سونوگرافی سینه چیست ؟

سونوگرافی سینه در روش غیر تهاجمی (پوست سوراخ نمی شود) است که برای ارزیابی سینه ها استفاده می شود. فناوری سونوگرافی امکان تجسم سریع در بافت های سینه را فراهم می کند. همچنین ممکن است از سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون به نواحی اطراف سینه ها استفاده شود. معاینه اغلب همراه با ماموگرافی استفاده می شود اما در بعضی موارد به تنهایی استفاده می شود.

سونوگرافی

در چه مواردی از روش سونوگرافی سینه استفاده می شود؟

سونوگرافی ممکن است در زنانی که اشعه منع مصرف دارد، مانند زنان باردار، زنان جوان تر از 30 سال و زنان دارای کاشت سینه سیلیکون استفاده شود. این روش همچنین ممکن است برای هدایت روش‌های مداخله ای مانند بیوپسی سینه و آسپیراسیون کیست (از بین بردن مایع از کیست) استفاده شود.

سونوگرافی سینه به طور کلی به عنوان تشخیص غربالگری در تشخیص سرطان سینه مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا همیشه بعضی از علائم اولیه سرطان مانند میکرو کلسیفیکاسیون ها که رسوبات کلسیم کمی هستند تشخیص نمی دهد.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

در طی سونوگرافی سینه از شما خواسته می شود هرگونه جواهرات و لباس های خود را درآورید و لباس های مخصول به شما داده می شود. از پشت بر روی میز معاینه می خوابید و بازوی خود را بالای سر خود در سمت سینه برای معاینه بالا می برید. یک خمیر یا ژل رسانا روی سینه گذاشته می شود و یک مبدل دستی به طور مستقیم روی پوست بالای سینه قرار می گیرد. پس از اتمام عمل، ژل از سینه پاک می شود.

به طور کلی پس از سونوگرافی سینه مراقبت خاصی وجود ندارد. با این وجود پزشک بسته به وضعیت خاص بیمار ممکن است دستورالعمل های اضافی یا متناوب را بعد از عمل اعمال کند.

ماموگرافی سینه چیست؟

ماموگرام از اشعه X برای تولید تصویری استفاده می کند که سایه ای از ساختارهای متراکم است. مناطق مورد نظر به اندازه کافی متراکم هستند تا دیده شوند. با برداشتن رسوبات مشكوك و غير طبيعي كلسيم در اشعه ايكس سرطان يا مناطق مشكوك را بر مي گيرد. همه رسوبات کلسیم مشکوک نیستند. برخی از آنها خوش خیم و برخی مشکوک هستند.

ماموگرافی ها و بخصوص ماموگرام های جدید 3D، یک سری عکس از بافت سینه را از زوایای مختلف تهیه می کنند و آنها را برای مطالعه در رایانه جمع می کنند. یک ماموگرافی تشخیصی بیش از یک ماموگرافی غربالگری طول خواهد کشید زیرا رادیولوژیست برای جستجوی ناهنجاری ها به تصاویر بسیار دقیق نیاز دارد. تصاویر بیشتری گرفته می شود و تکنسین ممکن است با اشعه X اضافی، مناطق خاصی را زوم کند.

در چه مواردی از روش ماموگرافی سینه استفاده می شود؟

ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه استفاده می شود. در این روش پیش از اینکه فرد متوجه توده ای در سینه خود شود ماموگرام می تواند با احتمال 75 درصد آن را تشخیص دهد. بسیاری از سرطان های سینه وقتی در این مرحله تشخیص داده شوند به راحتی درمان می شود. از افرادی که ماموگرافی می شوند تنها از 5 تا 10 درصد از خانم‌ها خواسته می شود برای آزمایش های بعدی بازگردند. به طور معمول، 90 درصد از آزمایش های بعدی نتایج طبیعی یا خوش خیم (مشکوک) را نشان نمی دهند.

تفاوت های ماموگرافی و سونوگرافی در چیست؟

ماموگرافی و سونوگرافی در اصل روش‌های مختلفی دارند بنابراین موارد متفاوتی را نشان می دهند. در سونوگرافی، امواج صوتی با فرکانس بالا از بافت سینه جدا و به عنوان اکو جمع می شوند تا تصویری تهیه کنند. بنابراین الگویی که تولید می شود به سونوگرافی کمک می کند تا تصویر یک توده مشکوک یا بافت نرمال سینه را مشخص کند. سونوگرافی در تشخیص توده های جامد (گره ها) از کیست های پر از مایع (کیست ساده یا پیچیده) مناسب است. همچنین به عنوان یک تست تصویربرداری کمکی برای ماموگرافی یا معاینه بالینی پزشک از سینه استفاده می شود. سونوگرافی در خانم‌های جوانی که بافت سینه آنها بسیار متراکم است و می تواند دقت ماموگرافی را کاهش می دهد مفید است. سونوگرافی معمولاً توده هایی را تشخیص می دهد که احساس شوند. در حالی که ماموگرام می تواند ناهنجاری هایی را تشخیص دهد که از نظر جسمی احساس نشوند. ماموگرافی برای خانم‌های مسن بهتر است که بافت سینه تراکم کمتری دارد. اگر با معاینه فیزیکی پزشک بتواند توده ای پیدا کند بدون توجه به سن بیمار هر دو ماموگرافی و سونوگرافی تجویز می شوند.

تفاوت دستگاه ماموگرافی و سونوگرافی

سونوگرافی سینه از یک پروب دستی به نام مبدل استفاده می کند که امواج صوتی اولتراسونیک را با فرکانس بسیار زیاد برای شنیدن ارسال می کند. هنگامی که مبدل در نقاط و زوایای خاصی روی سینه قرار می گیرد، امواج مافوق صوت از طریق پوست و سایر بافت های سینه حرکت می کنند. امواج صوتی مانند یک اکو از بافت ها بیرون می روند و به مبدل باز می گردند. مبدل موج‌های منعکس شده را جمع می کند که سپس به یک تصویر الکترونیکی از سینه ها تبدیل می شوند.

ماموگرافی

یک دستگاه مخصوص اشعه ایکس است. یک تکنسین سینه را روی یک صفحه پلاستیکی شفاف قرار می دهد. یک صفحه دیگر به طور محکم سینه را از بالا فشار خواهد داد. صفحات سینه را صاف می کنند و در حالی که اشعه ایکس گرفته می شود، تصاویری از زوایای مختلف از سینه تهیه می شود.

برای تشخیص سرطان سینه، ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؟

وقتی درباره غربالگری سرطان سینه صحبت می کنیم فقط باید از ماموگرافی استفاده شود. غربالگری به این معنی است که خانم هایی که هیچ علامتی ندارند از لحاظ داشتن توده سنجیده می شوند. ممکن است توده ای در سینه تشکیل شده باشد خود فرد متوجه آن نشود و پزشک هم نتواند آن را تشخیص دهد در این موارد ماموگرافی موجب تشخیص زودهنگام توده می شود. دقت آن در حدود 75-80 درصد است. به این معنی که در حدود 20-25 درصد ممکن است سرطان در مراحل اولیه پنهان بماند. بنابراین توصیه می شود سالانه ماموگرافی انجام شود تا اگر توده ای تشکیل شد به سرعت تشخیص داده شود. از سونوگرافی به عنوان تشخیص کمکی برای ماموگرافی استفاده می شود. سونوگرافی به عنوان یک ابزار غربالگری مورد تأیید قرار نگرفته اند زیرا توده ها و کیست هایی که از آنها گرفته می شود از نظر فیزیولوژیکی طبیعی تلقی می شوند و بنابراین الگوهای سونوگرافی بسته به چرخه قاعدگی می توانند به سرعت تغییر کنند. تنها در صورت وجود توده بزرگ و در نتیجه احساس آن سونوگرافی مفید خواهد بود. بنابراین سونوگرافی برای غربالگری قابل استفاده نیست.

در چه مواردی از سونوگرافی به جای ماموگرافی استفاده می شود؟

از آنجا که سونوگرافی کمتر از ماموگرافی دردناک است، بسیاری از خانم‌ها سؤال می کنند: آیا می توانم به جای ماموگرافی، از سونوگرافی برای غربالگری سرطان سینه استفاده کنم؟

سونوگرافی سینه را نباید با ماموگرافی مقایسه کرد زیرا این دو روش تصویربرداری متفاوت با عملکردهای مختلف هستند. سونوگرافی جایگزین ماموگرافی یا برعکس نمی شود. ماموگرافی سینه در مطالعات متعدد نشان داده شده است که تنها ابزار غربالگری برای کاهش تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه است.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع