مفهوم ماستکتومی پارشیال و هدف از انجام آن

ماستکتومی پارشیال یا قطعه ای، یک عمل جراحی محافظت از پستان است که تنها بخشی از پستان که دارای سرطان است و و مقدار جزئی از بافت سالم اطراف آن برای درمان سرطان سینه و پیشگیری از عود مجدد آن برداشته می شود.

مفهوم ماستکتومی پارشیال به برداشتن بخش سرطانی از بافت پستان و برخی بافت های اطراف ناحیه ی سرطان اطلاق می شود. در این عمل جراح می تواند  بخش بالای عضلات سینه، جایی زیر تومور سرطانی، و تعداد محدودی از غدد لنفاوی را بردارد. گاهاً پیش می آید سرطان در غدد لنفاوی پخش شود و به سیستم لنفاوی نفوذ کند و به بخش های دیگر بدن منتقل شوذد  اغلب بعد از لامپکتومی پرتو درمانی  انجام می شود تا سلول های سرطانی باقی مانده از ماستکتومی برداشته شوند.

ماستکتومی پارشیال

سرطان سینه | ماستکتومی پارشیال

روش ماستکتومی پارشیال یا قطعه­ ای

ماستکتومی پارشیال برای بیمارانی که از سرطان پستان  بدخیم رنج می برند، می باشد در این روش قسمتی از بافت پستان که دچار ضایعه است به همراه مقدار کمی بافت سالم اطراف آن، برداشته می­شود. جراح تلاش می کند که شکل کلی اندام حفظ شود و از برداشتن تمام غدد لنفاوی زیر بغل خود داری می کند و معمولا یک تا سه غده لنفاوی را که به محل توده نزدیک­تر می باشند، برداشته می شود.

بر خلاف یک ماستکتومی سنتی ، جراح فقط تومور را به همراه برخی از بافت های پستان اطراف آن برطرف می کند ، و نه کل پستان. در مقایسه با ماستکتومی کامل ، که کل پستان را از بین می برد ، ماستکتومی پارشیال قصد دارد تا حد ممکن پستان را بدون تغییر ظاهر آن حفظ کند. میزان برداشتن پستان در ماستکتومی پارشیال به اندازه و محل تومور بستگی دارد. پزشکان ماستکتومی جزئی را هنگامی که بیوپسی نشان می دهد سرطان کوچک و در مراحل اولیه آن است ، توصیه می کنند.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، ماستکتومی جزئی یک عمل جراحی کمتر تهاجمی نسبت به از بین بردن کامل پستان است و به همان اندازه ماستکتومی در از بین بردن سرطان و جلوگیری از عود در سرطان پستان در مراحل اولیه مؤثر است.

با این حال ، بیشتر بیماران مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه ی بیماری از یک ماستکتومی پارشیال همراه با پرتودرمانی بهره مند می شوند. از طرف دیگر ، بیمارانی که در مراحل اولیه سرطان تحت ماستکتومی کامل قرار می گیرند ممکن است دیگر نیازی به پرتودرمانی نداشته باشند.

 

ماستکتومی سینه

ماستکتومی پارشیال | ماستکتومی رادیکال

اهداف یک ماستکتومی پارشیال یا قطعه ای

تا حد امکان بافت سرطانی را در حین حفظ ظاهر طبیعی پستان از بین ببرد.

علائم بیمار را تسکین دهد.

برای جلوگیری از عود مجدد

، حاشیه ای از بافت سالم اطراف تومور را حذف می کند.

امکان بازسازی یا ترمیم ظاهر طبیعی پستان وجود دارد.

مشخص می کند که  آیا سرطان به غدد لنفاوی شیوع یافته است یا خیر؟

بازسازی و ترمیم سینه ها

بازسازی و ترمیم پستان ها امروزه بسیار آسان تر از هر زمان دیگری است. البته بدون عمل جراحی نیز روش های  زیادی وجود دارد تا بتوانید ظاهر خود را بهبود بخشید.

بسیاری از زنان تصمیم می‌گیرند که بعد از انجام جراحی ماستکتومی ، سینه‌های خود را با انجام جراحی، بازسازی کنند. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که همزمان با انجام جراحی ماستکتومی ، بازسازی و ترمیم سینه نیز انجام شود. اما در بسیاری از موارد لازم است که ماستکتومی انجام شود و بعد از مدتی جراحی بازسازی صورت گیرد.

روش‌های بازسازی و ترمیم سینه

استفاده از پروتز

روش اتوژن یا استفاده از بافت‌های بدن فرد به تنهایی

ترکیبی از روش پروتز و اتوژن

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید