سونوگرافی سینه و روش های انجام آن

تصویربرداری با سونوگرافی سینه یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری های سینه کمک می کند. سونوگرافی داپلر یک روش سونوگرافی ویژه است که حرکت مواد در بدن را بررسی می کند. این سونوگرافی اجازه می دهد تا پزشک جریان خون را از طریق شریان ها و رگ های بدن مشاهده و ارزیابی کند. سونوگرافی سینه تصویری از ساختارهای داخلی سینه را تولید می کند. در طول معاینه سونوگرافی سینه، پزشک در حال انجام آزمایش ممکن است از روشهای داپلر برای ارزیابی جریان خون یا عدم وجود جریان در هر توده سینه استفاده کند. در بعضی موارد، این کار ممکن است اطلاعات بیشتری درباره علت توده ارائه دهد.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه | سونوگرافی سینه چگونه است

در چه مواردی از روش سونوگرافی سینه استفاده می شود؟

سونوگرافی در دوران بارداری بی خطر است زیرا از اشعه استفاده نمی کند. همچنین برای افرادی که به رنگ کنتراست حساسیت دارند، بی خطر است زیرا از رنگ استفاده نمی کند. سونوگرافی سینه معمولاً برای غربالگری سرطان سینه انجام نمی شود. چون ممکن است برخی از انواع سرطان ها را تشخیص ندهد. برای این کار از ماموگرام استفاده می شود و سونوگرافی به عنوان یک تشخیص تکمیلی برای ماموگرافی استفاده می شود. در خانم های زیر 25 سال که بافت سینه متراکم تری دارند نیز سونوگرافی می تواند مفید باشد. پزشک همچنین ممکن است از سونوگرافی برای دیدن گره های لنفاوی مجاور استفاده کند. سونوگرافی برای راهنمایی انجام بیوپسی نیز انجام می شود.

دلایل انجام سونوگرافی سینه

سونوگرافی زمانی انجام می شود که فرد در سینه خود توده ای را حس کند که بتوان با دست آن را لمس کرد. پزشک برای تشخیص بهتر از سونوگرافی استفاده می کند. هر گاه نتوان از ماموگرافی استفاده کرد نیز سونوگرافی می تواند مفید باشد.

عوارض سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه هیچگونه خطری ندارد چرا که از اشعه استفاده نمی شود. شما بعد از آن به مراقبت خاصی احتیاج ندارید. بسته به وضعیت شما، پزشک ممکن است دستورالعمل های دیگری را به شما ارائه دهد.

آمادگی هایی لازم قبل از انجام سونوگرافی سینه

ممکن است از شما خواسته شود فرم رضایت نامه امضا کنید که اجازه انجام آزمایش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی مشخص نیست سؤال کنید. نیازی نیست قبل از آزمایش جلوی خوردن یا نوشیدن خود را بگیرید. در روز آزمایش نباید هیچ لوسیون، پودر یا مواد دیگری را روی سینه های خود استفاده کنید.

لباس هایی بپوشید که به راحتی بتوانید آنها را درآورید. یا لباس هایی بپوشید که به رادیولوژیست یا تکنسین اجازه دهید به سینه شما دسترسی داشته باشد. ژلی که در طول آزمایش روی پوست شما قرار می گیرد، لکه ای از لباس نمی کند اما ممکن است بخواهید لباس های قدیمی تری بپوشید. ممکن است ژل پس از آن کاملاً از پوست شما تمیز نشود.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

ممکن است سونوگرافی سینه سرپایی در بیمارستان انجام شود. نحوه انجام آزمایش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک متفاوت باشد. از شما خواسته می شود هرگونه جواهر و لباس را درآورید. به شما لباس داده می شود. روی میز تشخیص دراز خواهید کشید. از شما خواسته می شود که بازوی خود را بالاتر از سر خود در طرف سینه، بالا ببرید. پزشک ژل شفاف و گرم را روی پوست روی ناحیه سینه قرار می دهد تا مورد بررسی قرار گیرد. و مبدل را بر روی پوست فشار داده و آن را بر روی منطقه مورد مطالعه منتقل خواهد کرد. پس از انجام آزمایش، ژل را پاک می کنند.

پزشک وسیله ای مانند گره به نام مبدل را بر روی پوست حرکت می دهد تا تصاویر سینه ها را بسازد. مبدل امواج صوتی را ارسال می کند. امواج صوتی برای شنیدن بسیار بلند است. مبدل سپس امواج صوتی درست را جمع می کند. این تصاویر داخل سینه های شما ساخته شده است. پزشک می تواند دستگاه دیگری به نام کاوشگر داپلر را به مبدل اضافه کند. این کاوشگر به شما امکان می دهد تا پزشک صدای امواج صوتی را که فرستنده ارسال می کند بشنود. او می تواند بفهمد چگونه خون در رگ و در کدام جهت جریان می یابد. هر صدای ضعیفی ممکن است به معنای انسداد جریان خون باشد.

بهترین زمان برای سونوگرافی سینه

با توجه به اینکه سونوگرافی سینه هیچ گونه عارضه ای ندارد و حتی درد نیز به همراه آن نیست، پس هر زمانی می توان آن را انجام داد و حتی در دوران قاعدگی، بارداری و شیردهی نیز منعی ندارد.

تفاوت ماموگرافی و سونوگرافی سینه

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری سرطان سینه است که از طریق تشخیص زود هنگام مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را کاهش می دهد. با این وجود ماموگرافی ها همه سرطان های سینه را تشخیص نمی دهند. برخی از ضایعات سینه و ناهنجاری ها قابل مشاهده نیستند یا تفسیر آنها در ماموگرافی دشوار است. سینه هایی که متراکم به نظر می رسند دارای بافت های غده ای و همبند زیادی هستند و بافت چربی زیادی دارند و همین مسئله تشخیص سرطان را سخت می کند. در این شرایط از سونوگرافی استفاده می شود. سونوگرافی سینه یک تشخیص مکمل برای ماموگرافی است و به تنهایی برای تشخیص سرطان استفاده نمی شود.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی پستان | سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود 

نقش سونوگرافی در تشخیص سرطان سینه

در حالی که می توان از سونوگرافی سینه برای ارزیابی توده در سینه استفاده کرد، اما نمی توان از آن برای تعیین اینکه آیا توده سرطانی است یا نه استفاده کرد. این امر تنها در صورتی انجام می شود که نمونه ای از بافت یا مایعات از توده برداشته شود و در آزمایشگاه آزمایش شود. برای به دست آوردن نمونه بافتی یا مایعات، پزشک ممکن است بیوپسی هدایت شده با سونوگرافی را انجام دهد. در طی این روش، پزشک از سونوگرافی سینه به عنوان راهنما استفاده می کند در حالی که نمونه بافت یا مایع را خارج می کند. سپس نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

سونوگرافی سینه و MRI

بسیاری از مطالعات نشان داده اند سونوگرافی و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند با تشخیص سرطان های سینه که ممکن است با انجام ماموگرافی قابل رویت نباشد به ماموگرافی کمک کند. پزشک می تواند برای تشخیص مناسب هر یک از این تست ها را استفاده کند. MRI در ترسیم سرطان سینه از سونوگرافی حساس تر است، اما MRI ممکن است در دسترس همه خانم ها نباشد. اگر غربالگری MRI انجام شود، سونوگرافی لازم نیست. اگرچه ممکن است از سونوگرافی برای توصیف ناهنجاری های بیوپسی مشاهده شده در MRI استفاده شود.

نتایج یک سونوگرافی سینه چه چیزی را نشان می دهد؟

تصاویر تولید شده توسط سونوگرافی سینه به رنگ سیاه و سفید است. کیست، تومور و رشد به عنوان مناطق تاریک در اسکن ظاهر می شوند. لکه تاریک در سونوگرافی به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست. در حقیقت، بیشتر توده های سینه خوش خیم هستند. اگر پزشک توده ای پیدا کند که نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد، ممکن است ابتدا MRI را انجام دهد و سپس نمونه ای از بافت یا مایعات را از بین می برد. نتایج بیوپسی به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد توده خوش خیم یا سرطانی است.

برای کیست سینه هر چند وقت یکبار باید سونوگرافی کنیم ؟

اصولا برای تشخیص کیست ها از سونوگرافی استفاده نمی شود و ترجیحا ماموگرافی به عنوان غربالگری استفاده می شوند. اما هر فردی که به دلیل حس کردن توده در سینه خود به پزشک مراجعه کند، ممکن است پزشک برای وی یک سونوگرافی سینه را توصیه کند.

محدودیت های سونوگرافی سینه

بسیاری از سرطان ها در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند. بسیاری از محاسبات دیده شده در ماموگرافی را نمی توان در سونوگرافی مشاهده کرد. برخی از سرطان های اولیه سینه فقط به عنوان ارزیابی در ماموگرافی ظاهر می شوند. یافته های MRI ناشی از سرطان همیشه با سونوگرافی دیده نمی شود. بسیاری از امکانات غربالگری سونوگرافی حتی در خانمهایی که سینه متراکم دارند ارائه نمی شود و ممکن است این روش تحت پوشش برخی برنامه های بیمه ای نباشد.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع