آشنایی با بیماری سینه در زنان و مردان و انواع آن

بسیاری از افراد تصور می کنند بیماری های سینه تنها مربوط به خانم هاست و مردان با این مشکلات دست و پنجه نرم نمی کنند. در حالی که این تصور کاملا اشتباه است و در مردان نیز انواع مختلفی از بیماری های سینه وجود دارد. با وجود اینکه تعداد و تنوع بیماری های سینه درمردان بسیار کمتر است ولی همان تعداد نیز می تواند گاهی خطرناک باشد.

انواع بیماری های سینه در زنان و مردان

بیماری سینه | انواع بیماری سینه 

کیست کیسه ای پر از مایع است که در بافت سینه ایجاد می شود. به طور معمول در زنان 35 تا 50 سال دیده می شود اما گاهی در نوجوانان نیز مشاهده می شود. کیست اغلب قبل از دوره قاعدگی بزرگ و حساس و دردناک می شود. برخی محققان پیشنهاد کرده اند که عوامل رژیم غذایی مانند کافئین خطر ابتلا به کیست را افزایش می دهد. با این حال داده های محدودی از پیوند بین کیست و رژیم غذایی یا سایر عوامل سبک زندگی وجود دارد.

فیبروآدنوما

فیبروآدنوما توده های جامد، صاف، سفت و خوش خیم هستند که بیشتر در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی در زنان مشاهده می شود اما در هر سنی ممکن است ایجاد شوند. فیبروآدنوما در زنان آفریقایی آمریکایی دو برابر بیشتر از سایر زنان آمریکایی رخ می دهد. فیبروآدنوما توده های بدون درد است که اندازه آنها متفاوت است و می توانند در هر جایی از بافت سینه رشد کنند.

نکروز چربی

توده های بدون درد، گرد و محکم ناشی از بافتهای چربی آسیب دیده در بافت سینه شکل می گیرد. این بیماری بیشتر در زنانی که سینه های بسیار بزرگی دارند یا بعد از کبودی یا ضربه به سینه ایجاد می شود. این توده ها بدخیم نیستند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهند. با این حال این بیماری ممکن است بعد از یک لامپکتومی و پرتودرمانی از یک توده سرطانی قبلی ایجاد شود. در بعضی موارد پزشک چند چرخه قاعدگی را مشاهده می کند و ممکن است قبل از تصمیم گیری در مورد حذف آن ماموگرافی انجام دهد.

آدنوز اسکلروز

شامل رشد بیش از حد بافت ها در سینه است که اغلب منجر به درد سینه می شود. در حالی که این تغییرات در بافت سینه میکروسکوپی است ممکن است در ماموگرافی به عنوان کلسیفیکاسیون ظاهر شود و با توده اشتباه گرفته شود. برای اطمینان از غیر سرطانی بودن اصولا بیوپسی نیز انجام می شود. آدنوز اسکلروز ممکن است با هایپرپلازی آتیپیک، سرطان لوبولار (LCIS) یا کارسینوم داکتال (DCIS) مشاهده شود.

پاپیلوما

پاپیلوما توده های کوچکی است که در مجاری شیر دیده می شوند. معمولاً نزدیک نوک سینه هستند و می توانند باعث ترشح و درد در نوک سینه شوند. ممکن است یک توده احساس کنید. بیشتر در زنان 35 سال به بالا مشاهده می شود. پاپیلوما  با جراحی برداشته می شود اما به درمان دیگری احتیاج ندارد.

تومورهای فیلودس

تومورهای فیلودس ممکن است توده ای باشد که احساس شود یا ممکن است به عنوان یک یافته غیر طبیعی در ماموگرافی ظاهر شود. شایع ترین اختلال سینه در زنان در دهه 40  زندگی هستند. بیشتر تومورهای فیلودس خوش خیم هستند ، اما حدود 25 درصد سرطان دارند.

ماستیتیس

ماستیتیس التهاب سینه است که ممکن است دردناک باشد. ممکن است سینه قرمز به نظر برسد و باعث علائم مانند آنفولانزا یا تب شود. معمولاً ناشی از عفونت است. ورم سینه معمولاً در مادران شیرده، در صورت گرفتگی مجرای شیر بروز می کند. ماستیت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

سینه فیبروکیستیک

بیماری سینه فیبروکیستیک یک بیماری خوش خیم است که در سینه ها کیست های ریز زیادی حس می شوند. سینه های فیبروکیستیک خطرناک نیستند اما ممکن است برای بعضی از خانم ها آزار دهنده باشد. بیش از نیمی از خانم ها در زندگی خود به بیماری فیبروکیستیک سینه مبتلا می شوند. بسیاری از خانم های دارای سینه فیبروکیستیک علامتی ندارند. اگرچه داشتن سینه های فیبروکیستیک خطرناک نیست اما می تواند تشخیص سرطان سینه را به چالش بکشد.

حساسیت سینه

حساسیت ملایم سینه اغلب قبل از دوره قاعدگی رخ می دهد. همچنین می تواند نشانه اولیه بارداری باشد. اکثر افراد دارای حساسیت شدید در سینه نیستند، بنابراین در صورت بروز این امر با پزشک خود تماس بگیرید.

عدم تقارن سینه

داشتن سینه در اندازه های مختلف (عدم تقارن) بخصوص در مراحل اولیه رشد سینه معمول است. اما اگر سینه ها اندازه های مختلفی دارند باید در این مورد با پزشک مشورت شود تا دلیل آن یافت شود.

سرطان سینه زنان

سرطان به رشد و تکثیر بیش از اندازه سلول ها گفته می شود و در هر جایی از بدن ممکن است رخ دهد. سرطان سینه یکی از سرطان های پرشیوع است ولی تعداد توده های غیرسرطانی بیشتر از توده های سرطانی است. سرطان سینه اگر به موقع شناسایی شود به راحتی قابل درمان است.

بیماری های سینه در آقایان

سینه مرد بسیار کوچکتر از همتای ماده است و نمی تواند شیر تولید کند. به دلیل همین اندازه کوچکتر و ساختار ساده تر بیماری سینه در مردان بسیار کمتر از خانمها است. با این وجود مردان می توانند مشکلات مهم خوش خیم و بدخیم در سینه خود داشته باشند. تشخیص زود هنگام کلید موفقیت در درمان بیماری سینه در مردان است. بنابراین توصیه می شود مردان نیز به سینه خود توجه کنند. انواع بیماری های مردان در این قسمت توضیح داده می شوند.

نوک سینه جوگر

درد، قرمزی و حتی خونریزی نوک سینه عوارض نسبتاً شایع ورزش شدید و طولانی مدت است. علت این امر به خودی خود دویدن نیست بلکه تحریک مکانیکی پیراهن دونده است که به قفسه سینه او به خصوص و در هوای گرم و مرطوب ساییده می شود. برای درمان نوک سینه جوگر نیازی نیست از دویدن خودداری کنید. درعوض مقداری ژله نفتی را قبل از دویدن روی نوک سینه خود بمالید. یا به سادگی بدون پیراهن در هوای گرم و مرطوب بدوید.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در دوران نوجوانی کاملاً شایع است. تا 70٪ پسران در زمان بلوغ آن را تجربه می کنند اما معمولاً خفیف و کوتاه مدت است. در بزرگسالی بسیار کمتر دیده می شود و در کمتر از 1٪ از مردان رخ می دهد. دو سوم موارد شامل هر دو سینه است. بزرگ شدن سینه معمولاً خفیف و بدون درد است اما حدود یک سوم مردان از درد سینه شکایت دارند.

ژنیکوماستی علل زیادی دارد. دو مورد شایع بیماری کبدی و دارویی است که هرکدام حدود 25٪ موارد را تشکیل می دهد. بافت سینه مرد تحت تأثیر دو گروه هورمون قرار دارد. تستوسترون و سایر آندروژن ها (هورمون های مردانه) بافت سینه را کوچک نگه می دارند. استرادیول و سایر استروژن ها (هورمونهای زنانه) رشد بافت سینه را تحریک می کنند. هر فرد عادی هر دو هورمون را تولید می کند. در مردان آندروژن ها غالب هستند در حالی که استروژن ها در زنان بیشتر هستند. اما حتی تغییر جزئی در تعادل بین تستوسترون و استرادیول - محصول جانبی متابولیسم تستوسترون - می تواند منجر به ژنیکوماستی شود.

یکی از بسیاری از کارکردهای کبد تجزیه استروژن است. بیماری کبد به ویژه سیروز باعث اختلال در عملکرد آن می شود. بنابراین سطح بالای استروژن ممکن است به بزرگ شدن سینه منجر شود. این ژنیکوماستی تنها در صورت بهبود عملکرد کبد برطرف می شود (که به ندرت در سیروز اتفاق می افتد).

سرطان سینه مردان

تشخیص زود هنگام  و درمان سرطان سینه می تواند جان مردان را نجات دهد. اکثر مردان مبتلا به سرطان سینه خود متوجه این مشکل هستند. سرطان سینه در مردان یک توده بدون درد، معمولاً در زیر نوک سینه است. خود نوک سینه غالباً زخم دارد اما خونریزی یا ترشح نادر است.

اگرچه علل سرطان سینه مردان مشخص نیست اما عوامل خطر مشخص شده است. وراثت و سن نقش مهمی دارند. مردان با سابقه خانوادگی قوی از سرطان سینه در معرض خطر بالاتر از متوسط ​​هستند. به طور خاص بیش از 6٪ از مردانی که ژن سرطان سینه BRCA2 را به ارث می برند، مبتلا به سرطان سینه خواهند شد. مردانی که به دلیل سرطان پروستات تحت درمان قرار گرفته اند دو برابر خطر ابتلا به سرطان سینه را دارند. بسیاری از فاکتورهای خطر دیگر شامل سطح تستوسترون غیر طبیعی است.

عوامل خطر سرطان سینه مردان شامل سن، سابقه خانوادگی سرطان سینه به ویژه ژن BRCA2 ، چاقی، درمان سرطان پروستات، ناباروری، ناهنجاری های بیضه، قرارگیری در معرض تشعشع و سوء مصرف الکل است.

جراحی روش درمانی استاندارد برای سرطان سینه مردان است. از آنجا که بیشتر این تومورها گیرنده های استروژن دارند، درمان ضد استروژن با تاموکسیفن اغلب مفید است. پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز مانند آنچه در سرطان سینه زنان انجام می شود کمک می کنند. سرطان سینه مرد به خوبی به درمان پاسخ می دهد. میزان بقای کلی 5 ساله حدود 60٪ است و تشخیص زود هنگام می تواند آن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

دکتر علی حجت | فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پستان

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع