که شیر تولید می کند و آن را به نوک پستان می رسانند)، یا بافت پشتی پستان یا بافت استروما را درگیر کنند. همه علائم مربوط به تغییرات سینه برای رد سرطان بدخیم پستان به عنوان یک دلیل احتمالی، نیاز به بررسی بیشتری دارند.

علائم سرطان سينه خوش خیم که با سرطان بدخیم سینه مشترکند شامل :
درد، تورم و  یا حساس شدن پستان ها؛
توده ای که از طریق پوست یا نوک پستان احساس می شود؛
سوزش پوست سینه؛
قرمز شدن یا پوسته پوسته شدن پوست پستان؛
احساس انقباض در سینه و یا نوک آن؛
ترشحات غیر عادی پستان؛ 

تشخیص شرایط خوش خیم پستان

آزمایشات و روشهای مورد استفاده برای تشخیص سرطان سینه خوش خیم، با اهداف زیر قابل انجام است
- اطمینان حاصل شود که رشد توده و یا سایر تغییرات ایجاد شده در سینه واقعا خوش خیم هستند.
- مشخص شود که آیا این بیماری با افزایش خطر سرطان همراه است یا خیر.
بیماری های مرتبط با سرطان سینه خوش خیم
بسیاری از بیماری های خوش خیم پستان بعدها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد. برخی از توده های خوش خیم سینه باعث ایجاد علائم می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در یک ماموگرافی غربالگری معمول یا سونوگرافی نمایان شوند، بیماری ها شامل موارد زیر هستند:
کیست سینه
تغییرات پستان فیبروکیستیک
فیبرو آدنوم ها 
توده های التهابی و عفونت
فیبروکیستیک سینه 
نکروز چربی

- کیست های سینه کیسه های کوچک با دیواره ظریف است و درون آن ها مایع جمع شده است. کیست ها بسیار شایع بوده و تعداد زیادی از خانم ها ممکن است دارای یک یا چند کیست در یک یا هر دو سینه خود باشند. برای درمان این کیست ها اگر با درد همراه باشد، می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. اگر کیست بزرگ باشد یا در مواقعی هم که در زمان سونوگرافی کیست پستان با علائم خاصی روبروباشد نیاز به تخلیه کیست پستان است تخلیه آن با سوزن ظریف لازم است که راحت، بدون درد و به صورت سرپایی انجام می شود. 
- فیبرو آدنوم ها شایع ترین تومورهای خوش خیم سینه است که بیشتر در زنان ۲۰ تا ۳۵ ساله دیده می شود قبل از ۲۵ سالگی فیبرو آدنوم های پستان از کیست ها شایعتر است. برای درمان نیازی به عمل جراحی نیست اما اگر توده رو به رشد باشد یا اندازه آن در حدی بزرگ باشد که خارج کردن آن لازم باشد جراحی لازم می شود که عمل ساده ای است.

- توده های التهابی در اثر عواملی نظیر عفونت ایجاد می شود. التهاب ایجاد شده در بافت سینه سبب می شود، توده یا سفت شدگی در سینه لمس شود و حتی گاهی با به داخل کشیدن پوست یا نوک پستان علائم سرطان سینه را تقلید می کند. عفونت های بافت پستان معمولا در زنان شیرده اتفاق می افتد، اما گاهی در افراد دیگر نیز مشاهده می شود. درمان اولیه این توده ها استفاده از آنتی بیوتیک است چرا که این التهاب ممکن است تبدیل به آبسه شود و در آن صورت نیاز به تخلیه یا عمل جراحی ضرورت میابد.
فیبروکیستیک سینه تغییراتی در سینه خانم ها است که با درد و تورم سینه ها قبل از عادت ماهیانه و بهبود نسبی آن بعد از اتمام عادت ماهیانه همراه است.در مواردی که درد خفیف است، پرهیز از مواد محرکی چون قهوه، چای غلیظ، نسکافه و کاکائو، و مصرف ویتامین ها در تسکین درد موثر است اما اگر درد شدید و آزاردهنده باشد داروهای دیگری تجویز خواهد شد.
نکروز چربی،اغلب در سینه های بزرگ به دلیل  وارد آمدن ضربه و آسیب به نسوج چربی ایجاد شده و به صورت توده ای بدون درد احساس می شود. این ضایعه اغلب خود به خود از بین می رود اما در بعضی از مواقع چون با ضایعه بدخیم از نظر ظاهری قابل افتراق نیست نیاز به نمونه برداری و خارج کردن دارد. باید توجه داشت که هر توده ای که بعد از ضربه ایجاد می شود نکروز چربی نیست، گاهی ضربه سبب کشف توده هایی می شود که از قبل وجود داشته اما به دلیل اینکه درد نداشته از نظر پنهان مانده، و نیاز به بررسی دارد.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع