لنف نود هیپو اکو

لنف نود هیپواکو تشکیل توده هایی است که می تواند در هر جایی از بدن به دلایل متفاوتی ایجاد شوند. این توده ها اغلب  بی ضرر هستند. اما در مواردی هم می تواند رشد غیر عادی داشته باشد. بنابراین نیاز است در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن لنف نود هیپواکو بررسی های لازم صورت گیرد تا نسبت به درمان مناسب اقدام شود چرا که لنف نود هیپواکو ممکن است علامت بروز تومور یا رشد ناهنجار یک بافت باشد.

لنف نود

ویژگی های توده یا لنف نود هیپواکو

یک توده هیپواکو بافتی است که ضخیم و یا جامدتر از حد معمول است و کاملاً فشرده و سخت است. از بافت های فیبری و ماهیچه ای ساخته شده است. امواج سونوگرافی بیشتری جذب می کند بنابراین در تصویر برداری سونوگرافی نسبت به بافت اطراف تیره تر دیده شده و خاکستری نمایان می شود.

معرفی اندام هایی که ممکن است دچار توده هیپواکو شوند

توده های هیپواکو کلیوی، تشکیل توده در کبد، توده های رحمی و دیگر اندام ها از جمله معده، بیضه ها، تخمدان ها، سینه، روده ها، غده تیروئید و پوست را نیز درگیر نماید. بیشتر این توده ها در سینه، رحم و کبد دیده می شود.

اکثر توده های خوش خیم و بدخیم در سینه، از نوع هیپواکو هستند. بر همین اساس به خانم‌ها توصیه می‌کنند معاینات دوره‌ای را انجام دهند و در صورت روبه‌رو شدن با هر گونه تغییری به پزشک مراجعه کنند.

یک توده هیپواکو چگونه تشخیص داده می شود  

توده هیپواکو می تواند به شکل یک تومور و یا رشد غیرطبیعی بافت در هر جایی از بدن با عوارض متفاوت باشد که در دو نوع بد خیم و خوش خیم دسته بندی می شوند. در مورد رشد تومور خوش خیم هر گز به دیگر اعضا نمی رسد  اما یک تومور بدخیم (سرطانی) می تواند گسترش پیدا کند و به سایر قسمت های بدن حمله کند و یا به اصطلاح دچار متاستاز می شوند، با این شرایط باید درمان آغاز شده و جلوی رشد این توده ها هرچه سریع تر گرفته شود.

اولین گزینه برای تشخیص لنف نود هیپواکو سونوگرافی است اما برای تشخیص سرطانی یا غیر سرطانی بوده توده ی هیپواکو نیاز به بررسی های بیشتری خواهد بود چرا که سونوگرافی به طور کامل نمی تواند نوع آن را تشخیص دهد بنابراین آزمایش های تشخیصی دیگری نیاز است از جمله

•       آزمایش خون

•       سی تی اسکن

•       ام آر آی

•       ماموگرافی

•       بیوپسی

•       سونوگرافی مجدد برای پیگیری و فالوآپ بیمار

درمان لنف نود هیپواکو

اگر احساس می کنید مشکلی وجود دارد به پزشک مراجعه کنید. پزشک قبل از شروع درمان، ارزیابی، سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی، علائم فعلی و سایر اسکن ها و آزمایش های لازم را در نظر می گیرد. بررسی های منظم مهم هستند، زیرا ممکن است علائم شما هیچ نشانه ای نداشته باشد. تشخیص زودهنگام شانس درمان موفق را افزایش می دهد. درمان مفید یک توده هیپواکو بستگی به نوع، اندازه، محل و علائم دارد. خوشبختانه پیشرفت علم و کشف روش های آر اف و ماکروویو و دیگر روشهایی که نیاز به جراحی را کم می کنند باعث شده تا بسیاری از بیماران رضایت بیشتری از این موضوع به دست آورند.

اغلب این توده ها به درمان نیازی ندارند و توده هیپواکو ممکن است به خودی خود کوچک شوند. اما اغلب در بعضی موارد، نیاز است عفونت، التهاب یا بیماری درمان شود. بنابراین در صورت خوش خیم بودن توده بهتر است به جای جراحی صبر کنید تا توده خود به خود کوچک شود در غیر اینصورت درمان دیگری لازم می شود.

عمل جراحی لنف نود هیپواکو

بهترین گزینه برای از بین بردن توده های بزرگ هیپواکو جراحی است. در بعضی موارد رشد خوش خیم توده می تواند باعث درد، انسداد و سایر عوارض شود حتی ممکن است توده ها سرطانی باشد یا دچار پارگی شود و موجب خونریزی داخلی شود. حتی توده هایی که بر اندام ها، رگ های خونی و اعصاب تاثیر می گذارند، اغلب برداشته می شوند.

جراحی توده های بزرگ هیپواکو ممکن است با عمل لاپروسکوپی یا آندوسکوپی انجام شود. در این روش ها از برش های کوچک برای انجام جراحی استفاده می کنند و حتی در برخی موارد نیز برشی زده نمی شود. در مورد برخی دیگر از توده ها ممكن است جراحی باز سنتی انجام شود.

در مورد توده های بدخیم هیپواکو نیاز به درمان های تهاجمی بیشتری است. این درمان ها شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و دیگر درمان های مرتبط با سرطان است.

تخریب توده های هیپواکو با جریان برق

روش دیگر برای کوچک نمودن یا از بین بردن توده های هیپواکو تخریب رادیوفرکانسی با جریان الکتریکی می باشد که یکی از روش های کمتر تهاجمی برای درمان است.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع