شیمی درمانی و درمان سرطان سینه

شيمي درماني قبل از جراحی سینه يكي از روش هايي است كه اخیراً براي افراد مبتلا به سرطان سينه مورد استفاده قرار می گیرد و که نتایج خوبی به دنبال داشته است. شیمی درمانی در برخی از بیماران مبتلا به سرطان پستان قبل از اینکه بیمار مورد جراحی قرار بگیرد روشی استاندارد در سراسر دنیاست چنانچه در موارد صحیح استفاده شود در درمان بیماران بسیار موثر واقع می شود.

شیمی درمانی

شروع درمان سرطان سینه

بهتر است پس از تشخیص سرطان پستان بلافاصله درمان آغاز شود. اما تشخیص اینکه شروع درمان با جراحی باشد یا شیمی درمانی مسئله ی مهمی است که جراح پستان می بایست در مورد آن تصمیم بگیرد. چرا که اگر جراحی توده های سرطانی با عجله و بدون بررسی‌های لازم انجام شود، درمان موثری برای بیمار نخواهد بود. بهتر است در بیمارانی که سرطان سینه ی آنها از نوع التهابی یا درگیر شدن غدد لنفاوی باشد در ابتدا چند جلسه شیمی درمانی لازم است سپس جراحی انجام شود.

 درواقع جراحان زیادی به این نتیجه رسیده‌اند که در موارد پیشرفته و خاص بهتر است از شیمی درمانی قبل از جراحی استفاده کنند.

برای سرطان های بزرگتر و آنهایی که سریعتر رشد می کنند پزشکان ممکن است قبل از جراحی درمان سیستمیک یا شیمی درمانی یا هورمون درمانی را توصیه کنند که به این درمان نئوادجوانت تراپی می گویند.

شیمی درمانی توده های سرطانی سینه

پس از انجام سونوگرافی و ماموگرافی تشخیصی، توده شناسایی ‌می شود و بعد از پشت سر گذاشتن مراحل تشخیصی، بیمار تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرد. پیش از شروع درمان و پس از نمونه‌برداری از توده، یک مارکر (یک شیء فلزی بسیار کوچک کلیپس مانند) در توده و غدد لنفاوی درگیر زیر بغل قرار داده می‌شود و پس از آن، بیمار تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرد. پس از پشت سر گذاشتن دو سیکل شیمی‌درمانی، بیمار به رادیولوژیست ارجاع داده می‌شود تا با تکرار سونوگرافی و ماموگرافی مجدد، مشخص شود که درمان با شیمی‌درمانی چقدر بر کوچک شدن توده تأثیرگذار بوده است.

هدف از انجام شیمی درمانی در درمان سرطان سینه چیست؟

بر خلاف تصورعموم انجام شیمی درمانی نشانه ی بدی از بیماری سینه یا پیشرفته بودن آن نیست و انجام آن برای بسیاری از بیماران برای کاهش احتمال عود در آینده  توصیه می شود.

شیمی درمانی یکی از درمان های مهم در درمان سرطان پستان است که برای پاک کردن سلول های سرطانی از کل بدن مخصوصاً آنهایی که در خون پخش شده اند انجام می شود و از عود مجدد بیماری جلوگیری می کند. بسته به ساختار تومور و در صورت پاسخ به درمان، اندازه توده بدخیم و غدد لنفاوی زیر بغل درگیر کوچک‌تر می‌شود. شیمی درمانی برای بیمارانی توصیه می شود كه توده هاي بزرگي در سينه دارند و با انجام شيمي درماني این توده ها كوچك می شوند و برای حفظ سینه مفید خواهد بود. همچنین در بیمارانی که تومورهاي پيشرفته در سينه دارند كه از ابتدا قابل جراحي نیست و با شيمي درماني می توان تومورها را كوچك نمود و سپس اقدام به عمل جراحي نمود.

پس از شیمی‌ درمانی بسته به ساختار تومور، در صورت پاسخ مثبت به درمان، و کاهش اندازه توده بدخیم و غدد لنفاوی زیر بغل، بیمار می تواند در ادامه درمان تحت عمل جراحی با سطح كمتر و در صورت امكان، حفظ پستان قرار بگیرد.

نتایج شیمی درمانی توده های سرطانی سینه

نتايج پژوهش شيمي درماني قبل از جراحي سینه نشان می دهد كه در 25 درصد بيماران توده ها کوچک یا محو شده اند و پاسخ كامل پاتولوژيك داده اند. مهمترین فاکتور موثر بر این فرایند طبق بررسی ها این بوده است که هرچه سرعت رشد تومور سينه بيشتر باشد پاسخ بهتري به داروهاي شيمي درماني مي دهند که در بهبود بیماران بسیار موثر است.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع