انواع بیماری های سینه چیست و چگونگی تشخیص آن

بیماری های سینه می توانند خوش خیم، بدخیم یا بینابینی باشند. خوشبختانه بیشتر بیماری های سینه خوش خیم هستند و جای نگرانی ندارند. بیشتر این بیماری ها بدون درمان بهبود می یابند. برخی بیماری های بدخیم سینه مانند سرطان می توانند بسیار ازاردهنده باشند. نحوه تشخیص این بیماری ها به وسیله پزشک و سونوگرافی، ماموگرافی و بیوپسی است. البته معاینه بدنی نیز نقش مهمی دارد و هر زن خود می تواند این کار را در منزل اجام دهد.

بیماری های سینه

بیماری های سینه | بیماری های بدخیم سینه

بیماری های بدخیم سینه و روش های درمان آن

سرطان سینه

اصطلاح پزشکی بیماری بدخیم سینه به سرطان سینه اشاره دارد که احتمالاً به تدریج گسترش می یابد. بیماری بدخیم سینه نوعی بیماری سینه است که به احتمال زیاد به سایر بافتهای بدن، چه بافت مجاور یا از طریق جریان خون و یا سیستم لنفاوی به بافتهای دورتر گسترش می یابد و بدین ترتیب سرطان در سراسر بدن گسترش می یابد.

سرطان سینه بسیار شایع است و از هر هشت زن یک نفر در طول زندگی به ان مبتلا می شود. اگرچه این بیماری در درجه اول مربوط به زنان است ولی مردها نیز هر چند کمتر، به این بیماری مبتلا می شوند. در زنان سرطان سینه شایعترین نوع سرطان است و بعد از  سرطان ریه دومین عامل مرگ و میر در سرطان ها است.

بسیاری از عوامل ممکن است بر احتمال ابتلا به سرطان سینه تأثیر بگذارد. مطالعات پزشکی نشان داده است که رژیم غذایی، مصرف الکل، سابقه خانوادگی، شروع قاعدگی و یائسگی همگی می تواند تأثیر داشته باشد. موارد زیر به عنوان عوامل خطر بالقوه در نظر گرفته می شوند:

سن: شیوع سرطان سینه بعد از سن 50 سالگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. نیمی از تشخیص های سرطان سینه در زنان بالای 65 سال است.

  • رژیم غذایی پر چربی

  • چاقی بعد از یائسگی

  • عدم فعالیت بدنی

  • مصرف الکل بیش از حد

سابقه خانوادگی سرطان سینه (اگرچه بیشتر زنان مبتلا به سرطان سینه سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند) - یک نشانگر مهمتر ابتلای اعضای خانواده قبل از یائسگی است.

زنانی که در سنین بالاتر (بیش از 26 سال) مادر می شوند، در معرض خطر اندکی قرار دارند.

قاعدگی زودرس (در سن 12 سالگی یا قبل از آن) یا یائسگی دیررس (بعد از 50 سالگی)

بعلاوه  برخی از درمانهای پزشکی ممکن است منجر به افزایش ضریب ریسک شود. درمان با جایگزینی استروژن (در صورت ادامه درمان بیش از 10 سال) و هرگونه پرتودرمانی قبلی به ناحیه قفسه سینه از جمله این درمان ها است.

علائم اولیه سرطان سینه ممکن است شامل توده ای در سینه، هرگونه تغییر در شکل سینه، تغییر در پوست سینه (پوسته پوسته یا قرمز شدن) و ترشح مایع از نوک سینه باشد.

سرطان سینه دارای چندین مرحله است. سن، درجه تومور، اندازه تومور، وضعیت گیرنده هورمون، وضعیت گیرنده HER2 و تعداد غدد لنفاوی مبتلا شده از عوامل تاثیرگذار در شناخت مرحله سرطان است. امروزه بیشتر سرطان ها به موقع تشخیص داده شده و درمان می شوند.

درمان سرطان سینه با توجه به مرحله آن می توان متفاوت باشد. تشخیص سرطان به وسیله سونوگرافی و ماموگرافی و گاهی با بیوپسی انجام می شود. بسته به نوع سرطان تشخیصی عمل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی یا ترکیبی از این درمان ها انجام می شود. گاهی حتی نیاز به برداشتن کامل سینه نیست و تنها خروج غده کافی است.

هایپرپلازی

هایپرپلازی رشد بیش از حد سلول های سینه است. بیشتر در قسمت داخلی لوبول ها یا مجاری شیر در سینه دیده می شود. 2 نوع هیپرپلازی معمول و غیرعادی وجود دارد که هر دو خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند اما هایپرپلازی آتیپیک این کار را تا حد بیشتری انجام می دهد. برای زنان مبتلا به هایپرپلازی آتیپیک که بیش از 20 درصد خطر ابتلا به سرطان مهاجم سینه را دارند توصیه های ویژه غربالگری سرطان سینه وجود دارد.

تومورهای فیلودس

تومورهای فیلودس توده هایی به سرعت در حال رشد هستند که در بافت سینه آغاز می شوند. معمولاً بدون درد هستند. برخی از تومورهای فیلودس با گذشت زمان به آرامی و برخی نیز به سرعت در حال رشد هستند. تومورهای فیلودس می توانند خوش خیم، بدخیم و یا بینابینی باشند. این تومور ممکن است احساس یا به عنوان یک یافته غیر طبیعی در ماموگرافی ظاهر شود. در زنان در دهه 40  زندگی شایع هستند. بیشتر تومورهای فیلودس خوش خیم هستند اما حدود 25 درصد سرطانی محسوب می شوند. تومورهای بدخیم فیلودس ها سرطانهای تهاجمی سرطان سینه هستند. آنها کمتر از یک درصد کل سرطان های سینه را تشکیل می دهند.

بیماری های خوش خیم سینه و روش های درمان آن

کیست سینه

کیسه ای پر از مایع در بافت سینه است که به طور معمول در زنان 35 تا 50 سال دیده می شود اما گاهی در نوجوانان نیز مشاهده می شود. کیست ها اغلب قبل از دوره قاعدگی بزرگ و حساس و دردناک می شود. برخی محققان پیشنهاد کرده اند که عوامل رژیم غذایی مانند کافئین خطر ابتلا به کیست را افزایش می دهد. اصولا کیست ها نیاز به درمان خاصی ندارند و بهبود می یابند. گاهی اگر کیستی درد زیادی داشته باید از داروهای ضد درد استفاده می شود یا ممکن است مایع کیست تخلیه شود.

فیبروآدنوما

فیبروآدنوما توده های جامد، صاف، سفت و خوش خیم هستند. آنها بیشتر در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی در زنان مشاهده می شود اما در هر سنی ممکن است ایجاد شوند. فیبروآدنوما توده های بدون درد هستند که اندازه آنها متفاوت است و می توانند در هر جایی از بافت سینه رشد کنند.

نکروز چربی

توده هایی بدون درد، گرد و محکم ناشی از بافتهای چربی آسیب دیده در بافت سینه شکل می گیرد. این بیماری بیشتر در زنانی که سینه های بسیار بزرگی دارند یا بعد از اسیب به سینه ایجاد می شود. این توده ها بدخیم نیستند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهند. با این حال این بیماری ممکن است بعد از یک لامپکتومی و پرتودرمانی از یک توده سرطانی قبلی ایجاد شود.

آدنوز اسکلروز

رشد بیش از حد بافت ها در سینه است که اغلب منجر به درد سینه می شود. در حالی که این تغییرات در بافت سینه میکروسکوپی است ممکن است در ماموگرافی به عنوان کلسیفیکاسیون ظاهر شود و با توده اشتباه گرفته شود. برای اطمینان از غیر سرطانی بودن اصولا بیوپسی نیز انجام می شود. آدنوز اسکلروز ممکن است با هایپرپلازی آتیپیک، سرطان لوبولار (LCIS) یا کارسینوم داکتال (DCIS) مشاهده شود.

پاپیلوما

پاپیلوما توده های کوچکی است که در مجاری شیر دیده می شوند. معمولاً نزدیک نوک سینه هستند و می توانند باعث ترشح و درد نوک سینه شوند و بیشتر در زنان 35 سال به بالا مشاهده می شوند. پاپیلوما  با جراحی برداشته می شود اما به درمان دیگری احتیاج ندارد. پاپیلوما خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد مگر اینکه سلولهای غیرطبیعی داشته باشد یا در مجاورت کارسینوم داکتال باشد.

ورم سینه

التهاب سینه که ممکن است دردناک باشد و باعث علائم مانند آنفولانزا یا تب شود. این بیماری معمولاً ناشی از عفونت است. ورم سینه معمولاً در مادران شیرده، در صورت گرفتگی مجرای شیر بروز می کند. ورم سینه با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. اگر آبسه وجود داشته باشد با سوزن یا با عمل جراحی تخلیه می شود. ورم سینه خطر سرطان سینه را افزایش نمی دهد و کاملا قابل درمان است.

سینه فیبروکیستیک

یک بیماری خوش خیم است که به صورت کیست های ریز در ینه ظاهر می شود. سینه های فیبروکیستیک خطرناک نیستند اما ممکن است در بعضی از خانم ها موجب درد شوند. بیش از نیمی از خانم ها در مرحله ای از زندگی خود به بیماری فیبروکیستیک سینه مبتلا می شوند. بسیاری از خانم های دارای سینه فیبروکیستیک علائمی ندارند.

عدم تقارن سینه

داشتن سینه در اندازه های مختلف (عدم تقارن) بخصوص در مراحل اولیه رشد سینه معمول است. اما اگر سینه ها اندازه های مختلفی دارند باید در این مورد با پزشک مشورت شود تا دلیل آن یافت شود.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع