ماموگرافی از چه سنی توصیه می شود؟

ماموگرافی یک عمل تشخیصی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. این عمل به همه زنان بالای 40 سال توصیه می شود . هرچه زودتر بتوان سرطان سینه را تشخیص داد شانس زنده ماندن و درمان سرطان پستان بیشتر است.

ماموگرافی

ماموگرافی برای چه سنی ضروری است؟

همه سازمان ها درمورد دستورالعمل های غربالگری سرطان سینه موافق نیستند، اما بیشترین تأکید را دارند که با پزشک خود ملاقات کنید تا خطرات، محدودیت ها و فواید ماموگرافی را بررسی کنید. به عنوان مثال، دستورالعمل ماموگرام خدمات پیشگیری ایالات متحده، توصیه می کند که زنان از 50 سالگی و انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان از 45 سالگی شروع به غربالگری کنند.

برخی کلینیک ها غربالگری را از 40 سالگی پشتیبانی می کنند، زیرا غربالگری ماموگرام می تواند ناهنجاری های سینه را در زنان در 40 سالگی تشخیص دهد. یافته های آزمایشات تصادفی از زنان در دهه 40 و 50 نشان داده است که غربالگری ماموگرافی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را 15 تا 29 درصد کاهش می دهد.

اما غربالگری ماموگرافی کامل نیست. یک مطالعه دیگر نتیجه گیری کرد که با وجود تعداد بیشتری از خانم ها که به دلیل غربالگری ماموگرافی زودتر سرطان آنها تشخیص داده می شود، تعداد زنان مبتلا به سرطان پیشرفته سینه کاهش نیافته است. این مطالعه نشان می دهد که برخی از زنان مبتلا به سرطان سینه دیر تشخیص داده شده اند که ممکن است هیچگاه سلامتی آنها بازنگردد.

ماموگرافی چندوقت یک بار انجام می شود؟

پزشکان نمی توانند بین سرطان های سینه که ممکن است فراتر از سینه گسترش یابد و مواردی که در سینه باقی می ماند تمایز قائل شوند، بنابراین ماموگرافی سالانه بهترین گزینه برای تشخیص زودهنگام سرطان و کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه است.

نگرانی اصلی در مورد ماموگرافی ها برای غربالگری سرطان سینه، احتمال نتیجه مثبت کاذب است. این بدان معنی است که یک ناهنجاری تشخیص داده می شود اما پس از آزمایش های اضافی مشخص می شود که سرطان نیست. این به ویژه در زنان جوان در دهه 40 و 50 نگران کننده است که احتمال نتیجه مثبت کاذب دارند.

اگر ناهنجاری در ماموگرافی تشخیص داده شود، ممکن است از فرد خواسته شود تصاویر اضافی از ماموگرافی گرفته شده و احتمالاً آزمایشات تصویربرداری اضافی مانند سونوگرافی نیز داشته باشد. این آزمایشات ممکن است مشخص کند که ناهنجاری های نشان داده شده در ماموگرام سرطان بوده است..

در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد یک زن تحت آزمایش بیوپسی قرار گیرد تا نمونه ای از بافت سینه را برای آزمایش خارج کنند. برای بسیاری از خانمها، داشتن بیوپسی تأیید می کند سرطان وجود ندارد و میزان زیادی از نگرانی کاسته می شود.

ضرورت ماموگرافی برای چه کسانی است؟

به طور کلی، ماموگرافی های غربالگری برای خانم های زیر 40 سال توصیه نمی شود. با این حال، برای زنان مبتلا به جهش ژنتیکی، غربالگری می تواند از 25 سالگی شروع شود و در زنانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند غربالگری اغلب 10 سال زودتر از اولین بستگان مبتلا در خانواده آغاز می شود. MRI سینه اغلب علاوه بر ماموگرافی به زنان پرخطر توصیه می شود.

گفته می شود اگر سرطان سینه به وجود آید تشخیص زودهنگام و درمان سریع می تواند شانس زنده ماندن فرد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بیش از 90٪ زنانی که در مراحل اولیه سرطان سینه را تشخیص داده اند، زنده می مانند.

زنان جوان معمولاً خود را در معرض خطر سرطان سینه نمی دانند. با این وجود، سرطان سینه در هر سنی ممکن است دیده شود. حدود 5٪ موارد سرطان سینه در زنان زیر 40 سال رخ می دهد. همه زنان باید از عوامل خطر شخصی خود در بروز سرطان سینه آگاه باشند.

تشخیص سرطان سینه در خانم‌های جوان (زیر 40 سال) دشوارتر است زیرا بافت سینه آنها به طور کلی متراکم تر از بافت سینه در زنان مسن است و غربالگری روتین توصیه نمی شود. سرطان سینه در خانم‌های جوان ممکن است شدیدتر باشد و کمتر به درمان پاسخ دهند. این سرطان برای خانم‌های جوان چالش های دیگری را ایجاد می کند زیرا می توانند با مواردی راجع به زندگی زناشویی، باروری و بارداری بعد از درمان سرطان سینه درگیر باشد.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع