هرآنچه باید درباره­ کیست سینه بدانید

کیست سینه (فیبروستیک سینه) یکی از عارضه ­های رایجی است که معمولاً برای خانم‌ها اتفاق می‌افتد و می‌تواند مشکلات متعددی را ایجاد نماید. با ایجاد فیبروستیک سینه، معمولاً افراد دچار ترس و نگرانی شده و احتمال ابتلا به سرطان پستان را بالا فرض می‌کنند اما این کیست با وجود ایجاد درد و ناراحتی، خطرناک نیست و ریسک ابتلا به سرطان سینه را زیاد نمی‌کند. نیمی از زنان در طول زندگی و در بازه‌ی سنی بیست تا پنجاه سالگی به این اختلال دچار می‌شوند؛ بنابراین ارائه‌ی اطلاعات درباره‌ی کیست سینه نقشی کلیدی برای آسان‌تر شدن روند تحمل و درمان این عارضه دارد.

کیست سینه

کیست سینه چیست؟

در روند ایجاد کیست سینه، دو تغییر کلی در بافت سینه ایجاد می‌شود که شامل ضخیم شدن بافت و ایجاد کیسه‌های حاوی مایع در آن است. فیبروستیک سینه زمانی اتفاق می‌افتد که در بافت سینه‌ی افراد کیست‌هایی ایجاد می‌شود که حاوی مایع هستند و ممکن است در یکی از سینه‌ها، یا هر دو سینه‌ی فرد دیده شوند. معمولاً فیبروز ها از تکه‌های ضخیم شده از بافت سینه تشکیل شده‌اند و توسط خود مبتلایان حس می­شوند. شانس ایجاد شدن فیبروستیک سینه در دوران یائسگی افزایش می‌یابد زیرا تغییرات هورمونی شدید در این دوره می‌تواند روی بافت‌های بدن تاثیر بگذارد.

انواع کیست سینه

معمولاً تشخیص نوع کیست سینه برای بیماران ممکن نیست و پزشکان با بررسی بافت‌های استخراج شده از کیست به یک نتیجه‌ی کلی در مورد نوع آن خواهند رسید. انواع مختلفی از کیست­های غیرسرطانی در سینه قابل مشاهده­اند که کیست سینه یا فیبروستیک سینه معمولا متداول­ترین و کم­خطرترین آن­ها است. توده­های غیرسرطانی موجود در بافت سینه به­طورکلی به چند طبقه­ی کلی تقسیم می­شوند:

 • کیست فیبروستیک
 • فیبرودنوماس
 • پاپیلوماس

علل و دلایل ایجاد کیست سینه

هنوز کاملاً مشخص نشده است که به چه علت بافت سینه ملتهب و دردناک می‌شود. بااین‌حال متخصصان اعتقاد دارند که هورمون‌های مرتبط با غدد جنسی (که در خانم‌ها شامل استروژن و پروژسترون می‌شود) یکی از دلایل ایجاد این تغییرات هستند. به‌طور اختصاصی، به نظر می‌رسد استروژن نقشی کلیدی در ایجاد عارضه‌ی فیبروستیک سینه دارد. این فرض وجود دارد که بیماران مبتلا به این عارضه دارای بافتی حساس نسبت به هورمون استروژن هستند.

چه کسانی به کیست سینه دچار می‌شوند

عمده‌ی مبتلایان به کیست سینه را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و می‌توان این بیماری را یک عارضه‌ی تک جنسیتی در نظر گرفت. ازآنجایی‌که معمولاً این اختلال در بین سنین بیست تا پنجاه سال دیده می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که در بین زنانی رایج است که هنوز عادت ماهیانه‌ی خود را تجربه می‌کنند. بااین‌حال خانم‌هایی که یائسه شده‌اند و در روند هورمون درمانی قرار دارند نیز ممکن است به این اختلال دچار شوند. برخی از متخصصان بیان می‌کنند که بین مصرف قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری و خطر ابتلا به فیبروستیک سینه ارتباط وجود دارد.

علائم کیست سینه

همان‌طور که ذکر شد، بیشتر زنان عارضه‌ی کیست سینه را تجربه می‌کنند. بسیاری از مبتلایان به این عارضه هیچ علامتی ندارند اما در برخی از مبتلایان نشانه‌های مختلفی دیده می‌شود. علائم وجود این کیست معمولاً پیش از ابتلا به پریود ماهانه در بافت سینه احساس می‌شود و در پایان دوره کاهش می‌یابند. علائم رایج این اختلال شامل موارد زیر است:

 • بزرگ شدن سینه یا احساس شدن توده‌ای در بافت سینه
 • درد در سینه‌ها
 • التهاب سینه
 • بروز تغییراتی در بافت هر دو سینه
 • تغییرات ماهیانه‌ی سینه‌ها
 • تغییر رنگ پستان
 • وجود ترشحات پستانی
 • وجود درد در زیر بغل‌ها

اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییرات خاصی در سینه‌ها مانند حس شدن توده‌هایی درون بافت که به مرور زمان رفع نمی‌شود
 • درد در سینه‌ها که بعد از تمام شدن عادت ماهیانه از بین نمی‌رود
 • وجود توده‌ای در سینه که با گذشت زمان در حال بزرگ‌تر شدن است

تشخیص کیست سینه

تشخیص کیست سینه معمولاً در مرحله‌ی ابتدایی توسط خود فرد انجام می‌شود. افراد ممکن است توده یا تغییراتی را در بافت سینه‌ی خود احساس کنند اما تشخیص اصلی بر عهده‌ی پزشک متخصص می‌باشد. روند تشخیصی شامل موارد ذیل است:

 1. آزمایش بالینی سینه: در طی این آزمایش پزشک ناحیه‌ی سینه را مشاهده می‌کند تا تغییرات غیرعادی در بافت آن را تشخیص دهد. اگر احتمال ابتلا به کیست سینه وجود داشته باشد معمولاً پزشکان از مبتلایان می‌خواهند چند هفته صبر کرده و سپس دوباره در مرحله‌ای دیگر از چرخه‌ی قاعدگی، برای آزمایش تغییرات کیست به مطب مراجعه کنند.
 2. ماموگرافی: اگر پزشک بافتی غیرعادی در سینه مشاهده کند، برای تشخیص دقیق‌تر از ماموگرافی استفاده خواهد شد. ماموگرافی یک روش عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس است که بر بافت سینه متمرکز می‌شود.
 3. سونوگرافی: در روش سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بافت درونی سینه استفاده می‌شود. معمولاً روش‌های سونوگرافی و ماموگرافی همراه با یکدیگر برای تشخیص عارضه‌ی کیست سینه تجویز می‌شوند. سونوگرافی برای تشخیص اینکه کیست حاوی مایع است یا خیر استفاده می‌شود.
 4. بیوپسی سینه: اگر عکس‌برداری‌های ماموگرافی و سونوگرافی عادی باشد اما پزشک هنوز به بی‌خطر بودن کیست شک داشته باشد، برای اطمینان کامل از روش بایوپسی استفاده می‌شود. در این روش، در طی یک فرایند جراحی، قسمتی از بافت توده برای آزمایشات دقیق‌تر برداشته می‌شود. برای تشخیص محل دقیق توده، از تصویرهای به‌دست‌آمده از ماموگرافی استفاده می‌شود.

کیست سینه چگونه درمان می‌شود؟

اگر مبتلایان به عارضه‌ی کیست سینه علامتی نداشته باشند یا نشانه‌های بیماری در آن‌ها خفیف باشد، معمولاً درمان خاصی نیاز نیست. دردهای شدید یا کیست‌های بزرگ و دردناک، نیازمند درمان هستند. معمولاً دو نوع راه­حل برای از بین بردن این عارضه وجود دارد:

الف) بیوپسی سوزنی: در این روش پزشک با استفاده از سوزنی بسیار باریک، مایع درون کیست را تخلیه می‌کند و این تخلیه، باعث کاهش درد و ناراحتی ناشی از وجود کیست سینه می‌شود.

ب) جراحی: در مواقعی نادر، ممکن است برای از بین بردن کیست فیبروستیک به جراحی نیاز باشد.

توصیه‌های مفید برای کاهش عوارض کیست سینه

با تغییر سبک زندگی و بکار بستن نکاتی ساده می‌توانید عوارض علائم کیست فیبروستیک و درد ناشی از آن را کاهش دهید. توصیه‌ی اول این است که مصرف کافئین را تا حد ممکن کاهش دهید. بسیاری از خانم‌ها در سال‌های گذشته گزارش داده‌اند که این تغییر در رژیم غذایی‌شان باعث کاهش درد سینه‌ها در دوران قاعدگی شده است. همچنین کم کردن میزان چربی مصرفی نیز می‌تواند نقشی مثبت در کاهش علائم این عارضه داشته باشد. علاوه بر این، اگر از قرص‌های هورمونی استفاده می‌کنید و علائم کیست فیبروستیک را در بدنتان مشاهده کردید، حتماً با پزشک متخصص صحبت کنید تا درمانی جایگزین برایتان مشخص کند. پژوهش‌های پزشکی مشخص کرده‌اند که مصرف ویتامین E نیز می‌تواند باعث کاهش علائم این اختلال شود.

کیست سینه و سرطان پستان

کیست سینه معمولاً علائمی مشابه با کیست‌های سرطانی دارد و بسیاری را نگران می‌کند. بنابراین در صورت مشاهده‌ی علائمی مانند درد و وجود توده‌ای در بافت سینه، نیاز است که حتماً با پزشک متخصص مشورت نمایید. کیست‌های سرطانی معمولاً سفت و از جنس بافت سینه (به علت تقسیم شدن غیرعادی سلول‌ها ایجاد می‌شوند) هستند اما کیست‌های فیبروستیک حاوی مایع می‌باشند. خوشبختانه ابتلا به کیست سینه احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد و بین این دو بیماری هیچ ارتباط و همبستگی مشاهده نشده است.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع