تشخیص سرطان سینه و درمان آن

یکی از روش های تشخیص در سرطان پستان عکس سرطان سینه (ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی) می باشد. برای تشخیص ضایعات و مشکلات موجود در پستان، تصویر سرطان سینه روشی ایمن برای تشخیص سرطان پستان است. 
چنانچه با لمس غده اي در پستان خود لمس كرده ايد، یا متوجه علائم سرطان در سینه خود شده اید، اولين قدم در تشخيص سرطان سینه، معاينه توسط بهترین متخصص جراحی سینه است. پس از معاينه، پزشك ممكن است مراحل تشخيصي بعدي از جمله عکس سرطان سینه را براي شما درخواست كند. 
روش هاي تصوير برداري مختلفی كه پزشك به وسيله آن مي تواند نسج پستان را بررسي و در مورد توده احتمالي موجود قضاوت كند شامل  ماموگرافي، سونوگرافي و در درجات بعدی MRI هستند.

تصویربرداری

عکس سرطان سینه با روش ماموگرافی

ماموگرافی معاینه اشعه ایکس پستان است. این معاینه برای تشخیص بیماری سینه در خانم هایی که دچار مشکلات پستان هستند، از جمله توده، درد یا ترشح نوک سینه و ... استفاده می شود. این روش امکان تشخیص سرطان سینه، تومورهای خوش خیم و کیست را قبل از شناسایی با لمس می دهد.
در عکس برداری ماموگرافی که روشی ساده و سریع محسوب می شود، از اشعه ایکس برای عکس برداری از ساختمان و بافت های داخل پستان استفاده می شود. بیمار با کمک تکنسین مربوطه در مقابل دستگاه می ایستد و سینه ها در دو جهت، بین دو صفحه شفاف و مسطح فشرده می شوند و در نهایت اشعه ایکس به سینه ها تابیده می شود. ممکن است این فشار برای بیمار کمی ناراحت کننده باشد، اما مدت زمان عکس برداری کوتاه و به مدت 1-2 دقیقه طول می کشد و در نهایت عکس ساختمان های داخلی سینه بر روی دستگاه نمایش داده می شود. بهتر است بدانید که وارد کردن این فشار برای گرفتن یک عکس با کیفیت خوب ضرورت دارد و به هیچ وجه خطری برای پستان ها نخواهد داشت. توجه داشته باشید برای کاهش درد و فشار بهتر است انجام ماموگرافی چند روز پس از اتمام عادت ماهیانه باشد. 

سونوگرافي پستان 

در روش عکس سرطان سینه با سونوگرافی بر خلاف ماموگرافی به جاي اشعه ايكس، ‌از امواج صوتي براي بررسي ساختمان و توده هاي پستاني استفاده مي شود. براي انجام سونوگرافي، لازم است بیمار دراز بکشد و راديولوژيست پس از آغشته کردن سطح پوست سینه با ژل لغزنده کننده، پروب را روي پستان حركت مي دهد و تصوير بازسازي شده توسط كامپيوتر، بر روي صفحه نمايشگر قابل مشاهده است. انجام سونوگرافی پستان باعث ایجاد درد و ناراحتي در بیمار نمی شود.

سونوگرافي زمانی توصیه می شود كه پزشك بررسي هاي بيشتري را صلاح بداند، ‌اغلب در مواقعي كه بافت پستان سفت و متراکم باشد و يا سن بيمار كمتر از 35 سال باشد سونوگرافی پستان توصیه می شود. اما بيشترين كاربرد سونوگرافی پستان براي افتراق توده هاي توپر از توده هاي حاوي مايع و كيست های پستان و همچنین در تشخيص شبه توده ها از توده های واقعی که غيرطبيعي هستند می باشد. 

تصويربرداري از پستان با روش MRI 

روش دیگر عکس سرطان سینه بدون درد MRI است که برای تشخیص ماهیت توده های پستانی به کار می رود و به پزشک در تشخیص بیماری و انتخاب روش درمان مناسب کمک می کند. در مواردی که جراح پستان  با انجام ماموگرافی و یا سونوگرافی نتواند به تشخیص قطعی برسد و همچنان به دلیل لمس توده در معاینه به وجود توده بدخیم شک داشته باشد،حتی در مواردی که بیمار سن پائین تر از 30 سال دارد انجام ام آر آی ضرورت میابد.
در اين روش از امواج راديويي و مغناطيسي كه مستقيماً وارد بدن بیمار مي شوند و تصاوير دقيقي از اندام هاي داخلي ايجاد مي‌كنند، استفاده می شود.
MRI سینه ابزاری نسبتا کامل تر برای کشف و تشخیص و نیز درجه بندی سرطان سینه و سایر ابنورمالی های سینه می‌باشد، به کارگیری ام آر آی در کنار سایر روش‌های تصویربرداری در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه است.بسیار کارآمد است.

 برای تصویر برداری از بیمار درخواست می شود که به صورت دمر روی تخت مخصوص دراز  بکشد. وسیله ای  به نام کویل زیر سینه بیمار قرار داده می شود که دارای دو محفظه خالی جهت قرار گرفتن سینه های بیمار می باشد. بیمار می بایست سینه های خود را کاملا درون این دو محفظه قراردهد.
عدم تکان خوردن بیمار و ثابت ماندن  در طول ام آر آی بسیار اهمیت دارد بنابراین قبل از شروع لازم است که کاملا احساس راحتی وآرامش داشته باشید. سپس ام آر آی شروع به تصویربرداری می کند. چنانچه عکس برداری با تزریق باشد کارشناس در حین انجام MRI  از رگ دست بیمار تزریق ماده حاجب را انجام خواهد داد . در صورتی که در خواست پزشک شما با تزریق باشد از شما خواسته می شود 4 ساعت قبل حتما ناشتا باشید ولازم است اگر هرکونه حساسیت دارویی ، فصلی ، آلرژی و ... دارید حتما به پزشک و کارشناس اطلاع دهید. مدت زمان انجام MRI حدودا  40 دقیقه خواهد بود.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع