دسته بندی انواع سرطان سینه بدخیم

سرطان سینه بدخیم به رشد غیر عادی سلول ها در سینه گفته می شود. تحقیقات گسترده در زمینه ی سرطان پستان به پیشرفت هایی در تشخیص و درمان سرطان پستان بدخیم کمک کرده است و تعداد مرگ و میرهای مرتبط با سرطان سینه به طور پیوسته در حال کاهش است، که بیشتر به دلیل عواملی مانند تشخیص زودرس، پیشرفت در درمان،تست سرطان سینه در منزل و درک بهتر این بیماری است.

سرطان سینه بدخیم

دسته بندی انواع سرطان

تفاوت تومورهای بدخیم با خوش خیم

تفاوت اصلیتومورهای بدخیم با خوش خیم در این است که روند تکثیر سلولها در تومورهای خوشخیم در مرحله مشخصی متوقف میشود ولی در تومورهای بدخیم رشد سلول ها به صورت غیرقابل مهار ادامه می یابد. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان است تا جایی ادامه پیدا می کند که در صورت عدم درمان تمامی قسمتهای بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد. در مقابل این اتفاق، هرگز در تومورهای خوش خیم نمی افتد.

علائم سرطان سینه بدخیم

علائم سرطان سینهبدخیماز توده ها، تورم سینه تا تغییرات پوستی متفاوت است. در مقابل بسیاری از سرطان های پستان به هیچ وجه علائم آشکاری ندارند.
هر یک از تغییرات غیرمعمول زیر در پستان می تواند نشانه سرطان پستانباشد.

تورم تمام یا بخشی از پستان
قرمز شدن و سوزش پوست سینه
تغییرات پوستی سینه
درد پستان
درد یا فرو رفتگی نوک پستان
فرو رفتگی در پوست سینه
ضخیم شدن نوک پستان یا پوست پستان
خروج ترشحات از نوک پستان به غیر از شیر مادر
ورم گره لنفاوی زیر بغل
آزمایشات پزشکی برای تشخیص هر چه سریعتر سرطان پستان و مراقبت مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

انواع سرطان بدخیم سینه

۱- سرطان مجرایی

۸۵ تا ۹۰ درصد زنان مبتلا به سرطان سینه، دچار سرطان مجرایی سینه هستند. این نوع سرطان، شامل رشد سلول های سرطانی فقط در داخل مجرای سینه است. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید و یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. شایعترین نوع سرطان پستان، سرطان از منشأ مجاری شیری است و ازآنجاکه این نوع بافت بیشتر در یکچهارم بالایی و خارجی پستان وجود دارد، در حدود نیمی از سرطانهای پستان در ربع فوقانی و خارجی آن یافت میشوند.

۲- سرطان سینه لوبومی

۸ درصد سرطان سینه، مرتبط با نوع لوبولی هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع میشود. گاهی اوقات این لوبول ها پر میشوند، اما سرطان سینه نیست. وجود توده سفت، تورم، تغییرات در ظاهر و نوک سینه فرو رفته همه جزو علائم این سرطان هستند. تشخیص این نوع از سرطان از طریق بیوپسی سینه (نمونهبرداری از بافت سینه) می باشد.

۳- سرطان التهابی سینه

سرطان التهابی سینه در پوست رخ میدهد و موجب قرمزی و ورم سینه شده و ظاهر سینه را ملتهب میکند. علائم آن معمولاً بزرگ شدن اندازه سینه به طور ناگهانی است، اغلب پوست سینه شبیه پوست پرتقال می شود، پوست سینه دائماً در حال خارش است، معمولاً سینه گرم و سفت می شود و اگر درد سینه داشتید، نوک سینه تورفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

۴-بیماری باژه نوک سینه

در سرطان پاژه نوک سینه که معمولاً در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارشدار و فلس مانند و قرمزرنگ میشود و به راحتی با جوش اشتباه گرفته میشود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوهای اطراف نوک سینه گسترش یابد و یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه داشته باشد.

تشخیص سرطان بدخیم سینه

بعد از انجام آزمایشات معمول و عکس برداری از توده و بافت سینه، در صورت تشخیصتومورهای بدخیم در سینه، جهت تشخیص میزان پیشرفت و شدت سرطان و تعیین مرحله بیماری، بیوپسی یا نمونه برداری از بافت سینه از سوی پزشک، تجویز خواهد شد. تعیین مرحله ی پیشرفت سرطان، در انتخاب بهترین روش درمان سرطان سینه کارآمد است. خوش بختانه، امروزهسرطان سینه بدخیمدر هر مرحله ای که باشد، پاسخ مثبتی به درمان می دهد.

بعد از بررسی نمونه برداری های انجام شده از توده و بافت سینه، تومورهای بدخیم بر اساس میزان رشد و پیشرفت،دسته بندی و بررسی می شوند. علاوه بر این، لازم است پزشک سلول های سالم را از لحاظ شکل و اندازه بررسی نموده و سپس به مقایسه این سلول ها با سلول های سرطانی و بدخیم بپردازد. در این ارزیابی ها، میزان رشد و متاستاز سلول ها نیز مشخص خواهد شد.

مراحل درمانی سرطان سینه بدخیم

جراحی: در روش جراحی، بافت سرطانی سینه حذف می شود. میزان موفقیت جراحی به عواملی مانند نوع سرطان و میزان پیشرفت آن بستگی دارد.

هورمون درمانی: با تجویز داروهای هورمونی، سطح هورمون ها در خون کاهش می یابد.
رادیوتراپی: در شیوه ی درمانی با رادیوتراپی، که از اشعه با انرژی بالا استفاده می شود، سلول های سرطانی نابود می شوند.
شیمی درمانی: با انجام شیمی درمانی، داروهای شیمیایی مستقیما به خون تزریق می شوند. داروها با راه یابی به سیستم خون، به ناحیه درگیر سرطان حمله می کنند و منجر به نابودی سلول های سرطانی می شوند.

 

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع